Tragedia w Koszalinie. Zginęło pięć młodych osób. Mężczyzna, któremu udało się wydostać z płonącego lokalu, jest ciężko ranny.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pożar wybuchł w piątek po godz. 17 w budynku mieszczącym się przy ul. Piłsudskiego 88 w Koszalinie, gdzie funkcjonował popularny escape room ToNiePokój (jeden z trzech działających w tym mieście).

Zarówno policja, jak i straż pożarna są bardzo oszczędne w przekazywaniu wiadomości na temat tych dramatycznych wydarzeń. Tłumaczą, że w przypadku takiej tragedii, ze względu na dobro bliskich ofiar, nie wolno ujawniać informacji niedostatecznie sprawdzonych.

Płomienie odcięły im drogę?

Przyczyny wybuchu pożaru badają technicy kryminalistyki, strażacy, prokurator. Bliskimi ofiar zajął się psycholog.

Trwa ustalanie przyczyn zaprószenia ognia (prawdopodobnie doszło do wybuchu butli z gazem). Śledczy sprawdzą, dlaczego uczestniczki zabawy nie były w stanie uciec przed płomieniami. Rzecznikowi koszalińskiej straży pożarnej wymknęła się informacja, że pożar wybuchł w pomieszczeniu sąsiadującym z labiryntem i poza nie się nie rozprzestrzenił. Nie dotarł więc do pokoju, w którym znaleziono ofiary.

W najbliższym czasie ma być przesłuchana właścicielka budynku.

– Strażacy starali się możliwie jak najszybciej dotrzeć do osób, które znajdowały się w środku. Jednak gdy dojechali na miejsce, ogień opanował już wszystkie pomieszczenia na parterze i wychodził przez okna i drzwi. Wszystko więc wskazuje na to, że płomienie odcięły ofiarom drogę na zewnątrz – opowiadał nam jeden ze strażaków.

Poparzonego mężczyzny (w wieku 26 lat) na razie nie można przesłuchać. Jest ciężko poparzony. Został odwieziony do koszalińskiego Szpitala Wojewódzkiego. 

Brudziński zapowiada kontrole, Duda składa kondolencje

Tuż przed godz. 19 minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński poinformował na Twitterze, że zlecił komendantowi głównemu PSP wszczęcie kontroli przeciwpożarowych we wszystkich tego rodzaju obiektach w Polsce. Mają się one rozpocząć już w sobotę.

Na miejsce tragedii pojechał wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc, który spotkał się z dziennikarzami na krótkim briefingu. Powtórzył informację o kontrolach w escape roomach, apelował o to, by pozwolić śledczym pracować w spokoju. 

Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski
Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski  CEZARY ASZKIEŁOWICZ

Na polecenie minister edukacji Anny Zalewskiej na miejscu pojawił się też zachodniopomorski wicekurator oświaty.

Prezydent RP Andrzej Duda złożył rodzinom ofiar kondolencje za pośrednictwem Twittera. „Druzgocąca tragedia w Koszalinie. Pięć radosnych, wchodzących w życie Dziewcząt zostało z życia wyrwanych. Niech Pan Bóg ma swojej opiece Ich Rodziców i Najbliższych" – napisał.

Żałoba w Koszalinie

Prezydent Koszalina Piotr Jedliński zwołał w piątek w trybie pilnym posiedzenie sztabu kryzysowego; ogłosił, że niedziela będzie w tym mieście dniem żałoby. Odwołane zostały wszystkie imprezy (łącznie z Orszakiem Trzech Króli). W związku z tragedią nie odbędzie się zaplanowana na sobotę premiera spektaklu „Kolacja dla głupca" w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym; odwołano także spektakle niedzielne.

Piotr Jedliński, prezydent Koszalina
Piotr Jedliński, prezydent Koszalina  CEZARY ASZKIEŁOWICZ

– Łączę się w bólu z rodzinami ofiar tragedii – mówił podczas piątkowej konferencji prasowej Jedliński. Zapewnił, że zostały one otoczone opieką psychologiczną i psychiatryczną. Miasto zapewniło również pomieszczenia w pobliskiej Szkole Podstawowej nr 10 przy ul. Chopina dla krewnych i przyjaciół ofiar, którzy przyjadą spoza Koszalina.

Od soboty pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie będą gotowi do wsparcia wszystkich, którzy tej pomocy będą potrzebować (chodzi m.in. o wypłatę zasiłków losowych).

„Wspólnie świętowały urodziny"

Escape roomy, czyli tzw. pokoje ucieczki, to dość popularna forma rozrywki. Uczestnicy zabawy, rozwiązując kolejne zagadki, mają za zadanie wydostać się z zamkniętego pomieszczenia.

Z wypowiedzi Joachima Brudzińskiego dla TVN24 wynika, że ofiary śmiertelne to 15-latki, które w piątkowy wieczór w koszalińskim escape roomie "uczestniczyły w imprezie urodzinowej jednej z nich". – Dowiedziałem się o tym od wojewody zachodniopomorskiego, którego tam natychmiast wysłałem – zaznaczył szef MSWiA.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Kondolencje ze słowami "Niech Pan Bóg ma swojej opiece Ich Rodziców i Najbliższych"? To kto, zdaniem katolików, zabił te Dziewczęta?
  Szatan..?
  już oceniałe(a)ś
  12
  5
  @Szafirowlosa
  Do wszystkich wierzących (bo ja akurat nie z tych): jeśli jest gdzieś ten wasz "Bóg", to dlaczego tyle jest zła na świecie? "Bóg" tak chciał?
  już oceniałe(a)ś
  33
  9
  @Szafirowlosa
  Taaaa... już się zoopiekował.
  już oceniałe(a)ś
  19
  4
  @Segal
  Ależ skąd, to nie Bóg. Wszystko, co złe, to przecież wina szatana, a "co złego to nie my" :DDDD
  już oceniałe(a)ś
  18
  5
  Dziewczęta zabił pożar, ale nie rozumiem dlaczego według Dudy bóg miałby mieć w opiece rodziców. Jego opiece powinien raczej polecić ofiary czy też ich dusze??
  już oceniałe(a)ś
  31
  2
  @Szafirowlosa
  Ogień?
  już oceniałe(a)ś
  4
  4
  @Szafirowlosa
  Chyba nie czas na takie głupie komentarze. No ale przecież można gwizdać i na cmentarzu...
  już oceniałe(a)ś
  15
  13
  @Szafirowlosa
  Nie bądź banalna.
  już oceniałe(a)ś
  4
  11
  Koleżanka nie jest banalna, ani też nie powinna się powstrzymywać od komentarza, bo nie czas. Nigdy nie jest dobry czas.

  Ja również nie rozumiem zawierzania bóstwom ofiary człowieczych i losowych nieszczęść w związku z faktem, że w większości, o ile nie we wszystkich religiach, wspomniani bogowie są wszechwładni, a zatem mogliby tragedii zapobiec.

  Jest w tym jakaś fundamentalna sprzeczność. Jednak mimo wszystko przeszedłbym nad tym do porządku dziennego - milcząc - gdyby nie fakt, że znów świeccy urzędnicy wstępują w role kaznodziejów.

  Amen.
  już oceniałe(a)ś
  44
  1
  @milleniusz
  Trudno sobie wyobrazić bardziej trywialny i szablonowy komentarz, który dodatkowo nic nie wnosi do tematu. Prostactwo intelektualne i tyle.
  już oceniałe(a)ś
  7
  18
  @skiba17
  Masz o tyle rację, że forma wypowiedzi rzeczywiście nie bardzo przystoi przy takiej tragedii. Ale co do treści się zgadzam, co już pisałem powyżej.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @Segal
  "dlaczego tyle jest zła na świecie?" Poczytaj sobie Leibniza (Teodycea).
  już oceniałe(a)ś
  0
  5
  @antoninus2
  Tak, tak, już to kiedyś przerabiałem. Zło jako droga do doskonałości, itd, itp. Tyle, że ja tego nie kupuję.
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  @milleniusz
  Doskonale to ujoles. Duda gra role ministranta a nie prezydenta. A procedury przeciwpozarowe wisza sobie na scianie ( lub nie), w praktyce nikt ich nie przestrzega i nie kontroluje. Procedur nie ma. Tragedia, ktora beda zyly media przez kilka dni i rodzice do konca swojego zycia.
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  @milleniusz
  To już coś, ale nadal nie rozumiem, jak można się zgadzać co do treści.
  Czy katolicy, cokolwiek się sądzi o tej religii, wierzą, twoim zdaniem, że Bóg siedzi sobie, patrzy na świat i sekunda po sekundzie decyduje: ty będziesz żył, a ty nie, ciebie potrąci pijany kierowca, ty zachorujesz na raka, a na ciebie spadnie samolot?
  Nie tego mniej uczyli na religii, ale może nie uważałem.
  I jakkolwiek daleko jestem dzisiaj od wiary katolickiej, to po prostu nie lubię, jak ktoś trywializuje i sprowadza do absurdu, przekręca czyjeś poglądy, tylko po to, żeby mu dopie...ć i zdobyć przy okazji trochę poklasku.
  Nie lubię tego nawet wtedy, gdy sam się z tymi poglądami nie zgadzam. Bo to jest właśnie prostactwo umysłowe i chodzenie na łatwiznę.
  już oceniałe(a)ś
  4
  4
  @skiba17
  To byłoby możliwe. Jeśli wszechświat jest symulacją, a bóg jakimś meta-algorytmem. W przeciwnym razie zawierzanie bogom losu jednostek (czy krajów, sic!) ma zerowy sens. Utrzymywanie armii szamanów i ich baz takoż. Na dodatek przy paradoksalnej regule, że koszty utrzymania tej nadzwyczajnej kasty są ujemnie skorelowane względem zasobności społeczeństwa, na którym żerują.
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  @skiba17
  Ale właśnie od tego zaczyna się formowanie religijne dzieci. Jakoś im trzeba wytłumaczyć tą bożą wszechmoc, więc wciska się historyjkę, że brodaty dziadek siedzi na chmurce i palcem decyduje o losach. Komplikowanie zaczyna się później, u starszych dzieci, może nawet późnych nastolatków. Więc sekta dostosowuje bajeczkę do poziomu intelektualnego okłamywanych.

  Co do poglądów, to cała religia chrześcijańska to prostactwo umysłowe. To, że w ciś wierzysz nie robi z ciebie intelektualisty.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @skiba17
  "Czy katolicy, cokolwiek się sądzi o tej religii, wierzą, twoim zdaniem, że Bóg siedzi sobie, patrzy na świat i sekunda po sekundzie decyduje"
  Ależ to podstawa wiary dla większości, i jeszcze się modlą, żeby najpierw ich życzenia się spełniły.
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  @pepe_pan_dziobak
  głupia to dewocja prezydenta europejskiego kraju.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @skiba17
  Religia po prostu jest trywialna i absurdalna. Nie ma w niej żadnej intelektualnej głębi. Wiem, bo próbowałem się dowiedzieć i każdy religijny uczony przyciśnięty bardziej, wije się, plącze i bełkocze. Chcecie by Kościół był święty i nietykalny, bo wiecie, ze zadawanie pytań obnaża, że jest śmieszny i żałosny.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @skiba17
  Nie wiem, czego Cię uczyli na religii i czy uważałeś czy nie, ale wiem, że Biblia (również Nowy Testament) roi się od sprzeczności i wzajemnie wykluczających się stwierdzeń. W niektórych miejscach całe zło przypisywane jest na szatanowi w innym miejscu czytamy: "Czyż nie sprzedaje się dwóch wróbli za asa? A z nich ani jeden nie spadnie na ziemię [bez zgody] waszego Ojca. I nawet wszystkie wasze włosy na głowie są policzone. Więc się nie bójcie. Wy więcej jesteście warci niż wiele wróbli." (Mt 10, 29-31)...
  Tak więc z pomocą biblijnych cytatów da się udowodnić każdą tezę. Każdy znajdzie coś dla siebie... Nie ma więc co oburzać się na tych, którzy pytają, gdzie był Bóg, który nawet śmierć wróbla "autoryzuje"...
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @milleniusz
  No wlasnie. Od urzednikow panstwowych wymaga sie konkretnych, namacalnych dzialan, majacych na celu wyjasnienie tragedii, udzielenie rzeczywistej pomocy rodzinom i bliskim ofiar i zapobiezeniu podobmym tragediom w przyszlosci. Frazesy o opiece boskiej zostawmy kaplanom.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @suweren-idiota
  Celowo zastosowałem cudzysłów :) również pozdrawiam
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @Szafirowlosa
  Z zaciekawieniem przeczytałam Wasze komentarze, dziękuję. Mało kto dostrzegł w słowach Dudy to, co ja, a były one w najwyższym stopniu obraźliwe dla Ofiar. Jeśli jakiś podmiot jest przyczyną tragedii, to nie szuka się u niego pocieszenia - tak robią tylko kilkunastomiesięczne dzieci. Duda jest dorosły i ma działać w materii, w tym naprawiać i zapobiegać - a nie w momencie śmierci nieomal dzieci w trakcie zabawy wzruszać ramionami z tekstem o jego własnych poglądach religijnych.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @Szafirowlosa
  Kogo pytasz? Poczekaj cierpliwie na raport. Przeciez temat za powaznyn a ty "zartujesz" koszmarku w ludzkim ciele.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @pepe_pan_dziobak
  Byli tacy juz co gizadli w rodznice Powstania ! Dlaczego 13 czerwonych lapek? Mozgi polakow to plankton .
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @skiba17
  Wiadomo, ze Duda jest ograniczony intelektualnie. Wszystkie lata pokazuje kim jest?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @antoninus2
  Zlo jest w kazdym z nas, wiec tyle zla ile populacji sklonnej do zla. Widzimy, ze w wspanialych Polakach 40% ma pojecie zla wylacznie nakierowany na ludzi inaczej myslacych. Nie wazne,ze bandyta jest katolik, ale on moze liczyc na rzogrzeszenie. Pamietajcie Lech Kaczynski nie beda sedzia wydal wyrok na pana KOmeda mowiac "ZBIR" , osadzil czlowieka i skazal na 25 lat wiezienia .
  Takich mammay wlasnie obywateli co sadza innych bedac samym jadrem zla !
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @skiba17
  Moim zdaniem gdyby Bog zyl - mysle,ze juz go zamordowali kaplani podobnie, jak jego mesjasza Jezusa- usiadl yb i zaplakal, CO STWORZYL?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @lagerth
  Suszne z teori Marksa okazalo sie jedynie to, ze "religia to opium dla mas".
  Wszystkie inne filozofie marksa zawiodly.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @blumenmeer
  Biblie pisali ciemiezyciele zwlaszcza kobiet, ktore uczynily z nich drugi gatunek czlowieka dlatego tez Jezus musial sie urodzic z ...in vitrio..czego "glupcy" piszacy Biblie -mowie "glupcy" z uwagi na prymitywizm tamtych czasow rozwoju biologi, medycyny innych nauk. Im sie nawet nie snilo wtedy, ze moze byc takie zaplodnienie..i teraz watykan nie bardzo wie co z tym zrobic? Ziesc dogmat o dziectwie Maryi? Tak by nalezalo, ale przeciez sa tacy, ktorzy plaska Zemie wierza. To jest zacofny kompletnie ciemnogrod i te ich teologie, profesury sa tak smieszne,ze az kabaretowe. jakis swiety byl, ktory dawal teorie plci w zaleznosci , w ktorym tygodniu wiatr zawial ciezarna. ? Nawet nie staram sie traktowac powaznie. Pisma Starego i Nowego testamentu mozna uznac za forme literatury, alenie wzor religijny. Zbyt krwawa, zbyt prymitywna.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Nie było osoby, która nadzorowałaby sytuację i mogłaby wypuścić uczestników zabawy w razie jakiegoś zagrożenia? Nie musi to być pożar, co się dzieje gdy na przykład jeden z uczestników ma zawał serca? Pozostali dalej muszą rozwiązywać zagadki, żeby go wynieść i reanimować?

  - TomiK
  @fawad
  Byłem w takim pokoju w Warszawie i tam przy drzwiach był po prostu przycisk otwierający, który jednocześnie wyłączał wszystkie urządzenia w pokoju i zapalał normalne światło.
  już oceniałe(a)ś
  32
  1
  @fawad
  Tak, zazwyczaj są kamery, przyciski alarmowe, ale jeśli pożar zaskoczył wszystkich, a budynek nie posiadał okien w pokojach (bo zazwyczaj nie ma w nich okien albo są zamknięte na stałe) ani wyjść awaryjnych, a pokój był na piętrze, to przypuszczam, że gracze nawet sobie nie zdawali sprawy z pożaru.
  już oceniałe(a)ś
  30
  1
  @fawad
  Nie możesz na nrazie zachować swojej dociekliwości w rozwiązywaniu zagadek dla siebie i po prostu siedzieć cicho dopóki nic nie wiadomo?
  już oceniałe(a)ś
  16
  24
  @fawad
  Przypuszczalnie tą osobą był wspomnianyy 26-latek, nie pomyślałeś? Rzeczywiście jednak lepiej poczekać na jakiś oficjalny komunikat, niż snuć domysły.
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  @fawad
  W takich miejscach powinny obowiązywać zaostrzone przepisu pożarowe. Ale rząd woli zajmować się aborcją i stołami dla swoich niż urządzeniem i nadążaniem ze zmianą przepisów
  już oceniałe(a)ś
  5
  2
  @thorgal40
  Zdaje się że te miejsca istniały też i za poprzednich rządów, które to nie zajmowały się aborcją i stołami dla swoich tylko ciężko pracowały na nasz dobrobyt i bezpieczeństwo.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  ogromna tragedia ale....po co tam kurator oświaty?!!!
  @dolores564
  Ma być gest z rozmachem, a inne ministry jeszcze może z Sylwestra nie wróciły.
  już oceniałe(a)ś
  45
  0
  @dolores564
  Własnie został namaszczony przez Zalewską - tak się chwali. Wyjątkowy wyznawca i miłośnik panującej władzy. Startował w wyborach na burmistrza i nie udało się, wcześniej brał udział w konkursie na kuratora, też bez szczęścia, ale w końcu - sukces. Do tej pory był dyrektorem szkoły , co prawda sam konkurs na dyrektora szkoły przegrał 9:1, ale nie przeszkodziło to starostwu nomimować go na stanowisko.
  już oceniałe(a)ś
  41
  2
  @Dijsktra
  Trochę koszmarny ten twój żarcik.
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  @dolores564
  Pani Zaleska sie rehabilituje przed wujazdem do Brukseli. Pokazala sie babinka .
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @x55
  Dzoekuje, jak trudno pgarnac ten burdel !
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Do tej pory kontroli nie było?
  @romek_atomek
  Nie bylo. Przeciez nie ma myzlenia prewencyjnego, ie placi sie nalezycie - to czego tu oczekiwac....
  już oceniałe(a)ś
  8
  2
  @romek_atomek
  W Polsce kontrola jest jak w Rosji. Jak się zdarzy tragedia. Władze mają inne priorytety niż ułatwianie życia obywatelom.
  Parę dni temu musiałem odebrać decyzję o 500 plus, mimo że wniosek składany przez Internet. Gmina nie wysyła, bo za drogo, co jest zrozumiałe. A wystarczy zmienić prawo tak, że decyzje pozytywne nie wymagają odbioru, a wypłata świadczenia jest informacją. Tylko decyzje negatywne powinny być odbierane. To byłyby olbrzymie oszczędności
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @lockhidm
  Myślenie prewencyjne jest ujęte / prawdopodobnie / w przepisach pozwalających na otwarcie tego typu domów . I ktoś wydaje na tej podstawie zgodę na tą działalność .
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Krew sie gotuje!Jak zwykle-madry po szkodzie....kontrola dopiero jak stanie sie tragedia...i teraz " chlopcy" sie beda madrzyc...Czy takie biznesy nie powinny z gory miec nakazane stosowanie sie do przepisow bhp i ppoz?Niech sie smazy w piekle ten ktory celowo "po taniosci"tu pojechal i dla osiagniecia prywatnych korzysci wykorzystywal "luki".
  @kaaarolajna
  przepisy ppoz (np. gaśnica) obowiązują we wszystkich lokalach publicznych - tak mi się wydaje
  już oceniałe(a)ś
  12
  1
  @aaaby
  nie ma czegoś takiego jak "lokal publiczny" - jest "miejsce publiczne" lub "budynek użyteczności publicznej". escape roomy nie są kwalifikowane do żadnego z tych określeń, to że przepisy wymagają posiadanie gaśnicy, nie znaczy, że ktoś będzie w stanie taką gaśnicę prawidłowo użyć. głupota przepisów pozwala na użytkowanie w pomieszczeniach zamkniętych gaśnic proszkowych np. w sklepach. polecam poczytać co się stanie gdy jej tam użyjemy.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  "Piniadz" i Chciwosc -to jest przyczna tej i innych tragedii.Sami sobie teraz zrobcie kontrole dlaczego wczesniej takie kontrole nie byly wykonywane???Bo na uczciwy rachunek sumienia nie ma co z Waszej strony liczyc...
  już oceniałe(a)ś
  36
  7
  No to jest oburzające - kontrole po tragedii.
  @62robert
  Po jednej i przed kolejnymi?
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Straszna tragedia. Ale nigdy nie rozumiem dlaczego zawsze robią tyle szumu, ze sie tam wszyscy zjeżdżają, premier, prezydent, kurator, wojewoda. Po cholerę oni tam, co pomogą teraz. Trzeba egzekwować przepisy budowlanej i bhp przed otwarciem takiego lokalu, a nie po.
  A te kondolencje Dudy jak zawsze z choinki, skąd on to bierze: ?Pięć radosnych, wchodzących w życie Dziewcząt zostało z życia wyrwanych?....
  @Zetta
  Politycy kochają śmierć. Jest okazja żeby pobrylować i epatować dobrem i współczuciem.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0