Władze Szczecina na razie nie zalecają dyrektorom szkół zawieszenie zajęć. We wtorek po południu przesłały za to dyrektorom całą listę ograniczeń, m.in.: zakaz organizowania wycieczek, wyjazdów, wyjść do kina. Odwołane mają być wszystkie zajęcia pozalekcyjne, a wstęp rodziców do szkół ograniczony do minimum.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dokładny spis wszystkich zakazów i zaleceń przygotował wydział oświaty Urzędu Miasta. Zalecenia i zakazy został wysłane do wszystkich dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.

Lista zakazów i zaleceń liczy 10 punktów. Najważniejsze to: zakaz wszystkich zorganizowanych wyjść klasowych, odwołanie wszystkich zajęć pozalekcyjnych, zakaz planowania zielonych szkół, wstrzymanie wynajmu pomieszczeń szkolnych podmiotom zewnętrznym. Ponadto dyrektorzy mają rozważyć odwołanie wszelkich wycieczek (krajowych i zagranicznych) i tak zorganizować naukę, by poszczególne klasy nie przemieszczały się po szkołach, tylko odbywały zajęcia w jednej sali.

Miasto przygotowuje się także do zamknięcia basenów szkolnych oraz miejskich pływalni w kompleksie Szczecińskiego Domu Sportu.

To wszystko ma zminimalizować ryzyko ewentualnego rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Koronawirus. Filharmonia odwołuje wszystkie koncerty. To na polecenie miasta

Koronawirus. Zakazy i zalecenia dla dyrektorów placówek oświatowych w Szczecinie

Poniżej lista zaleceń profilaktycznych dla dyrektorów szkół wydana przez wydział oświaty Urzędu Miasta w Szczecinie

1. Dokonanie analizy kalendarza imprez pod kątem oceny ryzyka dla bezpieczeństwa zdrowotnego uczestników i pracowników i odwołanie zaplanowanych uroczystości szkolnych, imprez szkolnych, olimpiad, konkursów.

2. Wprowadzenie zakazu wszystkich zorganizowanych wyjść klasowych – wycieczek, wizyt w kinie czy teatrze itp.

3. Odwołanie wszelkich zajęć pozalekcyjnych organizowanych przez szkoły.

4. Ograniczenie do niezbędnego minimum wstępu osób trzecich, w tym również rodziców / opiekunów prawnych na teren szkoły.

5. Daleko idącą ostrożność i rozwagę w podejmowanych aktywnościach związanych z podróżowaniem uczniów i pracowników szkoły, w tym rozważenie:

– odwołania wszelkich wycieczek (krajowych i zagranicznych) organizowanych za pośrednictwem szkoły,

– zakazu przyjmowania gości oraz organizacji wydarzeń z udziałem obywateli państw, w których występuje duża liczba potwierdzonych przypadków zakażenia.

6. Zakaz planowania wyjazdów na tzw. zielone szkoły, imprez i innych wycieczek szkolnych.

7. W miarę możliwości ograniczenie przemieszczania się oddziałów między salami lekcyjnymi (jeśli to możliwe zachowanie zasady realizowania przez oddział wszystkich zajęć lekcyjnych w jednej sali).

8. Kontrola absencji pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych przedszkoli, szkół, placówek oświatowych.

9. Wstrzymanie wynajmu pomieszczeń (sale lekcyjne, baseny, sale gimnastyczne, itd.) firmom zewnętrznym w drodze porozumienia.

10. Bieżące monitorowanie zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Koronawirus w Polsce

Na naszych mapach znajdziecie lokalizacje przypadków koronawirusa w naszym kraju i poza jego granicami.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jak wiadomo na zajęciach pozalekcyjnych można się zarazić, podczas gdy na regularnych lekcjach - nie bardzo.
  @lemisiaque
  Owszem. Jest oczywiste, że plan lekcji jest zabójczy. Wirus nie jest tak przystosowany, jak uczniowie.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  @lemisiaque
  Inteligencja magistracka nie ogarnęła przy tym, że zajęcia pozalekcyjne prowadzone są nie tylko w szkołach. Ja rozumiem, że nie można psuć interesu np. kursom językowym, szkółkom piłkarskim, tenisowym itd. Bywa.

  Problem w tym, że sformułowanie "zawiesza się wszelkie zajęcia pozalekcyjne prowadzone w szkołach" nie obejmuje np. zajęć dla dzieci prowadzonych np. przez Pałac Młodzieży. A tam spotykają się dzieci z całego miasta i okolic. To nikogo mnie obchodzi?
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @lemisiaque
  Zajęcia pozalekcyjne nie są objęte modlitwą prewencyjną KK!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Czy Dzięga to zatwierdził?
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  Czy jest różnica zagrożenia wirusem na lekcjach czy po zajęciach ? Te działania to polsrodki. Obawiam się że wkrótce szkoły będą zamykane. Patrząc na działania sąsiadów szybko będziemy musieli ograniczyć kontakty we wszelkich dziedzinach życia.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  Za to kościoły zostaną otwarte?
  @zed.1
  Oczywiście, albowiem niegodne byłoby zamykanie wrót przed wyznawcami przynoszącymi dzieło boże w postaci koronawirusa oraz przed ich jeszcze zdrowymi braćmi w wierze, pragnącymi ponieść ten boski dar dalej.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @zed.1
  Oczywiście. Dla Jezuska przekażemy sobie koronawiruska.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  W szkole mniej zajęć..za to kościoły zwiększają liczbę mszy....Modlić się , modlić, zamiast do szkoł.......
  Kościół to chora instytycja w Polsce.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  Niestety, ale brak konsekwencji w tych wszystkich zakazach i decyzjach. Prawdopodobnie robione wyłącznie pod publiczkę. Szkoda.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  ...fajnie, ale to nie załatwia sprawy, statystycznie - dzieci chorują najrzadziej, zwłaszcza te do 9 roku życia. Co z pracownikami ? ...tu chyba łatwiej o zarażenie...
  @pana53
  chorują najrzadziej, ale bardzo często są bezobjawowymi nosicielami i zarażają osoby starsze. Dlatego, moim zdaniem, najważniejsze byłoby zamknięcie szkół przynajmniej na 2 tygodnie. Szkoda, że Szczecin nie chce wziąć przykładu od Poznania.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Odwołać zajęcia!! Skandalem jest to, że na PUM nadal są prowadzone zajęcia często przez lekarzy albo innych ratowników medycznych, po co? Czemu ma to służyć? Bo na pewno nie bezpieczeństwu studentów.
  @Pinkbow
  Nie pisze się 'po co' tylko 'czemu', co zresztą widać kilka znaków później.
  Punktacja też do poprawki.
  już oceniałe(a)ś
  1
  2