Kilkaset osób na stacji Szczecin Główny, tłumy na stacji w Policach, a do tego liczni obserwatorzy z aparatami fotograficznymi na trasie. Piątkowy przejazd historycznego pociągu prowadzonego przez parowóz wzbudził ogromne zainteresowanie szczecinian.

Jak pojechał parowóz

Ekspresowy parowóz serii 03 z 1934 roku wraz z jedenastoma historycznymi wagonami przyjechał do Szczecina z Berlina. Przejazd odbył się z okazji przypadającej w tym roku 175. rocznicy otwarcia linii kolejowej Berlin-Szczecin. Zorganizował go Urząd Związku Gmin Gartz nad Odrą we współpracy z Urzędem Gminy w Kołbaskowie. Przedsięwzięcie było współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Pociąg przejechał przez stację Gumieńce, a następnie mostem nad Odrą Zachodnią. Na terenie Międzyodrza zjechał na boczny tor i zawrócił w kierunku stacji Szczecin Port Centralny. Następnie przejechał mostem kolejowym nad Odrą w centrum Szczecina i wjechał na stację Szczecin Główny. Tu czekały setki szczecinian, w tym 122 szczęśliwców, którym udało się zdobyć darmowe bilety na kolejny etap przejażdżki. Była to trasa do Polic i z powrotem do Szczecina.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej