Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jest w czym wybierać: latem można było przetestować malowniczą trasę rowerową wzdłuż wybrzeża Bałtyku, we wrześniu przyłączyć się do rodzinnego rajdu do rezerwatu Świdwie, była też wyprawa na Kaszuby, a nawet do Kopenhagi. Największą popularnością cieszy się rajd wokół Zalewu Szczecińskiego. W tym roku wzięło w nim udział 400 rowerzystów.

– To już dziesiąty, jubileuszowy rajd rowerowy wokół Zalewu Szczecińskiego, który organizujemy. To nasza największa impreza, która cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem. Na ten rajd zjeżdżają się rowerzyści z całej Polski oraz Niemiec, a z powodu pandemii przekładaliśmy go już czterokrotnie – przyznaje Paweł Malinowski, szef Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Rajd wokół Zalewu Szczecińskiego odbył się w weekendRajd wokół Zalewu Szczecińskiego odbył się w weekend Fot: Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus

Uczestnicy w ciągu dwóch dni musieli pokonać dystans ok. 280 km. Trasa prowadziła przez Pomorze Zachodnie po polskiej stronie i Meklemburgię – Pomorze Przednie w Niemczech. Ponieważ nie o ściganie w tej imprezie chodzi, a o podziwianie widoków i delektowanie się trasą, organizatorzy zwykle dostosowują tempo do możliwości uczestników.

CZYTAJ TEŻ: Stare grobowce, templariusze, potop szwedzki. Takie historie opowiadają ławeczki za środki ze "Społecznika"

Ultra Gryfus dla wytrzymałych

Ci, którzy wolą adrenalinę towarzyszącą rywalizacji mogą próbować swoich sił w innej, organizowanej przez Gryfus imprezie – ultramaratonie rowerowym Ultra Gryfus (tegoroczna edycja odbyła się na początku września). Trasa jest podobna, też wiedzie wokół Zalewu Szczecińskiego, ale czas na jej pokonanie jest limitowany. Uczestnicy muszą się zmieścić w 17 godzinach. Na trasie czekają na nich punkty żywieniowe, można nawet zjeść obiad w restauracji, oby tylko zmieścić się czasie.

– Bardziej doświadczeni pokonują ten dystans w 7-8 godzin, a są też uczestnicy, którzy traktują swój udział bardziej turystycznie i wykorzystują czas maksymalnie. Meldują się na mecie blisko limitu 17 godzin – mówi Paweł Malinowski.

Rajd wokół Zalewu Szczecińskiego odbył się w weekendRajd wokół Zalewu Szczecińskiego odbył się w weekend Fot: Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus

Rajd wokół Zalewu Szczecińskiego odbył się w weekendRajd wokół Zalewu Szczecińskiego odbył się w weekend Fot: Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus

W tym roku rowerzyści ścigali się wokół zalewu już po raz czwarty. Od początku impreza ma wsparcie z Programu Społecznik.

– Gdyby nie dotacja, pewnie byśmy się na to cztery lata temu nie porwali – przyznaje Paweł Malinowski. – Dziś możemy powiedzieć, że Ultra Gryfus to strzał w dziesiątkę. W tym roku nawet rozwinęliśmy imprezę, po raz pierwszy organizując Ultra Gryfus Kids, czyli wyścigi rowerowe dla dzieci, które odbyły się na szczecińskiej Łasztowni.

CZYTAJ TEŻ: Miejska Partyzantka Ogrodnicza wyrusza z bombami nasiennymi na ratunek pszczołom i ludziom w mieście

Jeżdżą i edukują

Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus rocznie organizuje kilkanaście imprez, w których bierze udział w sumie kilka tysięcy rowerzystów. W tym roku po raz pierwszy przejechali z Gryfusem trasę wzdłuż Bałtyku – od granicy z woj. pomorskim do Świnoujścia. W sumie ponad 200 km. Gryfus regularnie zaprasza też na rajdy rodzinne, w których mogą brać udział dzieci, np. we wrześniu organizowane były przejażdżki ulicami Mierzyna oraz wyprawa do rezerwatu Świdwie i z powrotem.

 

– Zjeździliśmy całe województwo, byliśmy też na Kaszubach, a nawet zaprosiliśmy rowerzystów na wyprawę do Kopenhagi i wciąż szukamy nowych dróg – mówi Paweł Malinowski. – Staramy się też edukować rowerzystów poprzez organizowanie pogadanek z policjantami na temat przepisów drogowych oraz szkolenia z pierwszej pomocy. Z dotacji ze Społecznika zakupiliśmy nowoczesne fantomy, na których można doskonalić swoje umiejętności. Jako organizator czuję się bezpiecznie mając świadomość, że w grupie są osoby, które wiedzą, jak się zachować w trudnych sytuacjach.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.