Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    Bardzo fajny artykuł , tak mało wiemy o Szczecinie :)
    już oceniałe(a)ś
    18
    0
    W takiej małej kawalerce pokój ma 12 metrów kwadratowych. Reszta to korytarz, łazienka i kuchnia. Z tych trzech wymienionych pomieszczeń kuchnia jest najmniejsza. Pamiętam jednak czasy, kiedy w takim mieszkaniu urządzało się imprezę na ok 20 osób :) I było pięknie :)
    już oceniałe(a)ś
    15
    0
    17 metrowa kawalerka to "mroczna historia budownictwa"? Możliwe, że ma Pan rację. Dlaczego zatem po 50 latach wracamy do tych mrocznych standardów? Z roku na rok metraż oferowanych przez deweloperów kawalerek maleje (do 17 m2 już niedaleko). Czy to tez wina komuny i Gomułki?
    już oceniałe(a)ś
    19
    4
    nic o Pionierze Szczecin? kiedyś był "stadion" na Potulickiej nawet...
    @artikj ...a nawet strzelnica sportowa.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Kilka dodatkowych ciekawostek - nagrobki usunięte z cmentarza można było jeszcze w latach 80 znaleźć leżące bezładnie na skarpie pomiędzy pętlą a torami kolejowymi - największy kamień na końcu Potulickiej, o którym z pewnością mogę powiedzieć że leżał tam nie wyniku jakichś prac budowlanych i z mojej perspektywy "od zawsze", można (było?) znaleźć na samym końcu cypla, tzn. kończy się ulica, dalej jest ścieżka, przed samymi schodkami trzeba skręcić nieco w lewo. Kiedyś ten kamień był ulubionym miejscem przesiadywania okolicznych pijaczków i okolicznej dzieciarni. Ładne widoki i z dala od wścibskich oczu. A skarpa poniżej to był najlepszy plac zabaw w okolicy (i chyba najbardziej niebezpieczny ze względu na wysoki mur oporowy od strony torów) - wieżowiec na wprost Piekarów nie wiedzieć czemu w dużym stopniu budowali radzieccy żołnierze. Pierwotnie miał to być chyba stoczniowy hotel robotniczy, ale od razu wystartował jako mieszkaniówka. Tak przy okazji - z tego budynku są rewelacyjne widoki.
    @mrrrwrrr Oj tak to były super miejsca do zabawy.... kamien i skarpaMieszkałam w osyatnim budynku na Potulickiej. Fajnie jest powspominać... to były super czasy. .
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    "Postawiła je powstała w 1959 roku spółdzielnia Kolejarza" Spółdzielnia nazywała się (i nadal nazywa) "Kolejarz", więc ma być "Postawiła je powstała w 1959 roku spółdzielnia Kolejarz"
    @cmoscmos Nie wiem skąd się to "a" wzięło:) Oczywiście Kolejarz.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    W wędrówce po ul. Potulickiej autor artykułu przeoczył budynek pod numerem 20. budynek i jego historia na pewno zasługują na umieszczenie w tym wirtualnym spacerze
    @zc100 Napisz cóż tam sie wydarzyło..????
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @aga777 Sam nie znam pełnej historii tego budynku :-( To obiekt przedwojenny zapewne o przeznaczeniu wojskowym (grubość ścian ponad 2 metry). po wojnie jest własnością najpierw PPIT potem TP a teraz Orange. 2 kondygnacje naziemne i chyba 3 podziemne. W podziemiach był "schron" i tajna ręczna centrala telekomunikacyjna. Słyszałem plotki że budynek był połączony podziemnymi korytarzami z dworcem. Ale ile w tym prawdy.... kto to wie. Poniżej link do jedynego zdjęcia które udało mi się znaleźć www.google.pl/maps/@53.41644,14.5427,3a,75y,1.68h,89.9t/data=!3m6!1e1!3m4!1sj0rAa-Yg1W-f9EI8TWGDxg!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Ciekawy i świetnie zrobiony temat - pozdro
    już oceniałe(a)ś
    4
    0