Przyjdź wyrazić swoją solidarność z ofiarami wojny w Syrii i każdym miejscu na świecie. Zaprotestuj przeciwko bombardowaniom i zabijaniu cywili! Zaprotestuj przeciwko wojnom! Wspólnie na rzecz pokoju. Zarezerwuj godzinę i zaproś znajomych.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To apel organizatorów sobotniego protestu przeciwko trwającej masakrze cywilów w syryjskiej wschodniej Ghoucie pod Damaszkiem. Odbędzie się w sobotę (3 marca) o godz. 13 w al. Papieża Jana Pawła II przy pl. Żołnierza Polskiego (koło miejsca, gdzie stał Pomnik Wdzięczności dla Armii Czerwonej).

Na profilu wydarzenia w Szczecinie organizatorzy piszą:

„Od kilku dni patrzymy, jak na naszych oczach dokonuje się masakry ludności cywilnej w Ghouta. Niestety w sporach między rządami giną zwykli, niewinni ludzie, w tym ogromna liczba dzieci”.

„Nie zgadzamy się na żadną formę dominacji, agresji i zadawania cierpienia, dlatego w sobotę pragniemy stanąć z Wami i pokazać w sposób symboliczny swoją niezgodę”.

„Może siła jednostek pomoże zmienić los cierpiących cywili, ale nawet jeśli nie, nie możemy już dłużej odwracać wzroku i udawać, że nic się nie dzieje!”

Ogólnopolski protest przeciwko wojnie w Syrii

Sobotni protest odbędzie się mniej więcej o tej samej porze w kilku polskich miastach. Jego inicjatorem jest nieformalna grupa Humans of Aleppo.

W liście do polskich dziennikarzy grupa napisała m.in.:

„Na przestrzeni ostatnich lat wielu z nas stało się biernymi obserwatorami niezliczonych tragedii ludzkich w Syrii. Jako sygnatariusze tego listu mamy kontakt z Syryjczykami, również ze wschodniej Ghouty, i wiemy, że bierność ta odbiera im nadzieję i szansę na przeżycie. Wasza zdecydowana postawa i stałe informowanie o losie tych ludzi może wzbudzić solidarność z umęczonym wojną narodem syryjskim. Ma też ogromne znaczenie dla wywarcia presji społecznej na głównych, politycznych aktorach, decydujących o przebiegu konfliktu syryjskiego.

(...) Okazanie solidarności z Syryjczykami ma ogromne znaczenie na wielu płaszczyznach. Dla mieszkańców wschodniej Ghouty, cierpiących i spędzających kolejne doby w panicznym strachu przed bombardowaniami, może to mieć wymiar symboliczny i dodawać sił w codziennej walce o przetrwanie. Dla organizacji pomocowych i humanitarnych może oznaczać większe zainteresowanie i zaangażowanie społeczeństwa, przekładające się na zwiększenie środków na konkretną pomoc. Dla nas samych, społeczeństwa polskiego, może przyczynić się do zwiększenia wrażliwości w przestrzeni publicznej i troski o potrzebujących ludzi. Historia wielokrotnie pokazała, że powszechna solidarność i zdecydowana postawa opinii publicznej zaważają na konkretnych decyzjach politycznych, a te w przypadku wschodniej Ghouty są warunkiem bezpośredniego zakończenia cierpienia ludności cywilnej.

Tło polityczne konfliktu w Syrii jest bardzo skomplikowane. Rewolucja zwykłych ludzi przeciwko opresyjnej władzy zamieniła się w twór wojenny, który z trudem można pojąć i zrozumieć”.

„Elementarną potrzebą jest teraz okazanie sprzeciwu wobec ludobójstwa w Syrii i ratowanie każdego ludzkiego życia ujętego w statystyki. 380 tysięcy ludzi. Nie bądźmy obojętni”.

To ma być protest bez flag i banerów partyjnych

Szczecińską część protestu wspierają m.in. Inicjatywa na Rzecz Zwierząt „Basta!”, Ośrodek Teatralny „Kana”, Refugees Szczecin, Food Not Bombs Szczecin, Kongres Kobiet w Szczecinie, Dziewuchy dziewuchom Szczecin, Zachodniopomorska Offensywa Teatralna, Ogrody Kultury, Lambda Szczecin.

Organizatorzy zastrzegają, że sobotni protest w Szczecinie to pikieta bez flag i banerów partii politycznych. Wydarzenie potrwa godzinę.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem