Takiej zimowej pogody jeszcze nigdy w historii naszego biegu nie było - przyznają organizatorzy corocznego charytatywnego "Biegu z wąsem", który odbył się w parku Kasprowicza w Szczecinie w ramach akcji Movember. Na szczęście biegaczom i kijkarzom żadna pogoda niestraszna. Frekwencja i humory dopisały.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Wszystko się udało, obyło się bez kontuzji, choć bardzo się tego obawialiśmy, bo na takiej nawierzchni, na jakiej przyszło nam biegać, wszystko się mogło zdarzyć – przyznaje Piotr Grudziecki, szef Fizjobiegaczy Szczecin, organizator wydarzenia. – Tym razem aura była raczej mikołajkowa, śnieżna i mroźna, ale humor uczestników nie opuszczał. Wąsy oczywiście były, u panów własne, u pań domalowane.

Movember w Szczecinie

Movember to charytatywna kampania, której celem jest podnoszenie świadomości w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jąder i prostaty. Jej symbolem są właśnie wąsy. Imprezy wspierające akcję Movember odbywają się na całym świecie w listopadzie. W Szczecinie z tej okazji od czterech lat organizowany jest „Bieg z wąsem". Start i meta tradycyjnie już w parku Kasprowicza. Najpierw swoją 5-kilometrową trasę pokonują kijkarze (nordic walking), a po nich startują biegacze.

- To nie jest zwykły bieg – przypomina Piotr Grudziecki. – Jest zabawa, ale w szczytnym celu. Równie ważną częścią wydarzenia są badania, które dzień wcześniej odbywają się w centrum handlowym Galaxy, a dokładnie: USG w kierunku zdrowia jąder i PSA w kierunku zdrowia prostaty. W tym roku frekwencja była rekordowa. Przez dziesięć godzin cały czas była kolejka do gabinetu. Udało się przebadać niemal 400 osób.

Coraz więcej biegaczy z wąsem

Jak przyznają organizatorzy, liczba panów zgłaszających się na badania towarzyszące imprezie biegowej jest z roku na rok coraz większa.

- Cieszy nas to ogromnie, bo świadczy o rosnącej świadomości wśród mężczyzn – przyznaje Piotr Grudziecki i już zaprasza na przyszłoroczną edycję Biegu z wąsem: - Widzimy się jak zwykle w listopadzie.

Bieg z wąsem jest jedną z inicjatyw, która uzyskała dotację z Programu Społecznik zainicjowanego przez marszałka województwa zachodniopomorskiego. Program wspiera dobre lokalne inicjatywy z całego regionu od 2017 r.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem