Dwie osoby, u których w piątek potwierdzono chorobę COVID-19 spowodowaną koronawirusem i które przebywają w szpitalu w Szczecinie, to mieszkańcy Stargardu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pozytywne wyniki testów na obecność koronawirusa w ich organizmach przyszły w piątek po południu. Dwie chore osoby już parę dni wcześniej zostały przewiezione specjalistyczną karetką na oddział zakaźny szpitala wojewódzkiego w Szczecinie, bo czuły się bardzo źle.

O koronawirusie bez sensacji i paniki. Codzienny newsletter zawierający najważniejsze informacje oraz porady dotyczące profilaktyki i higieny

W piątek w Stargardzie zebrały się służby sanitarne i władze miasta. Prezydent Stargardu Rafał Zając informuje:

- Zweryfikowaliśmy dotychczas podejmowane działania. Wypracowaliśmy rozwiązania, których głównym celem jest maksymalne ograniczenie potencjalnego ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa.

Masowe imprezy odwołane, do soboty włącznie

O jakie konkretnie rozwiązania chodzi? Jak informuje biuro prasowe prezydenta Stargardu, "zgodnie z zaleceniami Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego podjęto decyzję o zawieszeniu do soboty, czyli do 14 marca włącznie wszelkich masowych zgromadzeń, których organizatorem lub współorganizatorem jest miasto."

Oznacza to m.in., że:

 • zawieszona zostaje działalność kina Stargardzkiego Centrum Kultury. Nie odbędą się też inne wydarzenia organizowane przez SCK,
 • bez udziału publiczności rozegrany będzie mecz Błękitni vs. Stal na stadionie przy ul. Ceglanej,
 •  gala wręczenia nagród prezydenta Stargardu dla najlepszych sportowców w Stargardzkim Centrum Kultury przy ul. Piłsudskiego odbędzie się w innym terminie,
 • bez udziału publiczności rozegrany zostanie mecz PGE Spójnia Stargard vs. Start Lublin w hali przy ul. Pierwszej Brygady.

Nie ma konieczności zamykania szkół i przedszkoli

Służby sanitarne informują, że nie widzą obecnie wskazań do ograniczenia funkcjonowania szkół, przedszkoli czy innych instytucji. Sytuacja jest jednak monitorowana na bieżąco.

Biuro prasowe prezydenta Stargardu podkreśla, że w razie wystąpienia niepokojących objawów (gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem) u siebie lub swoich bliskich należy powiadomić telefonicznie Państwową Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Stargardzie: tel. 694 439 839 i 694 493 762 lub zadzwonić na ogólnopolską infolinię: tel. 800 190 590.

Do momentu uzyskania informacji trzeba unikać kontaktu z innymi osobami. Nie należy zgłaszać się do przychodni i szpitala.

Para ze Stargardu ograniczała swoje kontakty

Zakażeni koronawirusem mieszkańcy Stargardu to małżeństwo, Oboje mają powyżej 60 lat.

Wrócili z północnych Włoch własnym samochodem. Zaraz po dotarciu do Stargardu zgłosili odpowiednim służbom, że czują się źle. Mieli domową kwarantannę, a gdy ich stan się pogorszył, m.in wystąpiła wysoka temperatura, specjalistyczną karetką zostali przewiezieni na oddział zakaźny szpitala wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej w Szczecinie.

Każde z małżonków przebywa w oddzielnej izolatce. Ich stan jest stabilny. Trzy osoby z ich najbliższego otoczenia mają dwutygodniową kwarantannę domową.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Imprezy masowe odwołane ?! Czy aby na pewno ? Bo nie słyszałem by kościoły odwołały msze, gdzie powszechnym jest kasłanie, psikanie i śpiewanie! Że nie wspomnę o rytualnym kanibalizmie czy przekazywaniu sobie znaku pokoju (z wyłączeniem osób LGBT). Ksiądz zamiast słów "przekażcie sobie znak pokoju", powinien mówić "przekażcie sobie rotawirusa". Będzie tak jak w Korei Płd, pandemia ! Amen !
  już oceniałe(a)ś
  7
  0