Idealny prezent dla rowerowych turystów korzystających z zachodniopomorskich szlaków. Powstała aplikacja "Rowerem przez Pomorze Zachodnie", ułatwiająca zarówno zaplanowanie wycieczek i wypraw, jak też ich przebieg.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Rowerowi turyści wciąż bardzo chętnie korzystają z tradycyjnych, papierowych map. Tych na Pomorzu Zachodnim nie brakuje, bo Urząd Marszałkowski, który buduje sieć turystycznych tras rowerowych, regularnie udostępnia takie wydawnictwa. Są darmowe i powszechnie dostępne m.in. w punktach informacji turystycznych, czy też na rowerowych wydarzeniach. Mapy i foldery są w praktycznym formacie, te ostatnie wręcz idealnie pasują do typowych mapników wykorzystywanych przez cyklistów.

Rowerem z aplikacją. Pomorze Zachodnie ma swoją

Rośnie jednak grono osób, dla których sposobem na nawigację w terenie jest to, co oferuje smartfon. Nie wyklucza to zresztą korzystania z map tradycyjnych, które nie wymagają przecież zasilania, a energia elektryczna, przy dłuższych eskapadach, to cenna rzecz. Nawigacja może wówczas pomóc w orientacji, kiedy otaczająca nas rzeczywistość nie do końca pasuje do tego, co widzimy na mapie. Korzystanie z technologicznych nowinek po prostu podróż ułatwia. Z drugiej strony może jednak wpędzić w problemy, jeśli dobieramy złe narzędzia. Nawigacja na podstawie zwykłych map Google, która przeważnie świetnie sobie radzi w samochodzie poruszającym się po zwykłych drogach, do turystyki rowerowej nadaje się marnie. W różnych grupach rowerowych działających na Facebooku, jednym z częstszych pytań jest więc to, z jakiej formy elektronicznej nawigacji korzystacie i co polecacie? Możliwości jest mnóstwo, ale lwia część opiera się na aplikacjach, które mają charakter cenny raczej dla sportowców (odnotowywanie rekordów itp.), czy też ogólnych „apkach" działających w niemal każdym zakątku świata, a więc dość ogólnych.

Od czwartku turyści przemierzający na rowerach Pomorze Zachodnie mają coś więcej. Urząd Marszałkowski zlecił bowiem przygotowanie aplikacji, która skupia się na zachodniopomorskich trasach rowerowych. I to już jest coś więcej niż nawigacja.

Aplikacja Rowerem przez Pomorze Zachodnie

Mapy tras są tu podkładem, na który nałożone są dziesiątki ważnych dla rowerzystów informacji. Najcenniejsze to te, które dotyczą rodzaju nawierzchni, tego czy będziemy mieli wydzieloną drogę rowerową, wyraźnie oznakowane odcinki, gdzie jeszcze ich brakuje i musimy się liczyć z większym ruchem aut. Oczywiście są też odległości i ukształtowanie terenu.

Do tego wzdłuż szlaków oznaczonych jest aż 3937 atrakcji turystycznych, czy też po prostu miejsc, w których warto się na chwilę zatrzymać, zaplanować odpoczynek itp. To zabytki, muzea, parki, przystanie, plaże, punkty widokowe.

Rowerowa aplikacja Pomorze Zachodnie
Rowerowa aplikacja Pomorze Zachodnie  aplikacja (zrzuty z ekranu smartfona)

W aplikacji dostępnych jest obecnie pięć podstawowych tras rowerowych na Pomorzu Zachodnim. To: „Wokół Zalewu Szczecińskiego" (293 km), „Velo Baltica" (283 km), „Blue Velo" (257 km), „Trasa Pojezierzy Zachodnich" (329 km), „Stary Kolejowy Szlak" (190 km). To nie są już obce nazwy, bo budowa tego liczącego ponad 1400 km systemu szlaków trwa już kilka lat, spora część jest już w stu procentach gotowa. Oprócz tego mamy cenne dodatki, takie jak mapa pokazują łącznik między Koszalinem, a „Starym Kolejowym Szlakiem", łącznik Szczecina z „Trasą Pojezierzy Zachodnich", a także propozycje wycieczek: „Wokół Wyspy Wolin", „Pętla Szczecin-Rieth", „Trzebież dla każdego", „Pętla koło Anklam". Są też mapy pozwalające dojechać rowerem na tegoroczny Pol'and'Rock w Czaplinku z Wałcza, Szczecina, Kołobrzegu, Koszalina, Gorzowa, Szczecinka, a nawet Berlina.

Rowerowa aplikacja Pomorze Zachodnie
Rowerowa aplikacja Pomorze Zachodnie  Andrzej Kraśnicki jr

Rowerowa aplikacja Pomorze Zachodnie
Rowerowa aplikacja Pomorze Zachodnie  aplikacja (zrzuty z ekranu smartfona)

Od strony praktycznej nawigacja jest bardzo prosta. Po włączeniu lokalizacji widzimy siebie jako punkt na mapie. Szlak jest kreską. Możemy oczywiście z niego zjechać, bo mapy pokazują także naszą pozycję oraz ścieżki i drogi poza szlakiem. Ekran nie musi być cały czas włączony, „apka" działa także kiedy jest wygaszony. To oczywiście oszczędza zużycie energii. Kiedy na jakimś skrzyżowaniu chcemy sprawdzić, w którą stronę jechać, uruchamiamy ekran, a nasza pozycja na mapie aktualizuje się. Do wybory mamy trzy podkłady: traseo, terenowy, satelitarny.

Rowerowa aplikacja Pomorze Zachodnie
Rowerowa aplikacja Pomorze Zachodnie  Andrzej Kraśnicki jr

Aplikacja ma kilka przydatnych modułów. To m.in. kalendarz wydarzeń na Pomorzu Zachodnim, encyklopedię przyrodniczą, panoramy wybranych miejsc, czy też czytnik kodów QR często już występujących na różnych tablicach informacyjnych w terenie. Ciekawostką jest system zgłaszania usterek, czyli np. zniszczonego drogowskazu. Wystarczy wykonać zdjęcie i podać opis. Lokalizacja może być pobrana z miejsca wykonywania zdjęcia. Są też m.in. gry terenowe jako dodatkowa atrakcja w czasie przejazdu przez w Czarnocin, Nowe Warpno i Szczecin.

Rowerowa aplikacja Pomorze Zachodnie
Rowerowa aplikacja Pomorze Zachodnie  aplikacja (zrzuty z ekranu smartfona)

Rowerowa aplikacja Pomorze Zachodnie
Rowerowa aplikacja Pomorze Zachodnie  aplikacja (zrzuty z ekranu smartfona)

Aplikacja będzie rozwijana. Dostępna jest w języku polskim, niemieckim i angielskim. Działa w oparciu o mobilny system operacyjny Android (od wersji 8) oraz iOS (w wersjach od iOS 13). Od 16 czerwca dostępna w serwisie Google Play oraz AppStore.

Aplikacja Rowerem przez Pomorze Zachodnie na telefony z androidem
Aplikacja Rowerem przez Pomorze Zachodnie na telefony z androidem  Google Play

Aplikacja Rowerem przez Pomorze Zachodnie - na telefony apple
Aplikacja Rowerem przez Pomorze Zachodnie - na telefony apple  App Store

Aplikacja sfinansowana została z funduszy unijnych programu Interreg V A w ramach projektów: „Na dwóch kółkach wokół Zalewu Szczecińskiego - polsko-niemiecki produkt turystyczny" i „Trasa rowerowa wokół Zalewu Szczecińskiego – wspólna tożsamość pogranicza".

Szczegółowe opisy poszczególnych odcinków trasy wokół Zalewu Szczecińskiego i pomysły na wycieczki zaprezentowaliśmy na szczecin.wyborcza.pl w publikacjach:

Piękne plaże, place zabaw, bezpieczna trasa, śledzie i niezwykłe zoo. Wycieczka na trasie wokół Zalewu Szczecińskiego

Niezwykły most, prom, zatopiony las, oko w oko z ptakami. 55 km rowerem na trasie wokół Zalewu Szczecińskiego

Wzdłuż morza i Zalewu Szczecińskiego. Czasem jak w górach. Piękna i długa trasa rowerowa po polskiej stronie granicy

Nad samym brzegiem jeziora Dąbie i na plaży przy statku z betonu. Długa trasa rowerowa z kilkoma wariantami

Pomorze Zachodnie. Na dwóch kółkach wokół Zalewu Szczecińskiego
Pomorze Zachodnie. Na dwóch kółkach wokół Zalewu Szczecińskiego  UM WZP

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem