Przekształcenie 19 szpitali w Polsce w szpitale jednoimienne zakaźne zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. W każdym województwie powstanie przynajmniej jeden taki szpital. W Szczecinie - przy ul. Arkońskiej. Część pacjentów już jest przenoszona do innych szpitali, część wypisywana do domów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W każdym województwie ma powstać przynajmniej jeden szpital zakaźny. W Zachodniopomorskiem będzie nim szpital przy ul. Arkońskiej. Reorganizacja już się zaczęła i ma być zakończona do poniedziałku. To oznacza przeniesienie części pacjentów.

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus. Trzeci przypadek zakażenia w Szczecinie. Pacjentka z powiatu polickiego. Była w Lombardii

Przenosiny pacjentów ze szpitala przy ul. Arkońskiej

– Reorganizacja szpitala już się rozpoczęła – mówi Mateusz Iżakowski, p.o. rzecznika prasowego Wojewódzkiego Samodzielnego Szpitala Zespolonego w Szczecinie. – Pacjenci z oddziału intensywnej opieki medycznej przenoszeni są do innych szczecińskich lecznic.

Część pacjentów, których stan zdrowia na to pozwala, wypisywana jest już do domów. Część przenoszona jest do innych budynków na terenie szpitala przy ul. Arkońskiej. Rzecznik zaznacza bowiem, że reorganizacja lecznicy nie oznacza w tej chwili przekształcenia jej w całości w placówkę zakaźną.

– W oddział zakaźny przekształcany jest na razie budynek po prawej stronie od wejścia. W związku z tym do innych budynków przenoszeni są pacjenci z oddziałów: chorób wewnętrznych, diabetologii, okulistyki, reumatologii – wymienia Mateusz Iżakowski.

To pozwoli na zwiększenie liczby łóżek gotowych do przyjęcia osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem do 250 (na co dzień na dwóch oddziałach zakaźnych – dla dorosłych i dla dzieci – w szpitalu przy ul. Arkońskiej jest, jak podaje rzecznik, około 80 łóżek).

– W każdej chwili też, w razie potrzeby, liczba tych łóżek może być zwiększona - dodaje rzecznik.

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus. Galerie handlowe w Szczecinie pod nadzorem straży miejskiej i policji

Koronawirus. Liczba chorych gwałtownie wzrośnie

Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że trzeba przygotować system ochrony zdrowia na to, że w najbliższych dniach w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa gwałtownie przybędzie osób, które będą mieć wyniki pozytywne.

– Zgodnie z przewidywaniami ekspertów za chwilę będziemy mieć 100, a za tydzień 1000 pacjentów zakażonych koronawirusem i musimy się do tego przygotować – mówił w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. – Czy tych przypadków będzie coraz więcej czy mniej, teraz to głównie zależy od tego, czy będziemy pozostawać w izolacji przez najbliższe dwa tygodnie.

Stworzenie szpitali zakaźnych, które docelowo będą zajmować się tylko osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem, ma przygotować wyznaczone placówki na taki scenariusz. To ma zwiększyć liczbę łóżek zakaźnych.

– Organizujemy sieć szpitali jednoimiennych, zakaźnych – zapowiedział minister Szumowski. – Wczoraj odbyła się konferencja z wojewodami. Taki dodatkowy szpital zakaźny powstanie w każdym województwie, a w większych regionach dwa. Te placówki będą zajmować się tylko osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Zależy nam na tym, by minimum 10 proc. miejsc w przekształconych placówkach to były łóżka respiratorowe. Wiemy, że one są potrzebne, gdy dojdzie do pogorszenia stanu zdrowia chorych.

Koronawirus w Polsce

Na naszych mapach znajdziecie lokalizacje przypadków koronawirusa w naszym kraju i poza jego granicami.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
nie no, 2 mld poszły jednak na potrzebniejszą rzecz... :/
już oceniałe(a)ś
3
1
Mam pytanie do życzliwych w imieniu pary staryszch osób. Czy na terenie Szczecina jest szansa zrobić zakupy spożycze online? Bo wygląda, że nie ma na to szans. I nie chodzi o przeciążenie tylko chyba nie ma nawet w tym mieście takiej usługi, może coś ktoś? Dzięki za informację.
@orombello
Tesco miało e-sklep, w zeszłym roku jeszcze działał.
już oceniałe(a)ś
0
0
@orombello

E-sklep Tesco. Najbliższy termin dostawy (jeszcze dziś przed południem) 25.03.

mdosa
już oceniałe(a)ś
0
0
Podobno koronawirus w powietrzu "żyje"do 3 godzin. W Szczecinie przeważaja wiatry zachodnie i zachodnio-pólnocne. Zefirek to taki 18km/godz. Czy szpital nie będzie wietrzony?
już oceniałe(a)ś
1
2