Koronawirus. O godz. 15 w poniedziałek zaczął działać punkt kontroli sanitarnej na przejściu granicznym w Kołbaskowie. Rozpoczęcie kontroli sanitarnych na przejściach granicznych zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Warszawie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Jako pierwsi w Europie wdrażamy kontrole sanitarne: na granicy z Niemcami i z Czechami na głównych przejściach granicznych – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

W pierwszej kolejności uruchomionych zostanie pięć punktów. Już o godz. 15 w poniedziałek zaczęły działać punkty na przejściach: Kołbaskowo, Świecko, Olszyna, Jędrzychowice i Gorzyczki.

Kontrole sanitarne obejmą w pierwszej kolejności busy i autobusy. Kierowcom i pasażerom mierzona będzie temperatura, wszyscy będą musieli wypełnić karty pasażera.

W najbliższych kilkudziesięciu godzinach podobne kontrole zostaną wprowadzone na kolejnych przejściach, a także w pociągach IC i w portach.

AKTUALIZACJA, godz. 15.30

Kontrole sanitarne na przejściu w Kołbaskowie już się rozpoczęły. Pasażerowie pierwszego autobusu i busa zostali sprawdzeni. Do pojazdu weszli funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego i ratownicy medyczni. Wszystkim mierzyli temperaturę. Zapowiedzieli, że jeżeli u kogoś stwierdzą gorączkę powyżej 38 st. C to od razu odwożą go na oddział zakaźny szpitala przy ul. Arkońskiej w Szczecinie.

- To wielowymiarowa kontrola, która ma służyć prewencji - podczas konferencji prasowej w Kołbaskowie mówił wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc.

Zaznaczył, że kontrola ma pomóc w identyfikacji tych osób, które już zarażone koronawirusem wjeżdżają do Polski (stąd badania temperatury, powinna niepokoić ta powyżej 38 st C) ma również pomóc w dotarciu do tych osób, które z taką zakażoną osobą jechały busem lub autobusem. Dlatego każdy pasażer wypełnia tzw karty lokalizacyjne, gdzie m.in podaje swoje dane osobowe i dane kontaktowe.

Tomasz Hinc powiedział, że te dane będą w informatycznym systemie ministerstwa zdrowia. Wojewoda zaapelował też do osób, które mają domową kwarantannę, by nie lekceważyły tego zalecenia i nie wychodziły na zewnątrz, bo mogą zakażać. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Czy w związku z koronawirusem zmieniasz (zmienisz) plany wyjazdowe?

Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Przecież to jest bezsensowna pokazówka...
już oceniałe(a)ś
4
0
"procedury" dla cýmbalow. Kto i jak zweryfikuje dane z kart. Mozna pisac bzdury i tak nikogo nie znajda, co z kierowcmi w tranzycie itd itp.
Jestemy pierwsi w Europie chwali sie pierwszy cymbal RP
Bezsensowna i kosztowna praca nadajaca sie do slawojki. Przeciez temeratura nie jest wyznacznikiem, ale jak u Szwejka - LEWATYWA na wszystko
już oceniałe(a)ś
0
0