W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie w czwartek o poranku rozpoczęło się pierwsze badanie próbek osób z podejrzeniem koronawirusa.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Sprzęt do szybkiej diagnozy chorych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem został uruchomiony w czwartek rano. Przygotowania do rozpoczęcia pracy ze sprzętem trwały dwa dni.

Ze Szczecina i Koszalina

Pierwsze badanie dotyczy 11 próbek – od dziesięciu osób z podejrzeniem koronawirusa, które przebywają w szpitalu w Szczecinie i od jednej osoby przebywającej w szpitalu w Koszalinie.

– To urządzenie jest z zakresu biologii molekularnej. Jest to typowe urządzenie używane w tej dziedzinie. Wszystkie czynności wykonywane są automatycznie, tak żeby był to proces bezpieczny dla personelu. My nanosimy tylko próbkę. Na początku etapu przygotowujemy jeden odczynnik – wyjaśnia dr Ewa Czerska, kierownik zakładu diagnostyki laboratoryjnej Zespolonego Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie.

Jednorazowo w aparacie można przepadać 12 próbek. Dziennie można zbadać do 84 próbek. Jak na razie szpital ma w zapasie 300 testów, dzięki którym można sprawdzić, czy pacjent jest zakażony koronawirusem.

Szybko i automatycznie

Czas potrzebny na wykonanie analizy próbki to 180 minut.

– Po 180 minutach otrzymujemy wynik. Na rynku są dwa rodzaje testów diagnostycznych i badań naukowych. Ten test jest dla nas bardziej przyjazny, ponieważ wszystkie procesy i oceny wyniku odbywają się automatycznie. Wynik jest tu szybszy i bardziej pewny niż w innym sprzęcie tego typu – mówi dr Czerska.

Testów, które wykonywane są w szczecińskim szpitalu, nie trzeba dodatkowo potwierdzać. Jak zapewnia dr Ewa Czerska, personel, który wykonuje badania, jest odpowiednio zabezpieczony w maseczki, gogle, kombinezony. Strefa, w której wykonywane są badania, jest dodatkowo naświetlana promieniami UV i czyszczona specjalnymi środkami.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Czyli około 15 będzie wiadomo czy są chorzy? Czy dopiero jutro po kolejnej konferencji Szumowskiego, który nie zabrania (choć nie zaleca) chodzić do kościoła...
już oceniałe(a)ś
3
0
Dzisiaj w Lidlu pełno ludzi, koleś bez skarpetek kaszlący w dłoń i mamusia z podskakującymi córeczkami oraz pani która zapakowała prawie cały koszyk mięsem.
już oceniałe(a)ś
1
0
już w czwartek rano uruchomiono.. czyli dowiedzieli się we wtorek lub w środę i już w czwartek.. brawo nasz rząd!
już oceniałe(a)ś
0
0