Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W środę w porządku obrad Sejmu ma się znaleźć punkt, który zakłada pierwsze czytanie projektu środowisk pro-life dotyczącego zakazu aborcji. Zakłada on zakaz przerywania ciąży np. z powodu wad genetycznych płodu. Ten projekt ma przedstawić jego główna inicjatorka – Kaja Godek.

W związku z tym we wtorek m.in. w Szczecinie odbędzie się protest pod hasłem „Stop barbarzyńcom", który ma pokazać sprzeciw Polaków wobec tego projektu. Symboliczna manifestacja ma się rozpocząć w południe i jest zaplanowana na dwie godziny.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Czarny protest na pl. Solidarności. Tyle kobiet jeszcze nie protestowało [FILM, ZDJĘCIA]

W związku z ograniczeniami, które wywołała epidemia koronawirusa, planowany jest przede wszystkim "protest kolejkowy". Ma polegać na tym, że kobiety w maseczkach, z plakatami i czarnymi parasolkami będą stać w kolejkach do sklepów – w przepisowej odległości dwóch metrów od siebie.

Szczecinianie już od kilku dni informują się w mediach społecznościowych, gdzie staną w kolejkach. Z relacji internautów wynika, że spotkać ich będzie m.in. pod Lidlami, większymi Biedronkami czy też pod Kauflandem. Najwięcej kobiet deklaruje udział w kolejkowym proteście przed Lidlem na Bramie Portowej (w biurowcu Posejdon).

Organizatorzy protestu zachęcają mieszkańców do drukowania plakatów przygotowanych specjalnie na to wydarzenie i wieszania ich w oknach, na samochodach, na słupach, budynkach, na rowerach czy też do symbolicznego protestu na własnym balkonie (np. z plakatem, transparentem czy też czarną parasolką).

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rządzącym chodzi o władzę nad innymi. Znane szczecinianki o proteście

Akcja protestacyjna "Stop barbarzyńcom" będzie też widoczna w mediach społecznościowych. Związane z tym tematem hasztagi to #PiekłoKobiet, #PolskiePiekło i #OdrzućProjektGodek.

Szczegóły akcji i całe tło opisaliśmy w tekście „Aborcja i Kaja Godek wracają do Sejmu. Kobiety szykują nowy „czarny protest” w warunkach epidemii koronawirusa”.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.