- piątek, 06 grudnia 2013
-
UWAGA NA GOŁOLEDŹ!
Państwowy Instytut Badawczy Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich – Zespół w Szczecinie i Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzegają przed możliwością wystąpienia na terenie województwa - od godz. 20 w piątek do godz. 8 w sobotę oblodzenia jezdni i chodników. Nastąpi spadek temperatury powietrza poniżej 0°C. Temperatura minimalna wyniesie od -2 stopni do 0 stopni, powodując zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników.
-
Dane na godz. 20 w piątek:
Strażacy na terenie woj. zachodniopomorskiego uczestniczyli o tej porze jednocześnie w 53 akcjach, z czego 24 były związane ze szkodami wyrządzonymi przez wiatr. Od czwartkowego wieczoru, kiedy nad Polskę dotarł orkan Ksawery, strażacy zareagowali na 1320 zgłoszeń, z czego 1208 było związanych z wiejącym wiatrem.
- Najwięcej akcji mieliśmy w powiatach nadmorskich, zwłaszcza w sławieńskim - mówi kapitan Marek Rak, dyżurny operacyjny wojewódzkiej straży. - Ilościowo wezwań mieliśmy dużo więcej niż straż pożarna w ościennych województwach lubuskim i pomorskim. Szczęśliwie u nas nie wydarzyła się żadna taka tragedia jak w Pomorskiem, gdzie życie straciły cztery osoby.
-
Ksawery popsuł dwie sympatyczne imprezy w Szczecinie:
LODOWISKO NA TORZE KOLARSKIM OTWARTE. ALE WIATR ZNIECHĘCIŁ
WARTO WYBRAĆ SIĘ NA ŚWIĄTECZNY JARMARK (JAK JUŻ PRZESTANIE WIAĆ)
-
Nienajlepsze - ostatnie już dziś - oficjalne wiadomości ze sztabu kryzysowego:
IDZIE COFKA. Stany alarmowe przekroczone. Alarm przeciwsztormowy
Alarm przeciwsztormowy obowiązuje w portach: Darłowo, Kołobrzeg, Dźwirzyno. Wstrzymany jest tam wszelki ruch statków. Pogotowie przeciwsztormowe obowiązuje w Świnoujściu oraz Dziwnowie. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej pełni całodobowe dyżury. Nie ma obecnie zagrożenia powodziowego. Sytuacja może ulec zmianie, jeśli północno-zachodni kierunek wiatru będzie utrzymywał się przez kilka dni.
-
Za to w województwie - po raz kolejny - pojawiają się burze ze śniegiem. Tym razem występują w Drawnie. Silne opady występują też w Świdwinie oraz na linii Nowogard - Międzyzdroje. Opady przemieszczają się na południowy wschód. (podajemy za łowcami burz)
Oto aktualna mapa opadów:
-
W centrum Szczecina po gwałtownej acz krótkotrwałej śnieżycy, która przewaliła się nad miastem ok. godz. 14, nie ma już śladu. Śnieg prawie stopniał.
-
W Goleniowie przy ul. Bankowej wiatr zerwał dach hurtowni i rzucił go na samochody stojące na parkingu. Szczęśliwie wszystkie były wtedy puste. Są duże szkody materialne, ale nikt nie odniósł obrażeń. Wszystko działo się po godz. 14.
-
W ciągu niecałej doby, odkąd wzmógł się wiatr, związanych z tym interwencji strażaków było 1111.
- To tyle, ile normalnie mamy przez miesiąc - mówi kapitan Marek Rak, dyżurny operacyjny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie. - W każdej komendzie powiatowej pracuje ok. 60 proc. więcej ludzi niż zwykle.
Normalnie w województwie dyżuruje ok. 260 strażaków. Teraz - 418.
-
Między godz. 17 a 18 wojewódzka straż pożarna miała 55 zdarzeń „dziejących się” jednocześnie, z czego aż 44 to zdarzenia „wiatrowe”. Do najpoważniejszej sytuacji doszło o godz. 17.30 w powiecie białogardzkim, gdzie drzewo przewróciło się na jadący samochód. Jedna osoba jest ranna.
-
-
Prognozy meteorologiczne nadal przewidują silny wiatr: w głębi lądu do 50 km na godz., w porywach do 110 km na godz. Nad morzem będzie wiało silniej: możliwe są lokalne porywy do 135 km na godz. Dopiero wieczorem wiatr ma nieco osłabnąć.
Centrum Zarządzania Kryzysowego zaleca pozostanie w domach, unikanie parkowania samochodów w sąsiedztwie drzew i starych domów.
-
WCIĄŻ CO SIÓDMY ODBIORCA W REGIONIE NIE MA PRĄDU
Energii pozbawionych jest 103 tys. odbiorców (na 770 tys.) w regionie zachodniopomorskim. Szacowany przez energetyków termin usunięcia awarii - do sobotniego (7 grudnia) wieczora.
Centrum kryzysowe przy wojewodzie przed godz. 16 przesłało komunikat o bieżącej sytuacji (stan na godz. 14.30) i prognozach na najbliższy czas.
- Strażacy w ciągu ostatniej doby podejmowali prawie tysiąc interwencji w związku z silnie wiejącym wiatrem - informuje rzecznik wojewody Agnieszka Muchla. - Byli wzywani głównie do usuwania powalonych drzew i konarów. Zamkniętych na terenie województwa było dziś ogółem 67 szkół. Najczęściej powodem był brak prądu bądź trudności komunikacyjne.
-
-
Po drugiej stronie Bałtyku też się zmagają ze sztormem. OTO GALERIA ZDJĘĆ Z MALMOE ze strony sydsvenskan.se
-
Przed chwilą ruch tramwajów do pętli na Krzekowie został wznowiony.
Ale minie jeszcze jakiś czas, zanim wozy będą kursować planowo. Warto o tym pamiętać wracając z pracy.
-
Pogoda krzyżuje plany drogowcom. Łukasz Kolasa z biura prasowego magistratu informuje:
W związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi informujemy, że w tym tygodniu nie dojdzie do montażu dodatkowego oświetlenia pod wiaduktami w ciągu ul. Struga. Tym samym wszystkie pasy ruchu pod wiaduktami z ul. Wiosenną i Jasną pozostają przejezdne. O ewentualnym rozpoczęciu robót poinformujemy w osobnym komunikacie.
-
Śnieżyca trwała kwadrans
Zaczęła się od jednorazowym uderzeniem pioruna, a zaraz potem zaczął intensywnie sypać śnieg. Jak nagle zaczął, tak nagle po kwadransie przestał i szybko topnieje.
-
ZERWANA TRAKCJA NA KRZEKOWE
W związku zerwaniem sieci trakcyjnej na pętli Krzekowo pomiędzy Krzekowem a przystankiem Wawrzyniaka kursuje autobusowa komunikacja zastępcza
Tramwaje linii 7 kursują na trasie Basen Górniczy – Wawrzyniaka – Zajezdnia Pogodno;
Tramwaje linii 5 kursują na trasie Stocznia Szczecińska – Wawrzyniaka – Plac Gałczyńskiego – Stocznia Szczecińska;
Pozostałe autobusy i tramwaje kursują już na swoich trasach.
W godz. 12:44 – 13:30 z powodu zatarasowanej ul. Przyszłości autobusy linii 79 kursowały objazdem ul. Uczniowską i Balińskiego;
Od godz. 10:55 do godz.11:45 z pominięciem Przylesia i Przytorza kursowały autobusy linii 73 Z i 73 D.
Wcześniej zmienionymi trasami z powodu przewróconych drzew czy gałęzi jeździły autobusy linii 525, 80, 53 i 60.
-
Zobacz (na zdjęciach) jak wiele na naszych plażach. Sztorm ściąga nad morze spacerowiczów.
W Trzęsaczu
W Ustroniu Morskim
-
-
Chwila relaksu, ale nadal w klimacie:)
-
KOLEJNY RAPORT OD RZECZNIKA WOJEWODY
Strażacy w województwie od wczorajszego popołudnia interweniowali 562 razy, głównie przy usuwaniu powalonych drzew i konarów. W województwie odwołano zajęcia w 63 placówkach oświatowych, głównie z przyczyn braku energii elektrycznej i ogrzewania (np. dwie szkoły w Świdwinie, dwie w Biesiekierzu, dwie w Dobrej Nowogardzkiej).
Alarm p/sztormowy obowiązuje w portach Darłowo, Kołobrzeg, Dźwirzyno. Wstrzymany jest wszelki ruch statków. Pogotowie przeciwsztormowe obowiązuje w Świnoujściu oraz Dziwnowie. RZGW pełni całodobowe dyżury. Nie ma zagrożenia powodziowego - jeśli zmieni się kierunek wiatru na północno-zachodni – wówczas stan wód najprawdopodobniej będzie podniesiony.
-
Promy do Szwecji wracają na Bałtyk
- Planowo o godz. 13,30 ma z Ystad wypłynąć do Świnoujścia prom Skania. To była jedyna nasza jednostka, którą huragan Ksawery unieruchomił po stronie szwedzkiej. Pozostałe jednostki stały w porcie świnoujskim i też mają wrócić na trasy - informuje nas Aleksandra Wesołowska, z Unity Line.
Powodem decyzji są sygnały o słabnącym wietrze. O ile w nocy wiało na Bałtyku z siłą 12 stopni w skali Beauforta, to dziś po południu ma nie przekraczać 8 stopni (ok. 80 km na godz).
Pasażersko-samochodowa Polonia wyruszyć ma ze Świnoujścia do Ystad z dwugodzinnym opóźnieniem o godz. 15. Wolin do Trelleborga, godzinę później.
Unity Line wstrzymało ruch swoich promów już w nocy z 4 na 5 grudnia.
Prom Wolin o godz. 16 ma ponownie wrócić na Bałtyk
-
Według najnowszych informacji w całym województwie bez prądu nadal pozostaje blisko 170 tys. odbiorców. Dane z godziny 11.30 wskazują, że w rejonie koszalińskim (obsługiwanym przez Energę) prądu pozbawionych jest 57 tys. odbiorców (na 230 tys.), a w rejonie szczecińskim (Enea)- 109 tys. odbiorców (na 540 tys.). Najwięcej awarii wiatr spowodował w powiatach: drawskim, szczecineckim, koszalińskim, białogardzkim i kołobrzeskim. Przerwy w zasilaniu występują miejscowo w Szczecinie oraz powiatach: gryfińskim, kamieńskim, goleniowskim, łobeskim, stargardzkim, pyrzyckim, gryfickim, wałeckim, choszczeńskim i myśliborskim. Przy usuwaniu awarii prądu na terenie całego województwa pracuje blisko 500 osób.
-
Ksawery wywraca ciężarówki
Huragan przewrócił drugą ciężarówkę na ważnej drodze w regionie. Do wypadku doszło o godz. 10,30 wywrócił się TIR pomiędzy Wierzchowem i Szczecinkiem na drodze nr 11 (Kołobrzeg - Bytom).
- Samochód wyjeżdżał zza zasłony lasu, miał wielką naczepę, silny podmuch wiatru doprowadził do wywrócenia się pojazdu - informuje Zbigniew Rewucki z Punktu Informacji Drogowej. - Zablokowana jest jedna część jezdni. Utrudnienia mogą potrwać trzy godziny.
Wcześniej podobny wypadek zdarzył się na obwodnicy Stargardu Szczecińskiego.
-
Do Świnoujścia nadciąga cofka
- Jestem na główkach falochronu. Widać, jak z minuty na minutę wiatr zmienia kierunek z zachodniego na północno zachodni. Fale są coraz większe. Wodę z Bałtyku pcha w stronę miasta - mówił tuż przed południem Robert Karelus, rzecznik prezydenta Świnoujścia.
Miasto obawia się cofki. Od rana normalnie pracują obie przeprawy. Jeśli poziom wody znacznie się podniesie i będzie za mocno wiało, wyłączone z ruchu mogą być ogólnodostępne promy na Karsiborzu.
- Są starsze i w gorszym stanie technicznym niż Bieliki w centrum miasta - wyjaśnia Karelus.
W nocy Świnoujście było największą w regionie miejscowością pozbawioną prądu. Awaria trwała równo dwie godziny od 23,15 do 1,15.
Promy miejskie w Świnoujściu jeszcze kursują normalnie
-
Krótkie podsumowanie sytuacji na drogach od rzecznika ZDiTM. Stan na godz. 11.30. Pracownicy ZDiTM odebrali blisko 50 zgłoszeń dotyczących utrudnień w ruchu (od wieczora do chwili obecnej). Zgłoszenia dotyczyły najczęściej połamanych gałęzi, elementów reklam, ogrodzeń:
uszkodzona sieć trakcyjna w godz. 5:04 – 5:26 przy przystanku linii tramwajowej nr 6 w rejonie przystanku Dubois (kierunek Pomorzany)
nieprzejezdna ul. Arkońska w godz. 23:30 – 9:55 autobusy linii 525 i 80 kursowały objazdem;
nieprzejezdna ul. Stołczyńska w godz. 6:22 – 7:00 wstrzymanie kursowania autobusów linii 102;
nieprzejezdna ul. Słowackiego w godz. 6:49 – 7:20 autobusy linii 53 i 60 kursowały objazdem;
nieprzejezdna ul. Prof. Żuka w godz. 7:30 – 8:30 autobusy linii G jeździły objazdem.
od godz. 10:55 z pominięciem Przylesia i Przytorza kursują autobusy linii 73 Z i 73 D.
W godz. 1:00 – 5:00 w całym mieście pracowało 20 piaskarek.
Powalone przez wiatr drzewo na ul. Słowackiego
-
-
Nieprzejezdna jest ul. Przylesie w obu kierunkach - do Zdunowa i ze Zdunowa do centrum. Przejazd tarasuje powalone drzewo. Autobusy linii 73 jeżdżą przez ul. Żuka. Jak informuje ZDiTM utrudnienia nie powinny potrwać długo. Strażacy uporali się natomiast z połamanymi konarami na ul. Arkońskiej Ulica jest przejezdna.
-
Informacja od czytelnika: Przed Stargardem jadąc od Zieleniewa (na obwodnicy) na wiadukcie tir wypadł z trasy. Policja jadąca na pomoc do opisywanej wcześniej kolizji nie zachowała szczególnej ostrożności i tez wypadła z trasy. Cale szczęście nic się nie stało.
-
Jeszcze o Świnoujściu - tym razem przekaz z kamery online.
-
W Świnoujściu Bieliki pływały bokiem. Film dziennikarzy portalu iswinoujscie.pl
-
Orkan Ksawery utrudnia życie także wymiarowi sprawiedliwości, dziś uniemożliwił rozpoczęcie procesu ”afery ZUS” w Szczecinie. Oskarżony, były pracownik ZUS z Myśliborza nie dojechał do sądu, bo drogę zagrodziło mu drzewo, które spadło na jezdnię. Policja, na prośbę sądu, sprawdziła wersję podaną telefonicznie przez jednego z 15 oskarżonych w tej sprawie. Funkcjonariusze potwierdzili, że droga jest nieprzejezdna. Zarzuty w tej sprawie mają związek z realizowanymi przez ZUS inwestycjami w Świnoujściu i Myśliborzu. Były prezes ZUS Sylwester R. i Tadeusz D. w tej sprawie oskarżeni są o niedopełnienie obowiązków, co skutkowało stratami Zakładu. Dyrektor odpowie m.in. za fikcyjne zamówienie na wykonanie remontu pomieszczeń magazynowych w Międzyzdrojach, a także doprowadzenie do straty 1,1 mln zł w związku z remontem siedziby ZUS w Myśliborzu.
-
Film Zachodniopomorskich Łowców Burz. "Nasz patrol ze Szczecina podczas burzy śnieżnej zarejestrował wyładowanie atmosferyczne oraz furię zjawiska. Zarejestrowano również opad gradu ze śniegiem''
-
Ruch na lotnisku w Goleniowie zamarł.
Nie przyleciał i odwołany został odlot porannego samolotu do Warszawy. Nie poleci także węgierski WizzAir do Stavanger.
- Linia skonfigurowane jest w ten sposób, że wcześnie rano rozpoczyna się od wylotu z Gdańska do Stavanger, stamtąd leci do Szczecina i wraca do Stavanger. Samolot nie wyleciał nawet z Gdańska - mówi Krzysztof Domagalski, rzecznik lotniska.
Nie ma jeszcze decyzji w sprawie wieczornego samolotu do Warszawy.
- Mam nadzieję, że w sobotę wiatr przestanie wiać tak mocno, bo mamy rozkładowo zaplanowane dwa połączenia z Oslo, Londyn i Warszawę - mówi Domagalski.
-
ta
Na rogu ulic Kaszubskiej i Narutowicza wichura zerwała tynk z budynku
-
Zachodniopomorscy Łowcy Burz informują: Obecnie w Szczecinie mamy piękną pogodę. Jednak ten stan może się zmienić. Już teraz na wybrzeżu i lokalnie w głębi lądu mamy do czynienia z prognozowanym wcześniej "efektem jeziora". Spadająca temperatura pobudziła parowanie wód Bałtyku a sprzyjające warunki tworzą chmury z których pada śnieg. Wstępne dane o opadach śniegu w dniu dzisiejszym zaczynają się potwierdzać. W Koszalinie i okolicach obecnie mamy okresami silne opady śniegu, tego dochodzi bardzo silny wiatr który mocno obniża odczuwalną temperaturę.
-
Jak podaje kamienskie.info w powiecie kamieńskim odwołane zostały lekcje w gminach Świerzno, Golczewo, Międzyzdroje, Dziwnów. Awarie prądu występują m.in. w Będziszewie, Krzepocinie, Troszynie. W Dziwnowie drzewo zwaliło się na linię obok kościoła. W gminie Golczewo także odwołano zajęcia. W Wysokiej Kamieńskiej oprócz problemów z dostawami prądu, mieszkańcy skarżą się na brak wody.
-
Na obwodnicy Stargardu około godz. 9 wiatr przewrócił się załadowanego styropianem tira. Nikomu nic się nie stało. Służby szybko zabrały się do pracy, dźwig podniósł tira i postawił na kołach. Droga jest przejezdna.
-
Za to w Urzędzie Miasta wichury się nie boją. Lodowisko na torze kolarskim zostanie dziś otwarte zgodnie z planem. . Oto komunikat z magistratu:
Przypominamy, że już dzisiaj o godz. 16.00 odbędzie się uroczyste otwarcie Lodowiska na Torze Kolarskim. W ramach imprezy Mikołajki Na Lodowisku - Szczecin Szaleje Zimą, przygotowano wiele gier i zabaw, dla dużych i małych łyżwiarzy.
-
Skoro tak wieje, zapowiadanego na dziś protestu solidarności nie będzie.
Ale, jak zapowiada Mieczysław Jurek, Mikołaj odwiedzi wojewodę z workiem petycji.
-
Na dziś w głębi lądu prognozowany jest dość silny wiatr, od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 110 km/h. Nad morzem silny i bardzo silny, od 50 km/h do 60 km/h, w porywach do 125 km/h, lokalnie możliwe porywy do 135 km/h. Późnym popołudniem wiatr będzie wiał słabiej.
Pod numer alarmowy 112 odnotowano zwiększoną liczbę połączeń. Od godz. 18.00 do 5.00 odebrano 1390 zgłoszeń – 110 do PSP, 86 do policji, większość dotyczyła powalonych drzew.
-
Maksymalne porywy wiatru zanotowane do tej pory: w pasie nadmorskim porywy wiatru wynosiły od 115 km/h do 135 km/h. W głębi lądu od 90 km/h do 105 km/h. Darłowo 135 km/h, Dziwnów 97 km/h, Koszalin 90 km/h. W głębi lądu najbardziej wiało w Resku - 100 km/h, Goleniowie - 85 km/h i Szczecinie 95 km/h.
Alarm p/sztormowy obowiązuje w portach Darłowo, Kołobrzeg, Dźwirzyno. Wstrzymany jest wszelki ruch statków. Pogotowie przeciwsztormowe obowiązuje w Świnoujściu – ruch statków jest sporadyczny. RZGW pełni całodobowe dyżury. Nie ma obecnie zagrożenia powodziowego. Sytuacja może ulec zmianie, jeśli kierunek wiatru będzie północno-zachodni.
-
Strażacy w województwie od wczorajszego popołudnia interweniowali 450 razy, głównie przy usuwaniu powalonych drzew i konarów. Na drogach w nocy zdarzyły się 2 wypadki
– spadające gałęzie uderzyły w samochody. Nie było rannych i ofiar. W miejscowości Skotniki w powiecie szczecineckim przerwana linia energetyczna spadła na oborę. Prąd poraził śmiertelnie 26 sztuk bydła.
Wojewoda zalecił starostom 11 powiatów, w których wystąpiła awaria energetyczna powołanie sztabów kryzysowych. Zachodniopomorski kurator oświaty poinformował samorządy o możliwości zawieszenia lekcji w szkołach.
-
NAJNOWSZY RAPORT OD RZECZNIKA WOJEWODY:
Po nocnych, silnych wiatrach w rejonie koszalińskim bez prądu jest około 65 tys. odbiorców (na 230 tys). Najwięcej awarii wiatr spowodował w powiatach: drawskim, szczecineckim, koszalińskim, białogardzkim i kołobrzeskim. W rejonie energetycznym Enea (zachodnia część województwa) dostaw elektrycznej nie ma około 80 tys. odbiorców (na 540 tys.). Przerwy w zasilaniu występują miejscowo w Szczecinie oraz powiatach: gryfińskim, kamieńskim, goleniowskim, łobeskim, stargardzkim, pyrzyckim, gryfickim, wałeckim, choszczeńskim i myśliborskim. Do usuwania awarii zaangażowanych jest 300 pracowników Enei.
Wichura szaleje. Tysiące ludzi bez prądu, sztaby kryzysowe w 11 powiatach
Inne
-
Utrudnienia na ul. Gdańskiej w Szczecinie. Drogowcy zaczynają wymianę asfaltu
-
Prezydent Konfederacji Lewiatan: "Nie wolno dawać wakacji kredytowych i 500+ wszystkim"
-
Pierwszy Transgraniczny Marsz Równości z Gryfina do Mescherin. Uczestników przywitał niemiecki burmistrz
-
Poszukiwania 13-letniego chłopca w Świnoujściu. Policja przeczesuje okoliczne lasy
-
86-letnia kobieta zgwałcona przez 37-latka w Kołobrzegu. Jest areszt dla podejrzanego
-
Łona prześwietlony przez badaczy języka, literatury, kultury, zjawisk społecznych. Spotkanie i sympozjum