To jest dwadzieścia spraw, z których wszystkie powinny być zrealizowane, ale aquapark i stadion to nie są rzeczy potrzebne do rozwoju miasta - Kamil Kuskowski, wykładowca Akademii Sztuki, podaje swoje typy na najważniejsze zadania dla przyszłego prezydenta z listy plebiscytu ?Wybierz z Wyborczą".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Do 3 listopada trwa nasz plebiscyt, w którym szczecinianie mogą wskazać pięć spraw, którymi przyszłe władze samorządowe powinny zająć się w pierwszej kolejności, oraz pięć mniej pilnych, które mogą poczekać. Dla Kamila Kuskowskiego, wykładowcy i artysty najważniejsze są sprawy gospodarcze i rewitalizacja Śródmieścia.

20 spraw do załatwienia w Szczecinie. Które są pilne, a które mogą poczekać? [LISTA]

Dla "Wyborczej"

Kamil Kuskowski

artysta sztuk wizualnych i dziekan Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki

To jest dwadzieścia spraw do wyboru, z których wszystkie powinny być zrealizowane. Powinna to być lista rankingowa. W pierwszej kolejności należy zrobić te duże rzeczy.

Kluczowi inwestorzy

Kluczowe są kwestie pozyskania inwestorów. Wyspa Grodzka i Łasztownia to niewykorzystany potencjał miasta. Niewątpliwie przydałoby się wydzielenie i uzbrojenie kolejnych terenów pod strefy przemysłowe, ale chodzi nie tylko o to, żeby je uzbroić, ale też, by ściągnąć tu poważnych inwestorów. Również rozwój portu i obniżenie stawek za wieczyste użytkowanie to stwarzanie warunków pod nowe inwestycje. Te wszystkie punkty mogłyby być zawarte w jednym.

Dobrym pomysłem jest rozwój edukacji i programów stypendialnych, które mogłyby zachęcać młodych do pozostania w mieście. Działalność prospołeczna mająca na celu zmniejszenie odpływu młodych ludzi ze Szczecina jest ważna również pod kątem pozyskiwania inwestorów. Trzeba też stymulować lokalny biznes związany ze Szczecinem i zachęcać przedsiębiorców do tworzenia miejsc pracy.

Śródmieście - w pierwszej kolejności

W pierwszej kolejności powinniśmy się także zająć rewitalizacją Śródmieścia, które jest zapuszczone. Trzeba przygotować kompleksowy projekt rewitalizacji, kamienica nie powinna być odnawiana w taki sposób, aby tylko ładnie wyglądała z wierzchu dla kogoś, kto na 10 minut wpadnie do Szczecina. To powinien być projekt, tak jak w Łodzi, "sto kamienic" i remont całkowity, również wewnątrz.

Kolejny punkt to walka z plagą szyldów i reklam, bo to, co jest teraz, to po prostu tragedia. Wystarczy wydać prostą decyzję, że reklamy, które zakrywają budynki i burzą porządek architektoniczny, nie mogą mieć miejsca. Wtedy zniknęłoby 50 proc. z nich.

Aleja kwiatowa? Pieniądze w błoto

Na dzień dzisiejszy absolutnie zbędne jest wyremontowanie deptaku.

Aquapark i stadion to nie są rzeczy potrzebne do rozwoju miasta, mogą poczekać. Myślę, że ożywienie alei kwiatowej w ogóle nie powinno znaleźć się na tej liście, bo co to jest za ożywienie jakiegoś fragmentu o długości 300 metrów? Tam pieniądze zostały wpakowane w błoto. I nie chodzi już o ożywienie alei kwiatowej, tylko całego miasta, również kulturalnie. Pogodno jest piękne, ale w pierwszej kolejności powinniśmy się zająć rewitalizacją Śródmieścia. Poczekać może też rozbudowa ścieżek rowerowych i stacji roweru miejskiego.

20 spraw do załatwienia w Szczecinie. Które są pilne, a które mogą poczekać? [LISTA]

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jak juz nawet artysci zaczynaja pisac jak zle jest z gospodarka to juz wyrazny znak tego jak Krzystek spie...l i przespal swoja szanse.
  już oceniałe(a)ś
  22
  4
  Ciekawe że Krzystek dalej nie zauważa że ludziska maja w zadzie jego igrzyska , on dalej myśli że dzięki Arkonce wygra wybory, bo ludziom w mieście najbardziej są potrzebne : tall shipy , dni morza, fajerwerki, 10 nowych sal koncertowych, 500 nowych ścieżek rowerowych, 15 fontann, 12 skateparków . No i 200 nowych etatów w miejskich spółkach .... Nie znam pana Oleszczuka wogóle, ale idę na niego głosować !!!
  już oceniałe(a)ś
  13
  10
  następny burak się wymądrza....przed wyborami wszyscy staja się fachowcami w dziedzinie urbanistyki inwestycji w domu pewnie bałagan i syf ale miasta by budowali!
  już oceniałe(a)ś
  16
  14
  Ogladałem otwarte przed kilkoma dniami afrykarium we wrocławskim zoo . Refleksja- czym wiecej wykształconych ponad swoję miarę mądrali w Szczecinie szczególnie tych z e stopniami doktora i tytułami profesora -to tym głupiej. Co za ewenement.Oni są skłonni dzielić sprawy na wazne i nie ważne. Dla nich nieważna jest sedina, stadion, aquapark, muzeum morskie, maszt z Maciejewicza i setki innych Kazdy chce wyrosnąć na jedynego i absolutnego meza opatrznosciowego i znawce spraw wszystkich. Najłatwiej jest im sprowadzać do miasta wielki przemysł, a potem w zaciętych kłótniach go zniszczyć. Otóż głosno wyrażnie należy zaznaczyć, niema spraw ważnych i mniej ważnych , wszystkie sprawy są ważne dla miasta stanowiace o jakosci standardzie życia jego mieszkańców. Nie znoszę tego ulizanego ministranta , bez reszty oddanego sekcie psychomanipulacyjnej, reprezentującego to miasto, ale drżę z obawy że mógłby go zastąpić ktorykolwiek z kandydujących troli. Wyrażnie widać, że jego sukcesy są rozpisywane pod termin wyborów i oddawania obektów. ALE TE OBIEKTY POWSTAJĄ. I jak tu żyć panie Tusk?
  już oceniałe(a)ś
  2
  2