W Świnoujściu trwa budowa Promenady Zdrowia, równoległej do istniejącej promenady, ale przebiegającej bliżej morza, na szerokim pasie zieleni oddzielającym ciąg spacerowy od plaży. Nowa promenada będzie miała 950 m długości i 10,5 m szerokości, z czego: chodnik dla pieszych 5 m, ścieżka dla rolkarzy 3 m, droga dla rowerzystów 2,5 m.

Przy promenadzie powstanie m.in. park z placem zabaw i urządzeniami do ćwiczeń. Specjalnymi atrakcjami parku będzie tzw. ścieżka sensoryczna z ogrodem, której nawierzchnia będzie się zmieniała poprzez wyłożenie jej gałązkami, igliwiem, mchem czy kamyczkami.

Palmy nad Bałtykiem

I właśnie tutaj, w tzw. strefie egzotycznej, wyrosnąć mają także palmy. Dokładnie trzy. Miasto ogłosiło już przetarg na ich zakup (i innych roślin). Palmy mają być mrozoodporne, z gatunku szorstkowiec fortunego, który doskonale radzi sobie w naszym klimacie. Jak zapewnia Urząd Miasta w Świnoujściu, palmy tego gatunku rosną m.in. w Danii, Szwecji, Szwajcarii, Norwegii, Holandii czy w okolicach Vancouver w Kanadzie. Mogą wytrzymać mrozy do minus 20 stopni. W Świnoujściu jednak ich korzenie będą specjalnie dogrzewane. Kupione przez miasto drzewa mają mieć trzy metry wysokości, ale w idealnych warunkach dorastają nawet do 20 m. Latem zakwitają żółtymi kwiatami.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej