Młodzież ze szczecińskich szkół spotkała się na dachu Centrum Dialogu Przełomy w piątek o godz. 10. Praktycznie każdy miał w dłoniach transparenty. Na nich hasła: Szanuj drzewa, bo dostaniesz z liścia; Riki tiki chroń tropiki czy Stop kłamania o klimacie; Zmieniać faktów praw nie macie. Jeszcze przed protestem młodzi wzięli w dłonie kolorowe kredy i na pl. Solidarności wymalowali slogany: Świat bez plastiku byłby milszy w dotyku, Szanuj zieleń czy też Any plan(ts) for today.

Decydenci: zawiedliście

Protest rozpoczął się punktualnie. Uczniowie byli bardzo dobrze zorganizowani. Zgromadzenie rozpoczęli od odczytania listu młodych do rządzących.

– My młodzież, jesteśmy głęboko zaniepokojeni o naszą przyszłość. Ludzkość aktualnie powoduje szóste, masowe wyginięcie gatunków. Globalny model klimatu jest na skraju katastrofalnego kryzysu. Większość z nas jest wykluczona z podejmowania decyzji wagi lokalnej i światowej. Nie będziemy dłużej akceptować tej niesprawiedliwości. Domagamy się sprawiedliwości klimatycznej – czytała Aleksandra Garbiak, organizatorka protestu.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej