Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W piątek o godz. 16.30 w szczecińskiej filharmonii odbył się koncert Wolnego Chóru z Białorusi, który powstał w 2020 roku. Przyjął on formę muzycznej partyzantki i sprzeciwu wobec tego, co dzieje się na Białorusi za rządów prezydenta Alaksandra Łukaszenki.

CZYTAJ TEŻ: Pieśnią w Łukaszenkę. Białoruski Wolny Chór to muzyczna partyzantka przeciw reżimowi

Były "Mury" Kaczmarskiego

Koncert w holu filharmonii był darmowy i przyszło na niego ok. 100-150 osób. Wśród nich byli także obywatele Białorusi z flagami, którzy śpiewali piosenki razem z artystami. Wolny Chór liczył 23 osoby, które najpierw rozpoczęły śpiewanie na schodach, a później zeszły bliżej publiczności. Za muzykami wyświetlane były ich wcześniejsze koncerty w galeriach handlowych i skwerach, a także często krwawe obrazki z białoruskich demonstracji.

W repertuarze chórzyści mieli przede wszystkim białoruskie pieśni patriotyczne, ale także takie utwory jak: "El pueblo unido", czyli nieoficjalny hymn przeciwników Augusto Pinocheta, chilijskiego dyktatora, a także "Mury" ze słowami Jacka Kaczmarskiego przełożonymi na język białoruski.

Koncertują anonimowo

Artyści Wolnego Chóru w taki oto sposób rzucają wyzwanie prezydentowi Łukaszence i jego rządom. Muzycy są zamaskowani, aby utrudnić identyfikację poszczególnych członków. Mimo środków ostrożności działalność chóru okazała się tak dotkliwa dla prezydenta Łukaszenki, że zdelegalizował on większość wykonywanych przez niego pieśni oraz aresztował ok. 30 chórzystów. Grupa koncertuje nadal, nie tylko na Białorusi, ale także w innych krajach, w tym w Polsce: m.in. w Warszawie (w Zamku Królewskim i Muzeum Powstania Warszawskiego) oraz w Poznaniu (na placu Wolności).

Podczas koncertu na fasadzie budynku filharmonii historyczna flaga Białorusi została wyświetlona w formie iluminacji.

Filharmonia w barwach historycznej flagi Białorusi.Filharmonia w barwach historycznej flagi Białorusi. Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.