Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pomysł został doceniony jako Regionalna Inicjatywa Obywatelska.

- W dobie kryzysu ekologicznego trzeba dbać o ptaki. Zbyt mało mówi się o tym, jak bardzo są ważne dla ekosystemu – uważa Rafał Roguszka, dyrektor Pyrzyckiego Domu Kultury, który wraz ze stowarzyszeniem Coolturalni realizował projekt „Ptak na tak!" - Zajęliśmy się tym tematem, bo mam wrażenie, że w przestrzeni publicznej o ptakach nie mówi się zbyt wiele. Temat pszczół jest nagłaśniany, coraz więcej osób rozumie ich znaczenie, ptakom też się takie zainteresowanie należy.

Lekcje, film, aplikacja

W ramach projektu dzieci ze szkół z Bielic, Kozielic, Lipian, Przelewic, Pyrzyc i Warnic uczestniczyły w ciekawych lekcjach o roli ptaków w ekosystemie. Uczniowie oglądali też videocast, który powstał specjalnie z okazji projektu, korzystali z nowych pomocy dydaktycznych (plansze, książki, gry), ale najatrakcyjniejszą formą przyswajania wiedzy okazała się ścieżka edukacyjna stworzona w internecie w aplikacji Genially.

- Są tam quizy, ciekawostki, zabawy plastyczne i duża porcja wiedzy o ptakach – opowiada Rafał Roguszka. – Dzieciom bardzo się spodobała. Zarówno film, jak i aplikacja, którą stworzyliśmy, są ogólnodostępne, nie trzeba się nigdzie logować, żeby z nich skorzystać, stanowią doskonałe wzbogacenie lekcji biologii. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się nimi.

Z aplikacji edukacyjnej można skorzystać klikając TUTAJ >>

Videocast jest dostępny tutaj na YouTube.com: Wystarczy wpisać: Zobacz to! - "Ptak na Tak".

Dizajnerskie karmniki

Podczas warsztatów zorganizowanych w szkołach powiatu pyrzyckiego dzieci budowały własnoręcznie karmniki dla ptaków. Wszystkie można teraz podziwiać na wystawie w Pyrzyckim Domu Kultury.

- Cieszą oko, bo są naprawdę dizajnerskie – chwali Rafał Roguszka. – Zależało nam, aby połączyć edukację ekologiczną z kulturową, tworzenie karmników było do tego świetną okazją. Pretekstem były budki dla ptaków, które powstały w Pyrzycach lata temu i do dziś pojedyncze się zachowały. Są bardzo oryginalne, naszym pomysłem trochę chcieliśmy do tej historii nawiązać. Udało się znakomicie, karmniki są piękne, stworzone z wielkim zaangażowaniem, każdy jest inny.

Na wystawie można je oglądać do końca listopada, a potem wrócą do szkół, aby w okresie zimowym służyć ptakom. Dzięki zajęciom w ramach projektu dzieci wiedzą, co najlepiej wysypać do karmnika, a czym na pewno nie wolno ptaków karmić.

- Czekamy więc tylko na zdjęcia karmników, kiedy już będą do nich przylatywały ptaki.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.