Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dotacje mają pomóc w walce z COVID-19 w województwie. Nabór wniosków trwa, do wzięcia jest prawie 270 tys. zł.

Ma to wystarczyć na ok. 70 inicjatyw w całym regionie. Mogą się o nie ubiegać organizacje pozarządowe i grupy nieformalne. Nabór ruszył na początku czerwca.

Kto może wziąć te pieniądze

Na dofinansowanie mogą liczyć działania, które przeciwdziałają skutkom pandemii.

– Zawsze zwracaliśmy uwagę na to, aby wnioski, które mają być dofinansowane, uwzględniały zaangażowanie społeczne – podkreśla Magdalena Pieczyńska, kierowniczka biura ds. organizacji pozarządowych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego. – Tym razem mówimy przede wszystkim o zaangażowaniu na rzecz innych, czyli liczy się nie tylko współpraca, integracja, ale wykazanie, że przedsięwzięcie wesprze społeczność lokalną. W tym specjalnym naborze zależało nam też szczególnie na wsparciu tych, którzy byli w najtrudniejszym czasie pandemii na pierwszej linii frontu. Z pewnością takie warunki spełniają np. jednostki ochotniczej straży pożarnej, które wnioskują o ozonatory lub środki do odkażania miejsc publicznych, DPS-ów, czy placówek wychowawczych.

Społecznik na Ratunek. Zasady

Regulamin programu „Społecznik na Ratunek” szczegółowo wylicza, na co można dostać wsparcie. Może to być zarówno zakup sprzętu niezbędnego do realizacji działań, dofinansowanie wydatków wynikających z nagłych potrzeb organizacji powstałych wskutek nieprzewidzianych sytuacji, jak i np. wsparcie działań polegających na udzielaniu pomocy indywidualnej lub grupowej w różnej formie. Ważne, aby inicjatywy w ramach specjalnego ratunkowego naboru były zrealizowane do końca sierpnia 2020 r.

Ozonatory dla OSP to jedne z tych już zakwalifikowanych do dofinansowania inicjatyw. Oprócz nich dofinansowano też m.in. webinaria dotyczące bezpiecznych zachowań w trakcie pandemii, środki dezynfekujące dla lokalnych stowarzyszeń, szycie maseczek dla sąsiadów oraz dostarczanie żywności potrzebującym mieszkańcom gminy. Wysokość dotacji dla pojedynczego wniosku to 1-4 tys. zł. Nabór cały czas trwa – aż do wyczerpania puli, czyli 268 tys. zł. Wnioski są rozpatrywane na bieżąco.

Jak składać wnioski

Składać je można online za pomocą formularza dostępnego na stronie spolecznik.karssa.eu. Tam też są wszystkie niezbędne informacje dotyczące specjalnego naboru oraz lista wniosków zakwalifikowanych do otrzymania mikrodotacji (na bieżąco aktualizowana). Szczegóły na temat programu „Społecznik na Ratunek” dostępne są też na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.