Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Drzwi na przystanku będzie otwierał tylko i wyłącznie kierowca. Że takie rozwiązania stosują inne miasta informowaliśmy na szczecin.wyborcza.pl już w czwartek. W dołączonym do artykułu sondażu internetowym dwie trzecie pasażerów opowiedziało się za takim rozwiązaniem.

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus. Czy blokada przycisków do otwierania drzwi w szczecińskich autobusach i tramwajach miałaby sens?

Przycisk do otwierania drzwi w szczecińskim autobusie solarisPrzycisk do otwierania drzwi w szczecińskim autobusie solaris Fot. Cezary Aszkiełowicz

- W czwartek poinformowaliśmy ustnie o tym zarządzeniu wszystkie nasze spółki przewozowe - informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. - W piątek komunikat zostanie wysłany w formie pisemnej.

Przyciski do otwierania drzwi w autobusach i tramwajach będą zablokowane. To rozwiązanie ma zminimalizować ryzyko zakażenia się pasażerów koronawirusem. Chodzi o zasadę: mniej dotykania - mniej zarazków.

Przynajmniej w częściowej ochronie pasażerów szczecińskiej komunikacji miejskiej ma też pomóc dokładniejsze czyszczenie pojazdów.

- Autobusy i tramwaje zawsze były sprzątane przed każdym porannym wyjazdem w trasę - informuje Hanna Pieczyńska. - Zawsze używane były atestowane środki dezynfekujące. Teraz dodatkowo zwróciliśmy pracownikom uwagę, by szczególnie dokładnie czyścili te elementy, których pasażerowie dotykają częściej.

Chodzi o poręcze, uchwyty, przyciski, kasowniki.

Blokadę przycisków i dezynfekcję stosują też inne miasta

Takie zasady, czyli dokładną dezynfekcję autobusów i tramwajów stosują też inne miasta, m.in Wrocław, Toruń czy Kraków. Blokadę przycisku do otwierania drzwi przez pasażerów wprowadzono już w Lublinie.

- Pamiętajmy jednak, że tego rodzaju działania nie chronią nas przed zarażeniem - mówi Hanna Pieczyńska. - Rano wyjeżdża na trasę zdesynfekowany pojazd, a już godzinę później może wsiąść do niego osoba z koronawirusem.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.