Do Polski przyleciał właśnie abp Charles Scicluna z Malty. To po jego raporcie o tuszowaniu pedofilii w Chile cały tamtejszy episkopat podał się do dymisji.

Nikt nie wie, jak zakończy się wizyta abp. Scicluny w Polsce, wiadomo jednak, że jest zainteresowany problemem nadużyć seksualnych wobec nieletnich w polskim Kościele, a temat ten dotyczy także archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

CZYTAJ TEŻ: „Tylko nie mów nikomu”. Wątek biskupa Mariana Przykuckiego w filmie Tomasza Sekielskiego o pedofilii w Kościele

Arcybiskup powołuje zespół

23 maja szczecińska kuria ogłosiła dekret arcybiskupa Andrzeja Dzięgi powołujący „zespół prawny do przeglądu spraw z zakresu nadużyć seksualnych wobec niepełnoletnich w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej”. Jak wynikało z komunikatu, będzie nim kierowała osoba świecka.

Dekret ukazał się dzień po publikacji „Wyborczej” opisujący sprawę ks. Andrzeja Dymera, któremu stawiano zarzuty wykorzystywania seksualnego podopiecznych (w wieku 13–16 lat) schroniska im. Świętego Brata Alberta. Zarzuty stawiali sami chłopcy, a także ich wychowawcy, zakonnicy – dominikanin i jezuita oraz zakonnica.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej