Karty do gry "Architektura w Szczecinie"

3/5

CEZARY ASZKIEŁOWICZ

Zapewne niejeden z Czytelników znalazł pod choinką talię kart do gry ''Architektura w Szczecinie''. Karty wymyślił i zaprojektował architekt Tomasz Sachanowicz. Istota jego pomysłu jest prosta i czarująca. Na każdej karcie widnieje prosty graficzny wizerunek i krótki opis jednego z 52 znanych szczecińskich budynków. Tym sposobem, rozgrywając partyjkę pokera albo remika, przy okazji poznajemy lub odkrywamy na nowo architekturę naszego miasta.

Można oczywiście dyskutować na temat wyboru przedstawionych na kartach obiektów, jak również na temat ich swoistego wartościowania (dlaczego basen olimpijski znalazł się na piątce kier, a pawilon ''Barbara'' to walet?). To jednak dodaje tylko pikanterii owej ''grze w architekturę'', zwłaszcza że na kartach znalazło się wiele obiektów nieoczywistych i kontrowersyjnych (np. budynek mieszkalny przy ul. Wielkopolskiej 43b, mister Szczecina z 1971 r., lub budynek STBS przy ul. Kleeberga).

Właśnie owa szczególna prowokacyjność stanowi, moim zdaniem, największy atut kart. Granie talią Sachanowicza może być przyczynkiem do żywiołowej dyskusji lub źródłem refleksji na tematy związane z przestrzenią i architekturą Szczecina, zarówno dawną, jak i najnowszą. Może skłonić do poszukiwania i odkrywania miejsc, które wcześniej tylko mijaliśmy i w których nie spodziewaliśmy się nigdy znaleźć niczego cennego.

 

26.01.2017 Szczecin . Karty do gry ' Architektura w Szczecinie ' . Fot. Cezary Aszkielowicz / Agencja Gazeta DLOSZ strony lokalne GW - Szczecin SLOWA KLUCZOWE: karty ZDJĘCIE DO WKŁADKI: DLOSZ strony lokalne GW - SzczecinCEZARY ASZKIEŁOWICZ

Wszystkie zdjęcia
  • Nagrody dla Centrum Dialogu Przełomy
  • Wyburzenie Frygi
  • Karty do gry
  • ''Sedinum'' Leszka Hermana
  • * Marek Warchoł
Więcej tematów - Szczecin
Wiadomości ze Szczecina
Magazyn Szczecińśki
Imprezy w Szczecinie
Sport w Szczecinie