Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Msza odbędzie się w szczecińskiej katedrze. Eucharystię w intencji tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska sprawować będzie biskup Henryk Wejman.

Szczecińska delegacja pojedzie na pogrzeb

Z kolei w holu urzędu miejskiego w poniedziałek wystawiona została księga kondolencyjna. Wpisywać się można do niej codziennie do godziny 20. Na znak żałoby flagi w urzędzie miejskim zostały opuszczone do połowy masztu. "W tych tragicznych chwilach Szczecin pozostaje solidarny z Gdańskiem" – brzmi komunikat na stronie szczecińskiego Urzędu Miasta.

– Prezydent Piotr Krzystek i szczecińska delegacja pojadą do Gdańska na pogrzeb prezydenta Adamowicza, czekamy na informację o dacie pogrzebu – mówi Łukasz Kolasa, rzecznik prasowy prezydenta Szczecina.

W poniedziałek wieczorem w reakcji na wstrząsające wydarzenia szczecinianie zebrali się na placu Solidarności. Zapalili znicze. Manifestowali przeciwko nienawiści. 

Nożownik leczył się psychiatrycznie

Paweł Adamowicz podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został na scenie ugodzony nożem. Dzień później zmarł.

Śmiertelne ciosy zadał mu 27-letni Stefan W., który niedawno wyszedł z więzienia. Miał wyrok za napady na placówki bankowe. Wykrzyczał ze sceny, że skazany został niesłusznie, torturowała go Platforma Obywatelska. Stefan W. leczył się psychiatrycznie – zarówno w czasie odsiadywania wyroku, jak i wcześniej jako nastolatek.

Paweł Adamowicz prezydentem Gdańska był przez 21 lat.

Czytaj też : Przypominamy najważniejsze momenty z prezydentury Pawła Adamowicza [ZDJĘCIA]

Do czasu przedterminowych wyborów Gdańskiem rządzić będzie komisarz Aleksandra Dulkiewicz, pierwszy zastępca Pawła Adamowicza.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.