Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pogrzeb tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę w południe w bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Trzy dni pogrzebowych uroczystości

Uroczystości zaczynają się już w czwartek – od specjalnej sesji rady miasta na Dworze Artusa. O godz. 17 w Europejskim Centrum Solidarności zostanie wystawiona trumna z ciałem Adamowicza, a pożegnać prezydenta będzie można przez całą dobę. W piątek o 17 nastąpi wyprowadzenie trumny z Europejskiego Centrum Solidarności i przejście osób, które będą żegnać prezydenta Gdańska, do bazyliki Mariackiej. Pogrzeb rozpocznie się w sobotę o godz. 12.

Kto będzie reprezentować Szczecin, a kto województwo

W pogrzebie weźmie udział m.in. premier Mateusz Morawiecki. Do Trójmiasta wybierają się też parlamentarzyści i samorządowcy.

– Szczecin reprezentować będą prezydent i sekretarz miasta – informuje Łukasz Kolasa, rzecznik prasowy prezydenta Szczecina.

Szczecińska delegacja wyjechać ma w piątek wieczorem, by w sobotę, w dniu pogrzebu, uniknąć korków i jeszcze bez problemu wjechać do Trójmiasta.

Do Gdańska jedzie także marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

– Obecny będzie jako marszałek i jako prezes Związku Województw RP – informuje Gabriela Wiatr, rzecznik prasowy marszałka. – Już w piątek weźmie udział w spotkaniu przedstawicieli korporacji samorządów.

Spotkanie przedstawicieli korporacji to jeden z elementów pogrzebowych uroczystości. Odbędzie się w historycznej stoczniowej sali BHP.

Samorządowcy dzień przed pogrzebem będą żegnać i wspominać swojego kolegę. Planowane są wystąpienia przedstawicieli korporacji samorządowych, indywidualne wystąpienia samorządowców, odczytanie wybranych kondolencji zagranicznych. Po wspólnym spotkaniu w sali BHP samorządowcy przejdą pod budynek ECS i wraz z pocztami sztandarowymi miast (obecny ma być poczet sztandarowy ze Szczecina) utworzą szpaler, by następnie towarzyszyć w wyprowadzeniu trumny do bazyliki Mariackiej.

Platforma Obywatelska wynajęła autokar

Jeżeli szczecińscy lub zachodniopomorscy radni będą chcieli wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych, to prywatnie, indywidualnie. Członkowie PO na pewno będą mogli skorzystać z autokaru, który organizuje zachodniopomorska Platforma.

– Mamy wiele sygnałów od naszych członków, że chcą wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych – dlatego zdecydowaliśmy się na wynajęcie autokaru – mówi Magdalena Kochan, posłanka i wiceprzewodnicząca zachodniopomorskiej PO. Autokar ma wyruszyć ze Szczecina w sobotę nad ranem. – W pogrzebie wezmą też udział zachodniopomorscy parlamentarzyści PO, chyba wszyscy – mówi Magdalena Kochan.

Część z nich chce uczestniczyć już w piątkowych uroczystościach.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.