Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Happening rozpocznie się o 20.30 przy fontannie Bartłomiejka.

- To nasza odpowiedź na alarmującą sytuację na Białorusi, związaną z wyborami prezydenckimi, które odbywają się właśnie w tę niedzielę - mówi Karolina Białczewska z Amnesty International Szczecin. - Nie zgadzamy się, żeby Alaksandr Łukaszenka rządził przez kolejne pięć lat i kontynuował swoją politykę strachu i represji za nieprzychylne wyrażanie się o rządzie, bądź próby startu w wyborach prezydenckich, jak to aktualnie dzieje się od kilku miesięcy.

Podczas pikiety zbierane będą podpisy pod petycją Amnesty International.

- Podczas pikiety przed Bartłomiejką zabierze głos także Białorusinka, która mieszka obecnie w Polsce. Skomentuje sytuację na Białorusi - zapowiada Karolina Białczewska.

Blokowane wiece najmocniejszej kandydatki opozycji

Niedziela jest na Białorusi głównym dniem głosowania w wyborach prezydenckich. Startuje w nich pięcioro kandydatów. Za faworyta uważany jest urzędujący od 1994 roku prezydent Alaksandr Łukaszenko. Jego główna rywalka i najmocniejszy kandydat opozycji to Swiatłana Cichanouska, żona popularnego blogera. 

Cichanouska zdecydowała się na start w wyborach po tym, jak uniemożliwiono start jej mężowi poprzez aresztowanie go. Na spotkania z Cichanouską na Białorusi zaczęły przychodzić tysiące ludzi. W ostatnim tygodniu władza blokowała jej wiece pod różnymi pretekstami.

Czytaj też: Gospodyni domowa rzuca wyzwanie dyktatorowi. Jak Swiatłana Cichanouska weszła do polityki

Wybory odbywają się bez międzynarodowych obserwatorów z Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) OBWE i Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE. Lokale wyborcze czynne będą do godz. 20 (godz. 19 w Polsce).

Pikiety solidarnościowe z Białorusią odbywają się w ostatnich dniach w wielu miastach Polski.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.