Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Wspierając działania mające na uwadze białoruską suwerenność i demokrację, pragniemy dać wyraz przekonaniu, że siła nie może być w żadnym razie argumentem w relacjach władzy ze społeczeństwem” – do władz Białorusi piszą prezydenci największych polskich miast. Dokument podpisany został w środę. Szczecin reprezentował Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina Piotra Krzystka.

„Miałem dziś honor złożyć podpis w imieniu Miasta Szczecin pod stanowiskiem Unii Metropolii Polskich wspierającym Białorusinów w ich walce o wolność, suwerenność i demokrację” – skomentował na swoim profilu na Facebooku Wacinkiewicz.

Prezydenci zwracają uwagę, że wolność jest niezbywalnym prawem każdego człowieka. „Nie można zachowywać milczenia, kiedy to najważniejsze prawo jest naruszane, kiedy narzędziem polityki staje się przemoc i opresja. Historia pozwala nam wierzyć, że władza obojętna wobec oczekiwań społeczeństwa ostatecznie nie może zwyciężyć” – piszą prezydenci polskich miast.

My Polacy wiemy, jak cenna i krucha jest wolność

Sygnatariusze petycji podkreślają: „Jest to szczególnie ważne dla nas, Polaków, bo wiemy jak cenne i kruche zarazem są wolności oraz swobody obywatelskie”.

Apelują o dialog: „Apelujemy zatem do białoruskich władz o rozpoczęcie dialogu, który zastąpi stosowane obecnie rozwiązania siłowe. Jako polscy samorządowcy cieszymy się, że od wielu lat mamy okazję współpracować z lokalnymi społecznościami na Białorusi, choćby w ramach umów pomiędzy miastami partnerskimi”.

Stanowisko podpisali: prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Katowic Marcin Krupa, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, prezydent Lublina Krzysztof Żuk, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, w imieniu prezydenta Szczecina wiceprezydent Daniel Wacinkiewicz, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Wiece poparcia dla Białorusi odbywają w całej Polsce. W Szczecinie taka manifestacja miała miejsce w środę na placu Lotników.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.