Ten pierwszy, z racji zlikwidowania gimnazjów, odbył się po raz ostatni. Ten drugi – po raz pierwszy. Oba egzaminy przeprowadzone zostały w gorącym, strajkowym okresie w oświacie. Do końca istniało ryzyko, że egzaminy mogą się nie odbyć.

Poniżej średniej krajowej

Wyniki dla naszego województwa, w porównaniu z krajem, nie są najlepsze. Praktycznie we wszystkich przedmiotach poniżej średniej krajowej. W większości przedmiotów lepsi okazali się też uczniowie z innych województw podległych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu, która obejmuje Zachodniopomorskie, Lubuskie i Wielkopolskę.

Ogromne znaczenie, już w obrębie samego Pomorza Zachodniego, miała lokalizacja szkoły. Uczniowie na wsi uzyskali znacznie słabsze wyniki niż ich koledzy i koleżanki w największych miastach. Przykładowo różnica w średniej zdobytych punktów między ósmoklasistami na wsi i w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców wynosi – z języka polskiego i z matematyki – około 10 proc., a z języka obcego nawet 20 proc. Z języka angielskiego ósmoklasiści na wsi zdobyli średnio 46,24 proc. punktów, a ósmoklasiści w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców – 66,34 proc. Z języka niemieckiego odpowiednio: 34,32 i 56,73.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej