- piątek, 25 stycznia 2013
-
Koniec protestu. O godz. 9 maszynista lokomotywy zatrzymanego w Szczecinie pociągu Kraków-Świnoujście ryknął syreną. Związkowcy zaklaskali, wyraźnie zmarznięci szybko zwinęli flagi i krzyknęli do maszynisty ''Do zobaczenia za dwa tygodnie na strajku generalnym".
-
Lada chwila koniec protestu. Flagi związkowe zdjęte z pociągu do Świnoujścia. Uczestnicy protestu bardzo niechętnie rozmawiają o tym, ile stracą, jeśli nie zostaną zrealizowane ich postulaty. A liderzy protestu mają jedną odpowiedź: ''Z Wyborczą i TVN24 nie rozmawiamy.'' No cóż - tak najłatwiej.
-
Tymczasem na Facebooku
-
KOMUNIKAT BIURA PRASOWEGO MARSZAŁKA. W województwie zachodniopomorskim pociągi Zachodniopomorskiego Zakładu Przewozów Regionalnych kursują zgodnie z rozkładem jazdy. Załoga regionalnego przewoźnika nie przyłączyła się do akcji strajkowej pracowników spółek Polskich Kolei Państwowych. Strajk miał trwać 2 godziny, od 7. do 9. W naszym regionie wszystkie pociągi ZZDR kursują zgodnie z planem, incydentalne kłopoty występowały jedynie z konieczności dostosowania się do opóźnień pociągów innych przewoźników.
- Serdecznie dziękuję pracownikom Przewozów Regionalnych za odpowiedzialność i zaangażowanie w budowanie silnych kolei – stwierdził marszałek województwa Olgierd Geblewicz, komentując postawę naszych kolejarzy. - To obiecujący prognostyk na przyszłość, b o wspólnie budujemy dobrą markę Przewozów Regionalnych.
Jak informują Przewozy Regionalne w swym serwisie internetowym, we wszystkich pociągach uruchamianych przez spółkę, będą honorowane wszystkie bilety wydane na przejazdy pociągami PKP Intercity, Koleje Dolnośląskie, Koleje Wielkopolskie, Koleje Śląskie, Koleje Mazowieckie oraz Arriva RP.
-
Punkt informacyjny spółki PKP Intercity. Tłumu zdezorientowanych pasażerów nie ma. To dlatego, że między 7 a 9 na szczecińskim dworcu utknęły tylko dwa pociągi. TLK Kraków-Świnoujście i Szczecin-Białystok, który stoi przy peronie.
-
Stacja Szczecin Główny. Przez dworcowe megafony co jakiś czas powtarzany jest komunikat informujący pasażerów, że ci z ważnymi biletami mogą udać się do dworcowego baru na darmową herbatę.
- No trochę osób przychodzi - mówi wyraźnie zmieszana zainteresowaniem dziennikarzy pani z baru.
Tłoku jednak nie ma. W poczekalni jest około dwudziestu osób. To w większości pasażerowie pociągu z Krakowa do Świnoujścia, który utknął w Szczecinie. Czekają na pociąg Przewozów Regionalnych, który ruszy do Świnoujścia o 8.27.
- Strajk nie był zaskoczeniem, zresztą już na trasie obsługa uprzedzała, że dojedziemy tylko do Szczecina, a potem będą kłopoty - mówi Krystyna Lubczyńska, która jedzie do Świnoujścia do sanatorium. - Pojechałam, bo dwie godziny w tą czy w tą ale w piątek będę w Świnoujściu. Rok temu też jechałam do Świnoujścia i na trasie był wypadek. Utknęliśmy na trzy godziny. Może pan nieco ironicznie zauważyć, że mam już doświadczenie w czekaniu.
Pasażer Krzysztof (jedzie z Katowic). Sączy herbatę (zauważa, że taka sobie): - Dziadek był kolejarzem. I mówi, że słusznie jest ten strajk,bo kolej to służba, a nie praca i im się należy. Wkurza mnie takie wywyższanie się. Jestem elektrykiem. Też mogę powiedzieć, że moja praca to nie praca tylko ważna służba, bo jak coś źle połączę to kogoś trzepnie.
-
Pewien kolejarz na dworcu w Stargardzie Szczecińskim: Mnie jest przykro, że moja żona nie będzie mogła korzystać ze zniżek. Popieram strajk.
Przypomnijmy: Związkowcy od kilku miesięcy sprzeciwiają się jakimkolwiek zmianom w systemie naliczania ulg dla pracowników spółek kolejowych oraz dla kolejowych emerytów. Pod koniec ubiegłego roku przeprowadzili referendum strajkowe, w którym 95 proc. uczestniczących w głosowaniu pracowników opowiedziało się za strajkiem, jeśli zasady przyznawania ulg się zmienią, a załoga nie dostanie finansowej rekompensaty. Od kilku tygodni trwają rozmowy między związkami a pracodawcami, w czwartek fiaskiem zakończyły się rozmowy ostatniej szansy, dotyczące odwołania strajku ostrzegawczego.
-
Longin Komołowski w Polskim Radio Szczecin o postulatach kolejarzy: W sumie rozmawiamy o pieniądzach. Wyglądało mi do niedawna, że jest pole do negocjacji. I mam nadzieję, że nadal jest.
-
A przyczyna strajku? Oto co mówią kolejarze: ''Zaplanowana na 25 stycznia 2013 roku akcja protestacyjna, organizowana przez związki zawodowe, jest wynikiem braku porozumienia w sprawie ulg przejazdowych dla pracowników kolei i emerytowanych kolejarzy. Związki zawodowe reprezentujące kolejarzy nie potrafiły porozumieć się ze Związkiem Pracodawców Kolejowych, co do wprowadzenia nowych zasad przyznawania ulg.''
Za Polska Agencją Prasową: Ponad 230 pociągów zostało zatrzymanych w całym kraju w piątek ok. godz. 8 rano z powodu strajku ostrzegawczego na kolei. To ok. 25 procent składów planowanych do uruchomienia między godzinami 7 a 9. Jak poinformowała dziennikarzy zarządzająca torami spółka PKP Polskie Linie Kolejowe w komunikacie podsumowującym sytuację do godz. 8, protest przebiega spokojnie i nie odnotowano do tej pory żadnych incydentów o charakterze porządkowym.
-
Ważna (i dobra) informacja dla pasażerów Przewozów Regionalnych - pociągi tej spółki kursują prawie bez problemów, nie powinno więc być problemów z dojazdem do szkoły czy do pracy.
-
Na szczecińskim dworcu jest przynajmniej 10 osób wynajętych przez spółkę PKP Intercity, które ubrane w pomarańczowe kurtki z literą ''I'' pomagają pasażerom zorientować się, kiedy odjedzie lub przyjedzie ich pociąg. Podchodzą do osób stojących na peronach, pytają, czy potrzeba jakiejś pomocy, a pasażerom pociągu spółki Intercity Twoje Linie Kolejowe Kraków - Szczecin - Świnoujście, który utknął przy peronie 3 zaproponowano przejście do dworcowego baru i poczekanie przy herbacie na pociąg przewozów regionalnych, który odjedzie nieco wcześniej, niż IC .
-
Związkowcy: osiem pociągów, które wyjechały rano ze Szczecina lub jadą do Szczecina zostało zatrzymanych. Dotyczy to m.in. pociągów Mewa i Chrobry do Warszawy.
-
Kolejarze informują:
Według informacji spływających do Centrum Zarządzania Ruchem Kolejowym zablokowane są następujące węzły: Łódź Kaliska, Łódź Widzew, Lublin, Kraków, Wrocław, Koszalin, Szczecin Gumieńce, Szczecin Dąbie, Tłuszcz, Sokółki, Nowy Sącz, Białystok, Siedlce, Szepietowo, Wyszków, Przemyśl.
-
Na trzecim peronie zbierają się związkowcy i emeryci kolejowi - w sumie ok. 30 osób. Mają flagi polskie, związku zawodowego maszynistów oraz Solidarności.
Zapowiadają, że pociąg TLK Intercity z Krakowa, który o 7.01. opóźniony wjechał na stację był ostatnim pociągiem dalekobieżnym który tu dotarł. Pociąg do Białegostoku zamiast o 7.21 wyjedzie dopiero po godz. 9, ale zgodnie z rozkładem jazdy wjedzie na peron ab pasażerowie mogli w nim nim siedzieć. Skład będzie ogrzewany.
Dobre wiadomości dla pasażerów pociągów regionalnych: jest prawie pewne, że będą kursować, tak jak przed chwila pociąg do Gryfina. który odjechał z peronu 4. To dlatego, że pracownicy Przewozów Regionalnych nie strajkują i jedyne co może zatrzymać te składy to strajkujący pracownicy PKP Polskie Linie Kolejowe którzy zarządzają szlakami kolejowymi.
Wg informacji związkowców w kluczowych dyspozytorniach pracownicy zostali wymienieni na takich, którzy strajkować i blokować torów na pewno nie będą.,
-
Strajkujący zapowiedzieli też uruchomienie punktów informacyjnych oraz poczęstunek. Atmosfera, można powiedzieć, piknikowa.
-
Kolejarze na czas strajku uruchomili specjalną stronę internetową, gdzie mozna sprawdzić opóźnienia pociągów.
-
No to zaczynamy...
-
Na wszelki wypadek lepiej jednak pomyśleć o alternatywnych środkach lokomocji;)
-
Dla przypomnienia: Strajk ostrzegawczy organizują związkowcy, którzy nie chcą zmian w systemie ulg na przejazdy koleją dla pracowników PKP i ich rodzin. Start o godz. 7 rano, finał - o godz. 9.
W strajku mają uczestniczyć pracownicy spółek PKP Intercity, PKP Cargo, PKP Energetyka i PKP Polskie Linie Kolejowe. Nie przyłączą się kolejarze ze spółki Przewozy Regionalne, która należy do samorządów, a nie PKP. To nie oznacza jednak, że regionalne pociągi - czyli najważniejsze połączenie dla dojeżdżających rano do Szczecina - będą kursować normalnie. Ich ruch mogą sparaliżować kolejarze z PKP PLK. Ta spółka zarządza infrastrukturą kolejową, a jej pracownicy regulują ruch pociągów.
Jak będzie? Okaże się już niebawem.
Protest kolejarzy zakończony. "Do zobaczenia za 2 tygodnie na strajku generalnym"
akr
Inne
-
Utrudnienia na ul. Gdańskiej w Szczecinie. Drogowcy zaczynają wymianę asfaltu
-
Prezydent Konfederacji Lewiatan: "Nie wolno dawać wakacji kredytowych i 500+ wszystkim"
-
Pierwszy Transgraniczny Marsz Równości z Gryfina do Mescherin. Uczestników przywitał niemiecki burmistrz
-
Poszukiwania 13-letniego chłopca w Świnoujściu. Policja przeczesuje okoliczne lasy
-
86-letnia kobieta zgwałcona przez 37-latka w Kołobrzegu. Jest areszt dla podejrzanego
-
Łona prześwietlony przez badaczy języka, literatury, kultury, zjawisk społecznych. Spotkanie i sympozjum