Miało być 500 rekonstruktorów, czołg, inne pojazdy, tysiące widzów i weterani. Z powodu epidemii koronawirusa władze Kołobrzegu zdecydowały o odwołaniu zaplanowanego na sobotę widowiska "Bój o Kołobrzeg" - głównej atrakcji 75. rocznicy walk o to miasto w czasie II wojny światowej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Decyzja zapadła w środę po spotkaniu sztabu kryzysowego w kołobrzeskim urzędzie miasta.

O koronawirusie bez sensacji i paniki. Codzienny newsletter zawierający najważniejsze informacje oraz porady dotyczące profilaktyki i higieny

– To jedyna decyzja, jaką w obecnej sytuacji mogliśmy podjąć – mówi Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. – Czujemy się odpowiedzialni zarówno za uczestników, jak i widzów. Liczba obu grup z roku na rok wzrasta.

Bitwa o Kołobrzeg. Inscenizacja w marcu 2019
Bitwa o Kołobrzeg. Inscenizacja w marcu 2019  Michał Kraśnicki

Bitwa o Kołobrzeg. Inscenizacja w marcu 2019
Bitwa o Kołobrzeg. Inscenizacja w marcu 2019  Michał Kraśnicki

Plan zakłada, że widowisko odbędzie się w październiku tego roku, pod warunkiem że do tego czasu uda się opanować epidemię koronawirusa. Ten termin nie będzie kolidował z żadnymi innymi podobnymi wydarzeniami w Polsce. Ponadto nie wywoła zakłóceń w funkcjonowaniu, obleganej w miesiącach letnich, plaży. Trzeci argument to zbliżona do marcowej pogoda, co z kolei wpłynie na autentyczność odbioru przedsięwzięcia.

CZYTAJ TEŻ: Kołobrzeg znów zdobyty. Dużo dymu i czołg na plaży. Tak wyglądała rekonstrukcja [ZDJĘCIA]

– Informujemy, że zmiana terminu nie będzie miała wpływu na rozmach widowiska – zapewnia Aleksander Ostasz. – Wszelkie do tej pory przekazywane informacje, zwłaszcza te dotyczące uczestników oraz sprzętu militarnego, pozostają aktualne. Zmienia się tylko czas realizacji naszego wydarzenia.

Plan zakładał, że w sobotę na plaży przy kołobrzeskim molo blisko 500 pasjonatów odtworzy epizody z walk o miasto toczonych w marcu 1945 r. W poprzednich latach przyglądało się temu tysiące widzów. Byli obecni także weterani – uczestnicy walk 1. i 2. Armii Wojska Polskiego nad Bałtykiem.

Marcowe obchody 75. rocznicy walk o miasto ograniczą się do złożenia przez władze miasta kwiatów na cmentarzu wojennym.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem