Władze Szczecina podejmują kolejne działania, które mają uchronić mieszkańców przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. O szczegółach mówił w środę po południu prezydent Piotr Krzystek.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na konferencji prasowej prezydent Krzystek przedstawił kolejne działania profilaktyczne, które miasto wprowadza w związku z zagrożeniem epidemiologicznym.

Szkoły, przedszkola, żłobki

Po tym, jak premier Mateusz Morawiecki zdecydował o zamknięciu placówek oświatowych, przez dwa kolejne dni w szkołach organizowane będą zajęcia opiekuńcze - dla dzieci, które w tym czasie nie mogą pozostać same w domach. Od poniedziałku placówki będą całkiem zamknięte.

– Zachęcamy, żeby rodzice na ten czas zorganizowali taką opiekę dla dzieci, która uniemożliwi młodym ludziom wyjście np. do galerii handlowych. Bo powodem przerwy w działaniu placówek oświatowych nie są ferie czy odpoczynek, tylko zagrożenie koronawirusem, który przenosi się w dużych skupiskach i stanowi poważny problem – mówił prezydent Krzystek.

Na razie szkoły będą zamknięte do 25 marca włącznie. Sytuacja ma być jednak na bieżąco analizowana.

Z uwagi na przymusową przerwę w nauce na stronie archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej pojawił się taki komunikat:

"W związku z decyzją Rządu RP o zamknięciu szkół na terenie całego kraju informujemy, że rekolekcje szkolno-parafialne planowane w tym czasie w naszej Archidiecezji odbędą się w innym terminie."

Co z rekrutacją do przedszkoli i szkół?

W Szczecinie trwa właśnie rekrutacja do przedszkoli i klas pierwszych. Jak zapewnia miasto, sytuacja kryzysowa nie będzie mieć na nią dużego wpływu.

– Ponieważ termin na składanie tych wniosków nie jest zbyt długi, a trudno powiedzieć, jak długo potrwa obecna sytuacja, wyznaczone będą godziny, w których rodzic będzie mógł przynieść do placówki podanie w wersji papierowej lub oświadczenie – mówi Lidia Rogaś, dyrektor wydziału oświaty urzędu miasta.

Ochrona seniorów, dzieci, bezdomnych

Miasto już w sobotę ograniczyło odwiedziny w Domach Pomocy Społecznej, Centrum Opieki nad Dzieckiem oraz schroniskach dla bezdomnych.

– Kierujemy się troską o seniorów i naszych podopiecznych. Dlatego też wprowadziliśmy procedury  dotyczące wejścia osób trzecich do tych placówek, np. dostawców, kurierów, osób prowadzących zajęcia – wymieniał prezydent.

Dodatkowo DPS-ach prowadzony jest monitoring stanu zdrowia personelu. Wprowadzono też szczególne zasady higieny powierzchni, sprzętu i wyposażenia.

Higiena w komunikacji miejskiej

Komunikacja miejska będzie funkcjonować jak do tej pory. Jednak codziennie w autobusach i tramwajach stosowane są specjalne procedury dotyczące dezynfekcji pojazdów.

Jedyna zmiana w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej (która nastąpi w czwartek) to wstrzymanie sprzedaży biletów przez kierowców. To też wynika ze wzmożonego reżimu sanitarnego.

Odłóżcie sprawy w urzędzie miasta

Władze miasta proszą też mieszkańców, żeby do magistratu przychodzili tylko wtedy, kiedy muszą pilnie załatwić jakieś sprawy.

– Każdego dnia mamy ok. 300 osób, które przychodzą po informacje. Prosimy dzwonić, skorzystać z maila. Jeżeli jakieś sprawy mogą poczekać, zachęcamy do tego, żeby poczekały – tłumaczył Piotr Krzystek.

Poinformował również, że pracownicy urzędu zostali wyposażeni w środki dezynfekujące, które zostały udostępnione także dla interesantów. Część urzędników otrzymała możliwość pracy zdalnej.

– Kto będzie mógł, tego przesuniemy do pracy z domu – dodał Krzystek.

Arkonka, ekoporty, schronisko

Miasto zamknęło dziś Arkonkę oraz baseny miejskie (także te przy szkołach). Ograniczony został też zakres działania ekoportów (będą działały tylko trzy: przy ul. Arkońskiej, ul. Taczaka i ul. Leszczynowej).

I jeszcze jedna informacja: ci, którzy będą chcieli iść w ciągu najbliższych dni do schroniska dla zwierząt, będą musieli wcześniej uprzedzić o tym pracowników przez telefon.

Koronawirus w Polsce

Na naszych mapach znajdziecie lokalizacje przypadków koronawirusa w naszym kraju i poza jego granicami

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  A co szanowny prezydencie z kościołami? Tyle dobrych rad a o narażaniu starszych osób nic?
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  Skandal kościoły nas załatwią
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Do kościoła można zwyczajnie nie pójść. Głupotą jest narażać sie samemu, ale głupich nie sieją. Ale faktycznie to one nas załatwią, bo dla wielu msza jest ważniejsza niż inni ludzie.
  @jam-agru
  Każdy jednak idiota jaki pójdzie zarazi kilka osób, jakie nie poszły.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Przedstawiciel sekty Ordo Iuris zabrał głos. A coś o zamknięciu świątyń rozpusty i grzechu?
  już oceniałe(a)ś
  3
  0