- W Polsce ochrona jest często fikcją, prawodawstwo kładzie nacisk na ilość, a nie jakość - mówił podczas poniedziałkowego briefingu prezydent Piotr Krzystek. Zapowiedział, że weźmie udział w wieczornym wiecu "Szczecin przeciwko nienawiści".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Niedługo po tym, jak prezydent Krzystek spotkał się z dziennikarzami, oficjalnie została podana informacja, że prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje. W chwili, gdy rozmawiał z dziennikarzami, tego jeszcze nie było wiadomo.

Krzystek: Jesteśmy głęboko wstrząśnięci

Prezydent Piotr Krzystek spotkał się w poniedziałek z dziennikarzami w sprawie tragedii w Gdańsku. W holu byli także wszyscy jego zastępcy.

– Trudno znaleźć słowa komentarza – mówił prezydent Krzystek. – To atak na polskie państwo, pan prezydent był tam na scenie, pełniąc swoje obowiązki służbowe.

Piotr Krzystek mówił, że bardzo dobrze zna Pawła Adamowicza.

– Jest jednym z moich najlepszych kolegów prezydenckich, znamy się już blisko 15 lat, naprawdę jesteśmy głęboko wstrząśnięci.

„W Polsce ochrona jest często fikcją”

Prezydent mówił, że do tej pory zagrożenia pojawiały się tylko w internecie, ale traktowane było to z dystansem, bo w słowach, czasem nawet wulgarnych, nie ma zagrożenia dla życia.

– Tu mamy jednak zamach na życie – mówił Krzystek i dodał, że „polskie państwo powinno być stanowcze”.

Prezydent Szczecina jednoznacznie stwierdził, że potrzebne są w tym kontekście zmiany w prawie.

– Polski prawodawca zrobił wiele złego w ostatnim czasie – mówił Krzystek. – Na tej scenie ochrona nie mogła mieć broni, ani paralizatorów, ani pałki. Na tej scenie mogli być tylko ci, którzy posiadali kajdanki albo gaz. Proszę sobie wyobrazić sytuację: widząc dość rosłego mężczyznę z długim nożem, trudno oczekiwać, że podejmą natychmiast reakcję.

Krzystek mówił też, że „w Polsce ochrona jest często fikcją”, że prawodawstwo kładzie nacisk na ilość, a nie jakość.

– Firmy często korzystają z emerytowanych pracowników, wiemy, że ich sprawność fizyczna jest czasem daleka od tego, by podjąć skuteczną interwencję – mówił Krzystek.

Według prezydenta trzeba obecnie przyjrzeć się kwestii dostępności urzędów. Zastrzegł, że nie chodzi o to, „by chodzić z ochroną”, ale trzeba się „przyjrzeć pewnym procedurom”. Na pewno będzie to dotyczyć mediów i ich dostępu do stref zastrzeżonych na miejskich imprezach. Mężczyzna, który zaatakował prezydenta Gdańska, dostał się na scenę z plakietką „media”.

Prezydent będzie na demonstracji

Piotr Krzystek zapowiedział, że weźmie udział w poniedziałkowej manifestacji „Szczecin przeciwko nienawiści”, która zacznie się o godzinie 18 na placu Solidarności.

„Spotkajmy się, żeby w milczeniu wyrazić swój sprzeciw wobec nienawiści i przemocy, żeby okazać swoją solidarność z Prezydentem Pawłem Adamowiczem. Bądźmy wszyscy, bez względu na poglądy. W tej sprawie bądźmy razem i solidarnie” – piszą organizatorzy z Kolektywu Niezależne Centrum Obywatelskie.

Po opublikowaniu informacji o śmieci Pawła Adamowicza, prezydent Piotr Krzystek napisał "Brak słów..."

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem