Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Działające w Szczecinie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa Iskierka ruszyło z drugą edycją kampanii „Popatrz na nas trochę inaczej”. Akcja zachęca, nakłania i prowokuje do spojrzenia inaczej, czyli bez uprzedzeń na osoby z zespołem Downa.

– Jedne osoby mają oczy zielone, inne niebieskie, a jeszcze inne rodzą się z zespołem Downa – mówi Arkadiusz Bis, członek zarządu stowarzyszenia Iskierka. – W naszym społeczeństwie zmienia się podejście do tych osób, ale jeszcze dużo pracy przed nami.

Dzieci przybijają sobie z rycerzem Jedi piątki

W zmianie podejścia do osób z zespołem Downa mają pomóc m.in. zrealizowane filmy, zdjęcia i historie zamieszczane na stronie kampanii i na profilu na Facebooku pod nazwą TrocheInaczej.pl.

– Jeżeli jakiś problem jest znany, to człowiek się go nie boi i nie stara się go eliminować – mówi Bis.

Jest zainteresowanie akcją. Popularnością cieszy się m.in. film o 38-letnim Piotrze z zespołem Downa. Piotr - dzięki pomocy Ligi Superbohaterów (członkowie tej fundacji przebierają się za postaci z filmów czy komiksów i odwiedzają chore dzieci) - wciela się w postać rycerza Jedi. Dostaje strój i miecz i wraz z innymi przebranymi osobami z Ligi Superbohaterów maszeruje ulicami Szczecina. Dzieci robią sobie z nim zdjęcia, przytulają się i przybijają piątki. Na koniec filmu Piotr staje na tle napisu „Przejdź na jasną stronę mocy.”

Pozytywne emocje wywołuje również sesja portretowych zdjęć osób z zespołem Downa wykonana przez Marcina Zaborowskiego, fotografa National Geographic. Zdjęcia można oglądać na stronie i profilu facebookowym akcji oraz na Instagramie National Geographic.

Walka ze stereotypem niepełnosprawnego

„Mama, tata, starsza siostra, wszystkie ciocie i babcia uległy jego urokowi bez reszty, bo Leoś zawodowo kradnie serca. Jest zniewalający. I fotogeniczny, co skrupulatnie utrwala na zdjęciach mama” – tak zaczyna się opowieść o kilkuletnim chłopcu, który również urodził się z zespołem Downa.

Z tą historią również można zapoznać się na TrocheInaczej.pl. Mama Leona mówi: Zespół Downa to nie powód, żeby nie dbać o wygląd dziecka, wręcz przeciwnie. Później dodaje: Kiedyś o to zupełnie nie dbano i ten straszny stereotyp niepełnosprawnego, który wciąż pokutuje w powszechnej świadomości, opiera się na takim utrwalonym obrazie sprzed lat.

„Popatrz na nas trochę inaczej” to również opowieść o czteroletniej Justynce, jej rodzeństwie, mamie i tacie, którym jest właśnie Arkadiusz Bis. Kamera podpatruje codzienne życie rodziny i pokazuje radość, jaką wszyscy czerpią z dnia codziennego.

Kampania „Popatrz na nas trochę inaczej” prowadzona będzie do końca listopada. Projekt finansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pierwsza edycja miała miejsce w 2016 roku.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.