Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jeśli chodzi o materię, to Szczecinowi najbardziej udał się powrót nad rzekę (odepchnęło go od niej powojenne komunistyczne przemeblowanie Starego Miasta).

Puste nadodrzańskie bulwary w czasie epidemii koronawirusaPuste nadodrzańskie bulwary w czasie epidemii koronawirusa Fot. Cezary Aszkielowicz / Agencja Gazeta

Wyremontowane, a właściwie stworzone od podstaw bulwary po obu stronach Odry, nowa wyspa Grodzka i marina na Duńczycy, rewitalizowana Łasztownia, która – mam nadzieję – będzie kiedyś żyła przez cały rok – to serce miasta, o którym dyskutowano od lat. Nie w Śródmieściu i nie na pl. Orła Białego, jak kiedyś planowano, ale właśnie tam. Szczecinianie zagłosowali już za Łasztownią „nogami”.

***

Udanym połączeniem materii i ducha jest Centrum Dialogu Przełomy, które z jednej strony zdobyło międzynarodowe nagrody architektoniczne i wyjątkowo wpisało się w pejzaż miasta, a z drugiej pomogło w poszukiwaniu tożsamości powojennych szczecinian, o której dyskutujemy od przełomu w 1989 r.

Panorama z placem Solidarności, filharmonią i Centrum Dialogu PrzełomyPanorama z placem Solidarności, filharmonią i Centrum Dialogu Przełomy CEZARY ASZKIEŁOWICZ

Duch Szczecina, miasta niepokornego, jest właśnie tam. On unosi się także nad tłumami, jakie na „dachu” CDP, czyli na pl. Solidarności, manifestują w ostatnich latach w imię wolnościowych ideałów.

***

Bo sukcesem Szczecina jest także to, że pozostał sobą. To miasto, którego nie można rzucić na kolana. Wierne wolnościowym ideałom, ale tolerancyjne, a nie zaściankowe. Od dziesiątków lat bardziej europejskie od wielu innych polskich miast, otwarte na świat i na gości zza Odry i ze Skandynawii. Szczecin to miasto roztropne, wciąż nieco zawadiackie jak w czasach pionierskich, wciąż rozedrgane i wciąż z wielkim potencjałem, który czeka na swój złoty wiek, który – życzymy sobie tego – w końcu nadejdzie.

CZYTAJ TEŻ: Kocham, lubię, szanuję. Dziennikarze "Wyborczej" o swoich miastach

TRWA PLEBISCYT SUPERMIASTA

Logo plebiscytu SupermiastaLogo plebiscytu Supermiasta Materiały GW

Już tylko przez tydzień można głosować w plebiscycie Supermiasta zorganizowanym z okazji 30-lecia powstania samorządów przez „Gazetę Wyborczą”. Utworzenie samorządów, które całkiem odmieniły nasze miasta, to jeden z największych sukcesów III RP.

Po 30 latach Szczecin też bardzo się zmienił. Ze zgłoszeń czytelników i ekspertów dziennikarze „Wyborczej” wybrali dziewięć największych dokonań miasta w tym okresie, z których szczecinianie – w internetowym głosowaniu – wybiorą to, z którego możemy być najbardziej dumni. Te największe dokonania Szczecina to:

  • Finały The Tall Ships Races
  • Ikony nowej architektury: filharmonia i CDP
  • Ochrona środowiska
  • Odbudowa Podzamcza
  • Poprawa jakości życia w mieście
  • Powrót nad Odrę: bulwary i Łasztownia
  • Powstanie Akademii Sztuki
  • Szczecin europejski, obywatelski, tolerancyjny
  • Zaakceptowanie polsko-niemieckiej historii

TU MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ W PLEBISCYCIE SUPERMIASTA 

Plebiscyt trwa do 30 kwietnia. Głosujcie i namawiajcie do głosowania innych. Bo Szczecin naprawdę ma się czym pochwalić. Wyniki ogłosimy 8 maja.

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.