Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zarządzenie „w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 wśród członków społeczności WUM” rektor uniwersytetu prof. Mirosław Wielgoś podpisał w poniedziałek. Opublikowane zostało po godzinie 17. „Odwołuje się wykłady dla studentów. Zostaną one udostępnione w formie elektronicznej” – czytamy m.in. w zarządzeniu. Tak ma być co najmniej do 15 maja.

Uczelnia odwołuje także konferencje i imprezy. Zawiesza również służbowe wyjazdy zagraniczne dla studentów i pracowników. Wstrzymuje przyjazdy gości z zagranicy i nie kwateruje już nowych osób w domach studenckich. Do akademików nie mogą przychodzić też osoby z zewnątrz.

Pomorski Uniwersytet Medyczny na razie nie zdecydował się na tak radykalne kroki. Opublikowany w poniedziałek o godzinie 16.30 „Komunikat Rektora PUM nr 2 ws. Koronawirusa COVID -19” jest podobny do pierwszego: „Niezmiennie zalecamy szczególną ostrożność. Nadal najważniejsze jest zachowanie spokoju i profilaktyka”.

Dalej jest mowa m.in. o tym, że należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny oraz o tym, że w przypadku kontaktu z osobami będącymi w rejonach opanowanych przez wirus należy obserwować swój stan zdrowia. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy zaś kontaktować się ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną lub bezpośrednio zgłosić się do oddziału zakaźnego szpitala przy ul. Arkońskiej.

PUM nie odwołuje jak na razie zajęć, ale uczelnia przeniosła na późniejszy termin (na razie nie wiadomo jako) 50 Ogólnopolską Konferencję Studentów Uczelni Medycznych. Jak poinformowała na swojej stronie "z uwagi na zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego podjęto decyzję o przeniesieniu "50 Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Uczelni Medycznych" na późniejszy termin". 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.