W plebiscycie szczecińskiej „Wyborczej” nominacje do Szczupaków otrzymują osoby, instytucje, organizacje czy stowarzyszenia, których działalność w mijającym roku zasługuje na pochwałę. Kiełb jest dla tych, którym należy się nagana.

Przemysław Słowik, sekretarz Nowoczesnej w Szczecinie, wiceprzewodniczący klubu Koalicja Obywatelska w szczecińskiej radzie miasta

Na tegorocznego Szczupaka zasługuje niezależne centrum inicjatyw obywatelskich – Kolektyw. Miejsce ważne dla organizacji, stowarzyszeń i wszelkich grup nieformalnych, które w Kolektywie znajdują swoją przestrzeń do dialogu czy prowadzenia swoich projektów. To również miejsce, które za sprawą jego założycielek, Bogny Czałczyńskiej i Agaty Caban, jest symbolem walki o prawa kobiet i miało również swoją znaczącą rolę w kampanii na rzecz dofinansowania in vitro z budżetu Szczecina. Druga nominacja jest dla Igora Podeszwika i inicjatywy Nowy Szczecin. Podeszwik jest przykładem tego, że nawet jednostka może skutecznie działać na rzecz lokalnego samorządu i przestrzegania prawa. Jego zaangażowanie i upór w walkę o zachowanie zabytkowej fasady dawnego hotelu Piast czy ocalenie rzeźby Labirynt na pl. Zwycięstwa zasługuje na wyróżnienie, aby pokazać nowym liderom społecznym, że można i warto angażować się w działalność swojej lokalnej społeczności.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej