Główny inspektor sanitarny zaleca odwołanie imprez masowych w pomieszczeniach zamkniętych. Czy w związku z tym zaplanowane już koncerty, mecze a także Targi Nieruchomości odbędą się zgodnie z planem?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Główny inspektor sanitarny wydał zalecenie, aby w związku z zagrożeniem koronawirusem odwołać wszystkie imprezy masowe (powyżej tysiąca osób) organizowane w pomieszczeniach zamkniętych.

„W wyniku ustaleń po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Pana Premiera Mateusza Morawieckiego w dniu 8 marca 2020 roku, po dokonaniu analizy sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych” – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie GIS.

I dalej: „Organizacja imprez masowych każdorazowo podlega analizie pod kątem oceny ryzyka celem zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego uczestnikom. Decyzje podejmuje wojewoda, który może wystąpić o rekomendacje do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, a w wyjątkowych przypadkach (szczególnie skomplikowane okoliczności) do Głównego Inspektora Sanitarnego”.

Koronawirus. Co z koncertami w filharmonii?

W regionie decyzje o odwołaniu imprez masowych organizowanych przez miasto podjął na razie prezydent Stargardu (skąd pochodzi dwójka pacjentów zakażonych koronawirusem), a także prezydent Świnoujścia.

Organizatorzy konkretnych imprez w Szczecinie na razie nie zmieniają planów. Kilka wydarzeń zaplanowanych jest m.in. w filharmonii szczecińskiej, gdzie liczba miejsc w głównej sali wynosi około 950.

– Wszystkie koncerty, zarówno organizowane przez filharmonię, jak i podmioty zewnętrzne, odbędą się zgodnie z planem – mówi Katarzyna Plater-Zybert, rzeczniczka prasowa filharmonii. – Zaostrzyliśmy środki ostrożności, serwis sprzątający zwraca większą uwagę na odkażanie miejsc szczególnie często dotykanych, jak baterie w łazienkach, poręcze, drzwi itp.

Już jutro (wtorek) odbędzie się w filharmonii koncert „10 tenorów”, który jest częścią całej trasy koncertowej. Wszystkie bilety zostały wyprzedane, w sali będzie więc komplet publiczności.

– Koncert się odbędzie – zapewnia Jarosław Brussa, organizator koncertu. – Zalecenie dotyczy imprez masowych. Poza tym trudno nagle z dnia na dzień odwołać koncert, którego organizacja trwała wiele miesięcy.

Rzeczniczka filharmonii przyznaje, że dzwonią widzowie, ale po to, by upewnić się, że dana impreza na pewno się odbędzie.

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus. Ponad trzysta osób w naszym regionie ma domową kwarantannę. Mogą zakażać

Co z meczem Pogoni i Targami Nieruchomości?

Nie ma też żadnych decyzji o odwołaniu czy rozegraniu najbliższego meczu Pogoni Szczecin bez udziału publiczności. W sobotę o godz. 15 Pogoń gra u siebie z Zagłębiem Lubin.

– Sprzedaż biletów trwa. Oczywiście wszystko zależy od rozwoju sytuacji i jeśli będą inne decyzje ze strony organów, którym klub będzie musiał się podporządkować, to się podporządkujemy – mówi Krzysztof Ufland, rzecznik Pogoni Szczecin SA.

Nic się nie zmienia także, jeśli chodzi o Targi Nieruchomości, które planowane są w Netto Arenie w dniach 21–22 marca.

– Targi nie są imprezą masową – mówi Marek Zajdel, organizator. – Oczywiście w trakcie ich trwania przewija się więcej niż tysiąc osób, ale nie w jednej chwili. Trochę jak w sklepie. Na tę chwilę więc targi odbędą się zgodnie z planem.

Marek Zajdel zaznacza, że wszelkie środki ostrożności będą zachowane. – Będą ogólnodostępne środki dezynfekujące, instrukcje, jak odkażać i myć ręce – tłumaczy Zajdel. – Jeżeli natomiast zapadną jednoznaczne decyzje o odwoływaniu konkretnych imprez, oczywiście będziemy się im podporządkowywać.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Ok, nie mam nic przeciwko zamykaniu imprez kulturalnych i sportowych. Ale bądzmy w tym konsekwentni. Dlaczego jedna branża ma dzwigać koszty naszego zwiększonego bezpieczeństwa a inne nie? Co wyniknie z tego, że jedno skupisko ludzi zlikwidujemy a inne pozostanie bez zmian? Czy w centrach handlowych gdzie się przewija tysiące ludzi jest bezpieczniej niż w Filharmonii czy na stadionie piłkarskim? Jeśli odwołujemy imprezy z 1000 osób w zamkniętej przestrzeni to dlaczego centra handlowe pozostaną otwarte?
już oceniałe(a)ś
3
0
Kopacze z Twardowskiego niech sobie grają przy pustych trybunach. Zaoszczędzą widzom żałosnego widowiska.
już oceniałe(a)ś
2
2
Lepiej pomęczyć się przez dwa-trzy tygodnie bez takich imprez niż ryzykować.
@Mirek123
Oczywiście. Ale to samo powinno dotyczyć centrów handlowo-rozrywkowych, bo tam się przewija więcej ludzi, jest więcej potencjalnych zródeł infekcji niż w filharmonii, teatrze czy w obiekcie sportowym. Dlaczego uderzamy z naszym oburzeniem i bezpieczeństwem w jedną branżę a inne już nie?
już oceniałe(a)ś
1
0