Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

A dokładnie środki pochodzące z realizowanego przez Urząd Marszałkowski programu „Społecznik na Ratunek” dla organizacji pozarządowych. W sumie wsparcie otrzymało 70 inicjatyw, które właśnie są realizowane.

CZYTAJ TEŻ: Dotacje ratunkowe rozdane. Tak działa Społecznik w czasach pandemii

Przede wszystkim ochrona

Najwięcej z nich dotyczy bezpieczeństwa mieszkańców poszczególnych gmin podczas pandemii. Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z całego województwa wnioskowały o wsparcie na zakup sprzętu i środków do dezynfekcji.

– Dzięki tej dotacji kupimy opryskiwacz spalinowy – mówi Hubert Krysiak, prezes OSP w Moryniu, jednej z sześciu, które dofinansowanie dostały. Nowy sprzęt posłuży m.in. do dezynfekcji plaży w Moryniu odwiedzanej nie tylko przez mieszkańców, ale i turystów oraz tamtejszych placów zabaw. – Projekt przewiduje też organizację spotkań z mieszkańcami gminy, podczas których będziemy informowali o zasadach bezpiecznego zachowania podczas pandemii.

Koło Gospodyń Wiejskich z Kani spod Chociwla postarało się o pomoc dla seniorów ze swojej miejscowości. Za zdobytą dotację kupiło sto pakietów, do których organizatorzy akcji włożyli rękawiczki, maseczki, przyłbicę i płyn do dezynfekcji.

– Razem z wolontariuszami chodzimy od drzwi do drzwi i roznosimy nasze pakiety seniorom oraz osobom samotnym – mówi Elżbieta Wójcik członkini Koła Gospodyń Wiejskich i jednocześnie sołtyska Kani. – W czasie ostatnich miesięcy obserwowaliśmy, że nasi mieszkańcy mieli problemy z noszeniem maseczek, a starsi w ogóle bali się wychodzić z domów. Przestali się spotykać ze sobą z powodu pandemii, rodziny nie przyjeżdżały z wizytami. Ludzie poczuli się osamotnieni. Chcieliśmy przy okazji tego projektu pokazać, że pamiętamy o nich i zależy nam, żeby mogli bezpiecznie wyjść z domu, choćby do sklepu.

Pakiety pomocowe przygotowało też szczecińskie stowarzyszenie Feniks działające na rzecz osób bezdomnych. Znalazły się w nich m.in. środki chemiczne, maszynki do golenia, płyny do mycia, szampon, szczoteczki i pasty do zębów. W sumie 180 paczek dla osób z kryzysie.

– To jest pomoc dla osób, których sytuacja się pogorszyła z powodu pandemii – wyjaśnia Natalia Kęska, pracownik socjalny stowarzyszenia i koordynator projektu. – Docierają do nas informacje, że w ostatnim czasie zgłasza się po pomoc dużo nowych osób. Wiemy, że wsparcie żywnościowe oferuje wiele organizacji, dlatego zdecydowaliśmy się odciążyć budżety osób potrzebujących kupując inne produkty, które są na co dzień niezbędne.

Pomoc jest wydawana przy ul. Zamkniętej, gdzie Feniks prowadzi schronisko dla osób bezdomnych.

– Wystarczy podejść pod furtkę, a my wyjdziemy z pakietem, zachowując zasady bezpieczeństwa – zachęca Natalia Kęska.

Wsparcie psychologiczne i relaks

Wyłącznie do kobiet jest skierowany projekt szczecińskiej fundacji Kamienica 1, a dokładnie działającej pod patronatem fundacji grupy Babskie Sprawy.

– To projekt dla kobiet, które w jakikolwiek sposób wspierały walkę z pandemią, czy to szyjąc maseczki, czy np. pomagając starszym lub zostając z dziećmi w domu podczas pandemii i chciałyby zwyczajnie odsapnąć – mówi Katarzyna Piszcz z fundacji Kamienica 1, inicjatorka grupy Babskie Sprawy. – Kobiety chcą być nie tylko pomocne, ale też mają potrzebę odreagowania i integracji. Ważne jest, abyśmy się spotykały i swoje potrzeby komunikowały. Widzimy, że w tym szczególnym czasie jest wśród nas duża potrzeba wzajemnego wsparcia.

W ramach projektu zaplanowane są sesje jogi, nordic walking i piknik integracyjny. O terminach wydarzeń trzeba się dowiadywać na stronie fundacji lub w mediach społecznościowych, np. na profilu grupy Babskie Sprawy.

Techniki łagodzenia stresu i wsparcie psychologiczne oferuje też fundacja Komes: – Już rozpoczęliśmy zaplanowane webinaria, spotkania online oraz bezpośrednie – mówi Anna Łukomska-Dziedzic, prezes fundacji, która kieruje wsparcie do mieszkańców Szczecina i Polic. – Mamy dużo sygnałów, że potrzeba jest działań związanych z wypaleniem, wyczerpaniem emocjonalnym i uziemieniem w domach osób, które aktywnie funkcjonują w swojej społeczności lokalnej. Będziemy też reagować na bieżące potrzeby uczestników, które się w trakcie realizacji projektu pojawią. Ogłoszenia dotyczące naszych działań są dostępne na naszej stronie internetowej i profilu społecznościowym.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.