Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Listy rankingowe pierwszego tegorocznego naboru wniosków pojawiły się w internecie w poniedziałek. Na dofinansowanie może liczyć 590 projektów, czyli mniej więcej po 120 w każdym z pięciu subregionów, na które podzielone zostało województwo.

– Chcemy zapewnić wszystkim organizacjom równy i sprawiedliwy dostęp do środków oferowanych w programie – wyjaśnia marszałek Olgierd Geblewicz i dodaje: – Tegoroczne projekty zapowiadają się wyjątkowo ciekawie, również w barwach niebiesko-żółtych. Zachodniopomorska społeczność chce działać razem, zmieniać nasze małe ojczyzny i inspirować do aktywności w każdym wieku.

Jakie pomysły wygrały nabór do Społecznika

Wśród zakwalifikowanych do dofinansowania projektów są działania pomocowe i integrujące mieszkańców Pomorza Zachodniego i Ukraińców, którzy znaleźli tu schronienie.

Zaplanowano m.in.: lekcje języka polskiego, warsztaty florystyczne dla dzieci, wystawę plakatów, koncerty, polsko-ukraińskie zmagania sportowe, a nawet warsztaty kulinarne. Społecznicy chcą też razem świętować Dzień Dziecka i zorganizować przegląd piosenek. Tradycyjnie już sporo będzie projektów ekologicznych, które i tym razem były dodatkowo punktowane – zapowiada się więc wspólne społeczne sprzątanie w wielu miejscach regionu, m.in. na Wyspie Chrząszczewskiej, wzdłuż rzek Ina i Rega oraz w okolicach Golczewa. Głośno będzie też o problemie marnowania żywności, będą także działania zachęcające do idei recyklingu. Poza tym jak zawsze dużo aktywności na świeżym powietrzu: rajdy rowerowe, zmagania sportowe dla dzieci, zawody biegowe i wędkarskie.

Dofinansowanie otrzymały też znane dobrze z poprzednich edycji programy promujące profilaktykę zdrowotną, m.in. akcja Movember oraz działania zwracające uwagę na problem cukrzycy. Mieszkańcy Pomorza Zachodniego będą mogli wziąć też udział w warsztatach przędzenia lub festiwalu baniek mydlanych.

Wszystkie dofinansowane inicjatywy będą zrealizowane w tym roku. Pierwsze działania rozpoczną się już w maju.

Społecznik 2022. Co to za program

Społecznik to zainicjowany przez marszałka województwa zachodniopomorskiego popularny program wsparcia dla organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z całego województwa, które chcą działać razem na rzecz małej ojczyzny. Dzięki przyznawanym od 2017 r. dotacjom udało się zrealizować już ponad 3,1 tys. inicjatyw.

– Cieszę się, że Program Społecznik na stałe wpisał się do pozarządowego kalendarza i odpowiada na aktualne potrzeby mieszkanek i mieszkańców Pomorza Zachodniego. Po raz kolejny społeczniczki i społecznicy udowodnili, że chcą działać razem na rzecz swoich małych ojczyzn, ale i pomagać obywatelom Ukrainy, którzy znaleźli na Pomorzu Zachodnim schronienie przed wojną. W imieniu całej zachodniopomorskiej społeczności dziękuję wszystkim wolontariuszkom i wolontariuszom, że całym sercem angażują się w te działania – podkreśla Olgierd Geblewicz.

Szczegółowe informacje i aktualności dotyczące programu Społecznik, w tym listy rankingowe są dostępne na dedykowanej programowi stronie internetowej operatora - Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, w zakładce "Społecznik" stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego i na profilu Programu Społecznik na Facebooku.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.