100 tys. osób na pogrzebie

4/5

.

Trumny lotników przewieziono początkowo do Myśliborza, później na lotnisko w Szczecinie-Dąbiu, skąd odleciały do Królewca. Stąd zaś, również drogą lotniczą, w asyście dziewięciu litewskich samolotów, przewieziono je do Kowna, ówczesnej stolicy Litwy. W pogrzebie uczestniczyło ok. 100 tys. osób.

Prochy bohaterskich lotników nie zaznały spokoju. Podczas II wojny światowej (Litwa znajdowała się pod okupacją radziecką) z mauzoleum zostały przeniesione do Instytutu Medycyny, a w 1964 r. po przeprowadzeniu sekcji sądowo-lekarskiej złożono je w anonimowej mogile na cmentarzu wojskowym. Wiele lat później, po odzyskaniu przez Litwę niepodległości, na miejscu pochówku zbudowano monumentalny pomnik wg projektu Vytautasa Macziuikosa.

Pomnik stoi też w Pszczelniku. W obchodach zorganizowanych z okazji 75. rocznicy tragedii wzięli udział prezydent Lech Kaczyński i prezydent Litwy Valdas Adamkus.

 

13.07.2008 PSZCZELNIK , WOJ. ZACHODNIOPOMORSKIE , OBCHODY 75 . ROCZNICY TRAGICZNEJ SMIERCI LITEWSKICH LOTNIKOW : STEPONASA DARIUSA I STASYSA GIRENASA , KTORZY W 1933 ROKU WYSTARTOWALI Z NOWEGO JORKU I CHCIELI DOLECIEC DO KOWNA . W UROCZYSTOSCI WZIELI UDZIAL : PREZYDENT RP LECH KACZYNSKI I PREZYDENT LITWY VALDAS ADAMKUS . Fot. Cezary Aszkiełowicz

 

Lech Kaczyński mówił wówczas: Ludzie ci wykazali się wielką odwagą, bo chcieli rozsławić swoją ojczyznę. I w tym sensie swój cel osiągnęli. Wtedy jednak w 1933 r. świat zmieniał się na niekorzyść. Tu, na tej ziemi, od kilku tygodni rządził Adolf Hitler. Byli tacy, którzy chcieli już wtedy podjąć walkę. Należał do nich Józef Piłsudski. Nie znalazł sojuszników. Później nasze narody stały się ofiarą totalitarnych imperiów. W końcu jednak odzyskaliśmy niepodległość. Nasze dwa państwa, co nie udało się niestety w okresie międzywojennym, dziś są zaprzyjaźnione. Nasza obecność tutaj jest tego wyrazem.

 

Pomnik w PszczelnikuAG

 

Wszystkie zdjęcia
  • Czas fascynacji aeroplanem
  • Czekało 50 tys. Litwinów
  • Burza czy ostrzelanie?
  • 100 tys. osób na pogrzebie
  • Uroczystości rocznicowe