Przewodnicząca szczecińskiej rady miasta poinformowała, że nie ma potrzeby zwoływania komisji. Pierwsza już została odwołana. Co z sesją zaplanowaną na 24 marca? Nie wiadomo. Poważne wątpliowści w związku z jutrzejszą sesją sejmiku wojewódzkiego ma przewodnicząca - emerytowana lekarka.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kiedy w środę po południu skontaktowaliśmy się z biurem szczecińskiej rady miasta, przewodnicząca Renata Łażewska właśnie rozsyłała pismo związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

O koronawirusie bez sensacji i paniki. Codzienny newsletter zawierający najważniejsze informacje oraz porady dotyczące profilaktyki i higieny

– To pismo do przewodniczących komisji rady miasta, w którym przewodnicząca informuje, że nie ma tematów, którymi radni muszą zająć się jeszcze przed zaplanowaną na 24 sesją – informuje Rafał Miszczuk, dyrektor Biura Rady Miasta.

Posiedzenia komisji są zbędne

Przeglądając harmonogram posiedzeń, faktycznie widać, że zaplanowane wcześniej dyskusje na posiedzeniach komisji mogą poczekać. Tak jest np. w przypadku Komisji ds. Inicjatyw Społecznych, Sportu i Młodzieży, która na czwartek miała w planie m.in. zajęciem się Apelem Klimatycznym szczecińskiej młodzieży. Posiedzenie zostało już odwołane.

Z prowadzenia Lekcji Obywatelskich dla młodzieży zrezygnował radny Przemysław Słowik. Radny ogłosił to na Facebooku jeszcze we wtorek.

Lekcje były spotkaniami ze szczecińską młodzieżą na temat pracy radnych i funkcjonowania lokalnego samorządu.

Na razie nie wiadomo, jak będzie wyglądać najbliższa sesja rady miasta zaplanowana na 24 marca. Sytuacja związana z koronawirusem zmienia się z godziny na godzinę. Pewne jest to, że sala rady miasta jest pod względem epidemiologicznym fatalna. Pomieszczenie jest małe. Radni, publiczność, dziennikarze, władze miasta – wszyscy siedzą bardzo blisko siebie. Sala ma także marną wentylację.

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus. Dwie duże imprezy targowe odwołane. Co z Jarmarkiem Wielkanocnym?

Na razie rozważany jest wariant, by program sesji ograniczyć do mało dyskusyjnych, prostych uchwał. Oczywistym jest też apel do ewentualnych widzów, by zostali w domach i śledzili sesję poprzez internet (obraz i dźwięk jest transmitowany na żywo). Wstępny plan zakłada także otwarcie tylko jednego wejścia i wyposażenie go w dozowniki z płynem dezynfekcyjnym.

– Na pewno nie będzie włączony automat do kawy – nie pozostawia wątpliwości Rafał Miszczuk, który podkreśla, że problem organizowania (czy też nie) sesji samorządów, jest teraz omawiamy na forum ogólnopolskim.

A co z czwartkową sesją sejmiku?

Na razie wielką niewiadomą jest zaplanowana na czwartek sesja sejmiku wojewódzkiego. Kiedy około godziny 14 sprawdzaliśmy, czy się odbędzie zgodnie z planem, nie było informacji by miała zostać odwołana. Wiadomo jednak, że posiedzenie nie jest po myśli przewodniczącej sejmiku Marii Ilnicki-Mądry. Przewodnicząca jest – z uwagi na wiek – w grupie największego ryzyka. Nie bez znaczenia jest też to, że Maria Ilnicka-Mądry jest lekarzem, a do przejścia na emeryturę była wieloletnim dyrektorem Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 PUM w Szczecinie.

Z przewodniczącą nie udało nam się na razie skontaktować. Wiemy jednak, że jednym z wariantów zmniejszenia ryzyka jest skrócenie sesji i zajęcie się tylko tematami niewywołującymi długich dyskusji. W tej sytuacji radni nie zajmą się raczej uchwałą w sprawie wystąpienia do Komisji Europejskiej z wnioskiem o zbadanie zgodności z Europejską Kartą Samorządu Lokalnego ustawy, która odebrała urzędom marszałkowskim kontrolę nad Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na tym polu można się bowiem spodziewać burzliwej dyskusji z radnymi PiS, których partia opanowała fundusze, chociaż te teoretycznie pozostają własnością samorządu. Chodzi przy tym nie tylko o personalia, ale także zmianę polityki, która pod rządami PiS doprowadziła m.in. do skasowania skutecznego programu likwidacji pieców opalanych węglem.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  musicie tych pisowców zdjęcie wstawiać?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0