Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Tymi słowami wystawiłem sam siebie na próbę. Żeby nie poruszać już tematu, który mnie jątrzy. Czy się z tego wywiążę, nie mówiłem. Myślę, że powiedziałem miastu do jutra - mówił Artur Daniel Liskowacki, szczecinianin, pisarz.

O polskim i niemieckim Szczecinie

Spotkanie odbyło się w poniedziałek o godz. 17 w restauracji Mała Tumska. Sala była pełna. Zabrakło miejsc siedzących.

Zorganizowana przez "Wyborczą" dyskusja toczyła się wokół książki Liskowackiego "Ulice Szczecina (ciąg bliższy)". Pisarz i czytelnicy rozmawiali o polskim i niemieckim Szczecinie. Relacji historii do tożsamości i tożsamości do miejsca, a także relacji pisarza z miastem i... aktorem Jackiem Polaczkiem. Polaczek podczas spotkania czytał fragmenty książki.

"Intymny obraz miasta"

Na widowni można było zobaczyć wiele osób związanych ze szczecińskim światem kultury, sztuki i nauki. W czasie "dla publiczności" pierwsze pytanie zadała prof. Inga Iwasiów, pisarka, wykładowczyni US. Pytała o spotkania autorskie i odczucia Liskowackiego podczas podróży po miastach, które tak jak Szczecin przez bieg historii są uwikłane w często zagmatwane relacje teraźniejszości z przeszłością.

Głos zabrał także Jędrzej Wijas, były przewodniczący komisji kultury w Szczecinie: - Bardzo lubię pana książki, bo przedstawiają intymny obraz miasta. To połączenie intymności z historią i obrazem miasta daje unikalny styl. Obiecałem sobie, że jak pana spotkam, to powiem panu jedną rzecz. W jednym z tekstów mówił pan o tym, że w hotelach nie ma na biurkach lampek nocnych, przy których można by poczytać. Ja sobie taką małą przenośną lampkę kupiłem i wożę ją ze sobą. Ale myślę, że jakby takie lampki były na wyposażeniu, to zwiększyłby się procent czytelnictwa w Polsce.

Spotkanie zorganizowaliśmy na zamówienie i z inspiracji organizatorów Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO 2016.

Obszerna relacja ze spotkania 22 kwietnia w "Magazynie Szczecińskim". A już 23 kwietnia - Gazeta Wyborcza stanie się na jeden dzień Gazetą Pisarzy .

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.