Już 860 osób zagłosowało w plebiscycie "Wyborczej" Supermiasta na najważniejsze osiągnięcie Szczecina w ciągu minionych 30 lat. Prowadzą nadodrzańskie bulwary i rewitalizacja Łasztowni, ale na finały The Tall Ships Races padło tylko o kilka głosów mniej. Głosujemy już tylko do czwartku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przypominamy, że z okazji 30-lecia powstania samorządów lokalnych „Gazeta Wyborcza” zorganizowała w największych polskich miastach plebiscyt, który ma dać odpowiedź na pytanie, co sami mieszkańcy uważają za najważniejszą rzecz, którą udało się zrealizować, za inwestycję lub inicjatywę, która najbardziej zmieniła miasto na korzyść.

Szczecin bez kompleksów

Szczecin jest dziś zupełnie innym miastem niż w 1990 r. W niczym nie przypomina już smutnego, zapomnianego przez centralne władze ośrodka na rubieżach kraju. Też mamy się czym pochwalić. Zmieniły się całe kwartały w centrum, Stare Miasto, oba brzegi Odry. Zmieniła się mentalność – wreszcie nie mamy kompleksów wobec innych (chociaż malkontentów wciąż nie brakuje).

– Dziś pod wieloma względami Szczecin nie odstaje od europejskich miast, np. jeśli chodzi o infrastrukturę komunalną – mówił w wywiadzie dla „Wyborczej” prezydent Szczecina Piotr Krzystek. – Myślę tu o oczyszczalni ścieków, która powstała dzięki środkom przedakcesyjnym i jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce i Europie, oraz o zakładzie termicznego unieszkodliwiania odpadów, który rozwiązuje nam na wiele lat problem ze śmieciami.

Okazuje się, że łatwo przyzwyczajamy się do dobrego. Te, niewątpliwie wielkie, osiągnięcia Szczecina w dziedzinie ochrony środowiska wcale nie są faworytem do zwycięstwa w głosowaniu.

Największe sukcesy Szczecina w 30-leciu

Przypomnijmy, że dla potrzeb naszego plebiscytu wybraliśmy – ze zgłoszeń czytelników i ekspertów – dziewięć największych dokonań miasta, z których to sami szczecinianie – w internetowym głosowaniu – wybiorą to, z którego możemy być najbardziej dumni.

Te największe dokonania Szczecina to:

  • Finały The Tall Ships Races
  • Ikony nowej architektury: filharmonia i CDP
  • Ochrona środowiska
  • Odbudowa Podzamcza
  • Poprawa jakości życia w mieście
  • Powrót nad Odrę: bulwary i Łasztownia
  • Powstanie Akademii Sztuki
  • Szczecin europejski, obywatelski, tolerancyjny
  • Zaakceptowanie polsko-niemieckiej historii.

Ścisk w czołówce szczecińskiego plebiscytu

Kilkadziesiąt godzin przed zakończeniem głosowania (głosujemy do północy w czwartek 30 kwietnia) w szczecińskim plebiscycie prowadzi rewitalizacja nadodrzańskich bulwarów i Łasztowni.

Dźwigozaury na nadodrzańskich bulwarach na Łasztowni
Dźwigozaury na nadodrzańskich bulwarach na Łasztowni  Fot. Cezary Aszkielowicz / Agencja Wyborcza.pl

Ale ma tylko minimalną przewagę nad sztandarową miejską imprezą, która rozsławia Szczecin w kraju i za granicą – nad trzykrotną organizacją finałów The Tall Ships Races.

Finały The Tall Ships Races 2017 w Szczecinie
Finały The Tall Ships Races 2017 w Szczecinie  Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl

Nawiasem mówiąc, oba te przedsięwzięcia się ze sobą łączą. To m.in. dla potrzeb kolejnych finałów TSR miasto remontowało nadodrzańskie tereny. Teraz stały się one ulubionym miejscem wypoczynku szczecinian na co dzień.

Nie bez szans na końcowy sukces są też ikony nowej architektury Szczecina w rejonie placu Solidarności: „lodowy pałac”, czyli nowy gmach filharmonii i zbudowane częściowo pod ziemią Centrum Dialogu Przełomy. Oba budynki zdobyły najważniejsze europejskie i światowe nagrody architektoniczne w 2015 (FS) i 2016 r. (CDP) i są rozpoznawalne nawet poza granicami Polski. W plebiscycie mają tylko ok. 30 głosów mniej niż liderujące bulwary.

Koncert na dachu Centrum Dialogu Przełomy na pl. Solidarności. W głębi - gmach filharmonii
Koncert na dachu Centrum Dialogu Przełomy na pl. Solidarności. W głębi - gmach filharmonii  Fot. Krzysztof Hadrian / Agencja Wyborcza.pl

Ciągle także może zwyciężyć zaakceptowanie przez szczecinian polsko-niemieckiej historii. Niemiecka przeszłość Szczecina przestała być – jak za PRL – propagandowym „straszakiem” przykrywanym sloganami o prasłowiańskich korzeniach tych ziem. Potrafimy docenić i upamiętnić Niemców zasłużonych dla miasta. Na ten szczeciński sukces też chętnie głosujecie – jest na czwartym miejscu z niewielką stratą do ikon nowej architektury.

Potwierdzenie przywileju lokacyjnego Szczecina przez księcia Bogusława IV z 1293 r.
Potwierdzenie przywileju lokacyjnego Szczecina przez księcia Bogusława IV z 1293 r.  reprint z oryginału Archiwum Państwowego w Szczecinie

Pozostałe osiągnięcia Szczecina też mają swoich zwolenników, ale w głosowaniu nieco odstają od prowadzącej czwórki.

To już ostatni moment, by zagłosować

Plebiscyt Supermiasta jest już na ostatniej prostej. Walka jest zacięta, a różnice w czołówce minimalne. To znaczy, że właśnie oddany przez Ciebie głos może przesądzić, co uznamy za największe osiągnięcie Szczecina minionych 30 lat.

ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE SUPERMIASTA W SZCZECINIE >>

Głosowanie trwa już tylko do północy w czwartek. Wyniki plebiscytu Supermiasta w Szczecinie ogłosimy 8 maja.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    Sądząc po ostatnich badaniach z których wynika m.in styl życia szczecinian to z pewnością możlliwość dzwignięcia piwa nad rzeką okaże się w ich mniemaniu największym osiągnięciem Szczecina.
    już oceniałe(a)ś
    7
    3
    Nie ma mowy o powrocie nad rzekę, miasto było i jest oddzielone od nie arterią 2x3 pasy + tramwaj. Jedna Łasztownia wiosny nie czyni.
    @kvakva
    E tam - wystarczy wykopać tunel wzdłuż rzeki, jak w Warszawie. Dziwne, że jeszcze nikt tego nie zaproponował, Drodzy Szczecinianie.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @kvakva
    Jakby nawet zabudowa była 5m od wody to byłoby to bardzo nieprzyjemne miejsce tonące w cieniu.
    już oceniałe(a)ś
    0
    3
    @zed.1
    Intrygująca teoria, mógłbyś rozwinąć?
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Dla mnie absolutnym hitem jest TTSR!!!
    już oceniałe(a)ś
    1
    4