Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

3 września 1988 r. zakończył się najdłuższy w historii polskiego Szczecina strajk robotników. Żadnych porozumień z PRL-owską władzą nie podpisano, ale w następstwie protestów upadł rząd Zbigniewa Messnera i ogłoszono decyzję o rozmowach Okrągłego Stołu.

Rocznicowe obchody przed bramą portu w Szczecinie

Na zakończenie strajków w Szczecinie Międzyzakładowy Komitet Strajkowy pod przewodnictwem Edwarda Radziewicza wydał oświadczenie, w którym napisano: „Zrezygnowaliśmy z żądania podwyżki płac aby mocno i zdecydowanie podkreślić wolę walki o niezależny związek zawodowy »Solidarność«. Nie chcemy od władz wynagrodzenia za czas strajku (…)”

30 lat po tamtych wydarzeniach Komitet Obrony Demokracji, wraz z liderami strajków z 1988 r. Edwardem Radziewiczem i Andrzejem Milczanowskim, organizuje rocznicowe obchody, które odbędą się pod bramą główną portu w Szczecinie (ul. Bytomska 7) w poniedziałek o godz. 20.

Brama do portu w SzczecinieBrama do portu w Szczecinie CEZARY ASZKIEŁOWICZ

Nie o taką Solidarność walczyli ludzie w 80 i 88 r.

Anna Rybakiewicz z KOD wyjaśnia w komunikacie dla mediów:

„Obecna Solidarność odmawia prawa głosu podczas uroczystości rocznicowych tamtym bohaterom. Wyznaczono Im miejsca w drugim szeregu gości, by wysłuchali, co ma do powiedzenia szefowa Kancelarii Prezydenta RP i prezydent Szczecina.

Nie o taką Solidarność walczyli ludzie w 80 i 88 r., nie taką rolę widzieli dla Solidarności jej ówcześni przywódcy. Dlatego nie można dopuścić do zawłaszczenia symboli i najważniejszych dat w historii Polski przez organizację, która solidarność Polaków utożsamia z solidarnością z partią rządzącą, skupiającą się na zakłamywaniu historii i wygumkowywaniu z kronik Polski nazwisk bohaterów”.

To właśnie dlatego organizatorzy poniedziałkowych uroczystości w porcie zapraszają do udziału mieszkańców miasta, którym dawne strajkowe wartości nie są obojętne.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.