Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Do współpracy namówili uznaną szczecińską pisarkę i stworzyli zbiór opowiadań, których motywem przewodnim są szczecińskie drzewa. Wszystkie opowiadania nagrali w formie audiobooków i udostępniają w internecie. Każdy może się z nimi zapoznać. Pomysł udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu z marszałkowskiego programu "Społecznik".

Dlaczego akurat Chowaniec?

– Chowaniec to duch opiekun, pomocnik i my się troszkę w takiej roli widzimy. Chcemy podać pomocną dłoń w rozwoju kreatywności. Wszystkie swoje działania kierujemy do dzieci i młodzieży – podkreśla Weronika Witkowska, wiceprezes Stowarzyszenia Kulturalno-Edukacyjnego "Chowaniec". – Powstaliśmy w 2019 r. i właściwie cała nasza działalność to czas pandemii, który dał nam wszystkim mocno w kość. Zamknięcie w czterech ścianach, konieczność zachowania dystansu, ograniczenie spotkań towarzyskich i wyjazdów nie wpłynęły pozytywnie na nikogo. Rozmyślając, co może poprawić nasze zdrowie psychiczne w tej sytuacji, od razu przyszła nam do głowy natura.

Tak narodził się projekt "Drzewiej"

– Połączyliśmy w nim nasze pasje związane z szeroko pojętymi grami bez prądu oraz fantastyką, a także regionalizmem i miłością do natury – wyjaśnia Witkowska.

Społecznicy postanowili wydać zbiór opowiadań.

– Do współpracy udało nam się zaprosić niesamowitą Barbarę Stenkę, która napisała specjalnie do naszego projektu wyjątkowe opowiadanie "Dzieci drzew", otwierające zbiór. To opowiadanie jest prawdziwą bajką: mamy morał i dramat bohaterki. Na dodatek mówi o pandemii, poczuciu alienacji, odrzucenia i jest w nim dużo fantastyki. Zahaczamy o dziecięcą wyobraźnię, akcja osadzona jest gdzieś w świecie, który jest bliski, a jednak alternatywny.

Autorami pozostałych zawartych w zbiorku opowiadań są – jak mówią o sobie ich twórcy – chowańce, czyli członkowie stowarzyszenia lub współpracownicy, dla których był to debiut literacki. Ilustracje stworzyła Alicja Gajdis-Mateńko.

Opowieści szczecińskich drzew

Wspólnym motywem łączącym wszystkie historie są szczecińskie drzewa.

Okładka zbioru opowiadań 'Drzewiej'Okładka zbioru opowiadań 'Drzewiej' Fot. materiały stowarzyszenia Chowaniec

– Czasem z ich perspektywy, a czasem z nimi w tle pragnęliśmy poruszyć kwestie wartości i tematy ekologiczne, a poprzez motywy fantastyczne i regionalne dotrzeć do młodego odbiorcy – podkreśla Weronika Witkowska. – Pisząc i przygotowując opowiadania, staraliśmy się myśleć o mniej więcej 10-letnim odbiorcy i dostosować poruszaną tematykę oraz język do jego wieku, w czym pomogły nam konsultacje z pedagogami ze szkół podstawowych. W każdym z opowiadań występują konkretnie umiejscowione w naszym mieście drzewa, jest zatem możliwość, by wybrać się na spacer trasą wytyczoną przez kolejne "małe historie", do czego serdecznie zachęcamy.

Zbiór opowiadań jest do pobrania na stronie stowarzyszenia Chowaniec. Audiobooki ukazują się sukcesywnie na kanale YouTube stowarzyszenia.

Projekt "Drzewiej – pamięć szczecińskich drzew" jest realizowany w ramach programu "Społecznik" Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego: "Społecznik na lata 2019–2021 – Program Marszałkowski". Oprócz zbioru opowiadań w ramach programu stowarzyszenie przygotowało: sesje RPG (narracyjne gry fabularne), warsztaty DIY online i prelekcje związane z drzewami.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.