Ponad tysiąc wniosków od społeczników z całego regionu to efekt ostatniego naboru Programu Społecznik, najpopularniejszego programu wsparcia lokalnych inicjatyw. Ci, którym udało się uzyskać dofinansowanie, właśnie podpisują umowy i zabierają się za realizację swoich pomysłów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To oznacza ponad 250 wydarzeń, które do końca roku odbędą się w całym województwie.

Jakie inicjatywy sfinansuje Społecznik

Wśród nich są m.in. regionalny turniej badmintona, rajdy piesze i rowerowe, a nawet konkurs-wyzwanie: kto spali więcej kalorii w ciągu miesiąca, promujący aktywność fizyczną wśród młodzieży. Będzie też akcja szycia ekologicznych toreb na zakupy oraz budowa budek lęgowych i karmników dla ptaków, powstaną też roślinne murale z wykorzystaniem tzw. farb antysmogowych.

Pojawi się dużo nowej zieleni w miejscowościach całego regionu. Np. w Trzcińsku mieszkańcy będą sadzić róże w mieście, a w Skrobowie tamtejsze koło gospodyń wiejskich zazieleni wiaty autobusowe przy drodze prowadzącej do nadmorskich miejscowości. Wielką akcję wspólnego sadzenia cebulek krokusów i przebiśniegów zaplanowano w Stuchowie, zaś po wytchnienie i regenerację fizyczną i psychiczną będzie można się wyprawić do sadu jabłoniowego w Karwowie, gdzie realizowany jest projekt „Sad społeczny" adresowany do mieszkańców obszarów zurbanizowanych.

Czym jest Program Społecznik

Program zainicjowany w 2017 r. przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego od początku miał za zadanie wspierać rozwój aktywności społecznej i promować inicjatywy obywatelskie poprzez mikrodotacje dla oddolnych pomysłów mieszkańców oraz dofinansowanie większych inicjatyw regionalnych. Powstał z myślą o uwolnieniu społecznej energii i aktywności obywatelskiej. Bazuje na zaangażowaniu mieszkańców i propagowaniu dobrych praktyk, co ma budować poczucie tożsamości społecznej i pozytywnie wpływać na rozwój regionu.

Dzięki Społecznikowi dofinansowanych zostało już ponad 3 tys. lokalnych inicjatyw z całego województwa. Z każdą edycją wniosków było coraz więcej, rósł też budżet programu. W tym roku podpisano umowy ze społecznikami na ponad 3,1 mln zł. Początkowo Społecznik był przewidziany na rok. Ostatnia edycja 2019-2021 obejmowała trzy lata i właśnie dobiega końca.

Inne województwa podpatrują

- Ten program to jest hit – uważa Natalia Wegner, prezes Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, operator Programu Społecznik. – Wiem, że inne województwa podpatrują uważnie, co się u nas dzieje, bo dostajemy mnóstwo pytań dotyczących Społecznika. Ten program uruchomił lawinę inicjatyw w regionie. Impuls w postaci dofinansowania, niewielkiego przecież, bo mówimy o 4 tys. zł, okazał się wystarczający, żeby pobudzić lokalne społeczności do działania.

Właśnie tego brakowało, bo nie wszystko da się zrobić w formie wolontariatu.

- Dzięki dotacji można spokojnie zaplanować zakupy. Ożywienie jest ogromne. Jak się ogląda relacje z wydarzeń, to najbardziej wzruszają te z najmniejszych miejscowości, gdzie wszyscy są zaangażowani: od wnuczka do babci. Najpierw razem pracują, a potem się wspólnie bawią.

Właściwie nie ma weekendu bez imprezy społecznikowskiej. Plakat z logo programu można spotkać w każdej, najmniejszej nawet miejscowości regionu, wszędzie jest widoczna ta pieczątka Społecznika. Miejscowości dzięki temu oddolnemu zaangażowaniu pięknieją.

Lista najnowszych wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania - na wzp.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem