Dzisiaj były pierwsze wizyty policjantów u osób poddanych kwarantannie i są już stwierdzone przypadki, że ludzie jej nie przestrzegają - mówił w środę w Szczecinie prezydent Andrzej Duda, który wziął udział spotkaniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Prezydent Duda przyjechał do zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie z poligonu drawskiego, gdzie spotkał się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami, którzy biorą udział w ćwiczeniach Defender Europe 20.

O koronawirusie bez sensacji i paniki. Codzienny newsletter zawierający najważniejsze informacje oraz porady dotyczące profilaktyki i higieny

Ludzie nie przestrzegają kwarantanny

Wczesnym wieczorem wziął udział w posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Po naradzie miał krótkie wystąpienie przed dziennikarzami, bez możliwości zadawania pytań. Andrzej Duda najpierw „serdecznie” podziękował funkcjonariuszom za ochronę granic w regionie. Podkreślał, że w woj. zachodniopomorskim są wszystkie rodzaje granic: lądowe, rzeczne, morskie i lotnicze.

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus. Kontrole sanitarne już na wszystkich przejściach z Niemcami. A także w pociągach i na promach

Prezydent zaapelował, by osoby, które zostały poddane kwarantannie, przestrzegały jej. Jak jednak poinformował go na posiedzeniu WZZK komendant wojewódzki policji w Szczecinie, są z tym problemy.

– Dzisiaj były pierwsze wizyty policjantów u osób poddanych kwarantannie i są już stwierdzone przypadki, że ludzie jej nie przestrzegają – mówił Andrzej Duda. – Apeluję do wszystkich rodaków, by kwarantannę traktować poważnie. To jest kwestia państwa zdrowia, ale także zdrowia innych osób. Bardzo też proszę, by pomagać takim osobom, by ich wspierać. Przez kontakt telefoniczny nie można się zarazić, ale można sprawdzić, czy czegoś takie osoby nie potrzebują. Można coś przynieść i zostawić pod drzwiami. Mamy oczekiwania wobec tych osób, ale zrozummy też, że są w trudnej sytuacji i potrzebują naszej pomocy.

Zgony? Pewne. Oby jak najmniej

Obecnie w woj. zachodniopomorskim stwierdzono dwa przypadki zarażenia koronowirusem. To małżeństwo, które wróciło z Włoch. Oboje przebywają w szpitalu przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. Kilka dni temu kobieta trafiła na oddział intensywnej terapii. Dwanaście kolejnych osób w regionie czeka na wyniki testów. Setka jest poddana kwarantannie, a ponad 400 objętych jest nadzorem epidemiologicznym.

– Niestety, to, że będą zgony spowodowane zakażeniem, obawiam się, że jest pewne – podsumował prezydent. – Pytanie tylko kiedy? I mam nadzieję, że będzie tych przypadków jak najmniej.

Wieczorem prezydent Duda pojechał na polsko-niemieckie przejście graniczne w Kołbaskowie koło Szczecina, na którym znajduje się jeden z punktów kontroli sanitarnej.

Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w punkcie kontroli sanitarnej na granicy w Kołbaskowie
Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w punkcie kontroli sanitarnej na granicy w Kołbaskowie  Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl

Koronawirus w Polsce

Na naszych mapach znajdziecie lokalizacje przypadków koronawirusa w naszym kraju i poza jego granicami

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Odstawil sie pajac jakby na wojne szedl.
  @Hnasken
  He he he he he...
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Kretyńskie przebieranki, a to już po karnawale. Ten fajtłapa kompletnie nie myśli robiąc z siebie pajaca na potrzeby kampanii wyborczej.
  @ok-cham
  W tym mundurku wygląda jakby się urwał że Star Treka
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  ale cyrk, długopis w ekstazie
  już oceniałe(a)ś
  19
  0
  Jak z żurnala;-) Kurtka nówka sztuka nieśmigana.
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  Duda robiący wycieczki po kraju to jest główny przykład łamania kwarantanny.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  Dał nam przykład Dupa, jak (nie siedzieć w domu i) podróżować mamy :-) Jak ten żałosny typek łamał konstytucję to co tam... Ja też sobie coś połamię!
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  Żałosny facet. Zachowuje się tak, jakby na jego barkach spoczywał przebieg epidemii i los całej ludzkości. Więcej z niego byłoby pożytku, gdyby zademonstrował prawidłowe mycie dłoni.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  Policja wizytuje nie no kpiny..... każdy zakłada skype lub coś podobnego i policja sprawdza zdalnie Widząc otoczenie czy jest w domu tak robią w Chinach. Wtedy jeden funkcjonariusz sprawdzi Kilkanaście osób w godzinę. Ludzie uczmy się od Chin - oni sobie poradzili. A delikwentowi grzywnę i pokazówka w telewizji bo inaczej polegniemy.....
  @choco
  Na podstawie czego?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0