- Pacjent z objawami zakażenia koronawirusem zgłosił się do naszego szpitala w piątek wieczorem. Lekarze wykluczyli u niego grypę, wysłaliśmy próbki do analizy - poinformował "Wyborczą" Mateusz Iżakowski, p.o. rzecznika prasowego szpitala przy ul. Arkońskiej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To właśnie w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym przy ul. Arkońskiej w Szczecinie, działa oddział zakaźny, gdzie przebywa małżeństwo 60-latków, w którego wypadku testy wykazały obecność koronawirusa.

Małżeństwo jest ze Stargardu. Wróciło z północnych Włoch. Prezydent Stargardu podjął decyzję o odwołaniu wszelkich organizowanych przez miasto imprez masowych - aż do 14 marca.

Nowy pacjent z objawami zakaźnej choroby zgłosił się w momencie, gdy już znany był pozytywny wynik testów na obecność koronawirusa małżeństwa.

- Wyniki otrzymujemy teraz w ciągu 24 godzin. Czekamy na te dotyczące kolejnego pacjenta - mówi Iżakowski.

Stan osób chorych na koronawirusa jest stabilny

A co się dzieje z kobietą i mężczyzną ze Stargardu, u których już stwierdzono koronawirusa? 

- Te osoby gorączkują, mają duszności i kaszlą, ale ich stan jest stabilny - informuje Iżakowski o stanie zdrowia 60-latków.

W szpitalu przebywają jeszcze trzy inne osoby, u których podejrzewano zakażenie koronawirusem.

- Właśnie otrzymaliśmy wynik, nie jest pozytywny. Te osoby jeszcze dzisiaj powinny zostać wypisane do domu - mówi Iżakowski.

Jest szósty w Polsce pacjent z koronawirusem

W całym kraju w piątek potwierdzonych było pięć zachorowań na koronawirusa. W sobotę wczesnym popołudniem minister zdrowia poinformował o szóstym przypadku (drugim w Ostródzie). W tej liczbie są dwa przypadki są ze Szczecina.

Z powodu koronawirusa odwołane jest zapowiadane wcześniej w Szczecinie na niedzielę ogłoszenia ogólnopolskich wyników 28. finału WOŚP . To miała być duża impreza. Została odwołana. Decyzję o jej odwołaniu podjęła Fundacja WOŚP. Rezultat zbiórki zostanie ogłoszony w siedzibie Fundacji w Warszawie.

O koronawirusie bez sensacji i paniki. Codzienny newsletter zawierający najważniejsze informacje oraz porady dotyczące profilaktyki i higieny

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem