Dzielnica Zachód
A jak nową siatkę szkół miasto widzi w dzielnicy Zachód? Oto plan:
G1 (Reymonta) włączone do SP3, G27 (Mikołajczyka) włączone do SP51. G14 (Romera), G18 (Witkiewicza) i G20 (Brodnickiego) przekształcone w nowe podstawówki. G6 (Niemierzyńska) zamienione w nowe technikum. G34 (Wojciechowskiego) najpierw będzie częścią SP7, docelowo ma być przedszkolem. G17 (Budziszyńska) - wygaszane. G10 (Siemiradzkiego) - brak decyzji.
W tym przypadku już teraz pojawiają się trzy problemy. Przepełniona SP 48 przy ul. Czorsztyńskiej. Już teraz lekcje tutaj kończą się o godz. 16. Lidia Rogaś na spotkaniach ostrzegała, że pozostawienie w budynku szkoły wszystkich roczników plus nowe pierwsze klasy i zerówki może spowodować, że lekcje będą się kończyć o godz. 19. Proponuje więc przeniesienie siódmych, a potem także ósmych klas do obecnego Gimnazjum 18, które ma być samodzielną podstawówką. Na to nie godzą się rodzice obecnych szóstoklasistów.
Kolejny problem to przepełniona nowiutka SP 7 na Warszewie (na zdjęciu). Miasto planuje więc do SP 7 włączyć Gimnazjum nr 34 przy ul. Wojciechowskiego na Zakolu. Budynki tej samej podstawówki znajdowałyby się zatem na różnych osiedlach, oddalone od siebie o 20 minut spaceru lub 10 minut jazdy samochodem. Miasto rozważa, by z Warszewa na Zakole dzieci były dowożone busami.
I trzecia sprawa - los Gimnazjum 10, cenionego przez rodziców, bo osiągającego dobre wyniki. Miasto zastanawia się, czy utworzyć w nim nową podstawówkę, czy nowe liceum. Rodzice wolą liceum.
- To szkoła z osiągnięciami, z potencjałem, ma szansę stać się dobrym liceum - mówiła "Wyborczej" Agnieszka Biczysko-Mokosa, mama gimnazjalisty. - Na podstawówkę ten budynek zupełnie się nie nadaje. Trudno go będzie przystosować.
ZOBACZ SZCZEGÓŁOWĄ PREZENTACJĘ ZMIAN W SZKOŁACH W DZIELNICY ZACHÓD
Wszystkie komentarze