Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Każda prenumerata cyfrowego wydania "Wyborczej" oznacza symboliczną adopcję morświna. Zasady są proste: wybierasz, jaki abonament cyfrowej "Wyborczej" ci odpowiada, czytasz, ile chcesz, a my przekazujemy WWF Polska pieniądze na pomoc zagrożonym gatunkom - między innymi bałtyckim morświnom.

Chcesz pomóc morświnowi? Kup prenumeratę, a my przekażemy wybraną kwotę WWF Polska

Ciężki los kuzynów delfina

Morświn, kuzyn delfina, żyje w strefie przybrzeżnej wód chłodnych i umiarkowanych półkuli północnej: u atlantyckich wybrzeży Ameryki Północnej, w europejskich wodach Morza Północnego i Bałtyku, a także w Morzu Czarnym.

Te morskie ssaki są zagrożone wyginięciem. Morświny często padają ofiarą rybackich sieci. Ich biosonar nie widzi cienkich, nylonowych przędzy. Kiedy już się w nie zaplącze, nie jest w stanie się wydostać. I ginie.

Martwy morświn w DąbkachMartwy morświn w Dąbkach Sebastian Barszczewski

W tym roku, tylko wzdłuż polskiego brzegu Bałtyku, było już 15 takich przypadków, z czego dwa nosiły cechy celowego zabójstwa przez człowieka (martwe walenie miały obcięte płetwy i rozcięte brzuchy).

Pod koniec września rybacy poławiający na morskich wodach Wolińskiego Parku Narodowego otrzymali bezpłatnie pingery – akustyczne urządzenia ostrzegające morświny przed sieciami rybackimi. Mocuje się je do sieci. Wykorzystywane jest po prostu to, że walenie, przemieszczając się, posługują się echolokacją.

„Wysyłają fale dźwiękowe, które, odbijając się od przedmiotów w ich otoczeniu, dostarczają im niezbędnych informacji o odległości od obiektów, ich wielkości czy kształcie” – wyjaśnia WWF Polska, która kupiła pingery we współpracy z Stacją Morską im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Co istotne, odgłos, który emitują pingery, jest w zakresie słyszalnym wyłącznie przez te małe walenie, nie płosząc ryb i nie zmniejszając wydajności rybackich połowów.

Są nieśmiałe i boją się ludzi

Morświny bardzo płochliwe, nieufne, a ponieważ jest ich mało, bardzo trudno jest obserwować je w naturalnych warunkach. Na facebookowym profilu Dom Morświna można obejrzeć unikatowy film - autorce udało się nagrać morświna pływającego u wybrzeży Rugii.  

Każdy przypadek obserwacji, znalezienia czy przypadkowego złowienia morświna należy zgłaszać do Stacji Morskiej w Helu: tel. 601 889 940 lub do Błękitnego Patrolu WWF: tel. 795 536 009.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.